SU
ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 1918 roku to znacząca data w historii Polski – dzień odzyskania niepodległości. Minęła kolejna rocznica odzyskania przez Polskę, po 123 latach niewoli, niepodległego bytu. Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała, ponieważ sąsiedzi poprzysięgli uroczyście, że nazwę „Polska” wymażą z historycznych dokumentów.
Polacy pokonani i gnębieni przez zaborców tęsknili za wolnością, za ojczyzną i wywalczyli Niepodległą.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych uroczystościach upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
MIKOŁAJKI W JEDYNCE
6 grudnia świętowaliśmy Mikołajki. Z tej okazji w naszej szkole wiele się działo. Od rana gościliśmy Świętego Mikołaja, który częstował słodkimi upominkami. Jego Śnieżynki, w ramach projektu eTwinning , rozdawały szczególne prezenty, którymi były karteczki z motywującymi hasłami. Na tablicach pojawiły się dobro-zrywki, które powstały przy współpracy szkół biorących udział w Akcji Kooperacji. Na szkolnym korytarzu stanęła fotobudka, w której uczniowie i nauczyciele robili pamiątkowe zdjęcia. Na długich przerwach tańczyliśmy belgijkę i śpiewaliśmy karaoke ze świątecznymi piosenkami. Ze szkolnego radiowęzła przez cały dzień płynęła tematyczna muzyka. Wiele osób przyłączyło się do inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i tego dnia przyszło do szkoły w mikołajkowych czapeczkach, okularach, opaskach, strojach.
Świętowanie Mikołajek uważamy za bardzo udane. Z utęsknieniem czekamy na kolejne.
Samorząd Uczniowski
SPOTKANIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
19 listopada 2024 r. odbyło się spotkanie Samorządu Uczniowskiego z Panią dyrektor Lucyną Sobczak i Panią Eweliną Gajowiak - Szkolnym Rzecznikiem Praw Ucznia. Tematem przewodnim rozmów było omówienie działań samorządu, propozycji wydarzeń, imprez itp. Podczas zebrania została omówiona funkcja rzecznika, jego cele i zadania. Uczniowie chętnie dzieli się swoimi pomysłami, które chcieliby zrealizować w naszej szkole.
Akcja Kooperacja
Samorząd Uczniowski bierze udział w projekcie eTwinning Akcja Kooperacja. Do tej pory udało się zrealizować następujące zadania projektowe:
- plakat promujący udział w akcji;
- przedstawiamy się – prezentacja grup projektowych;
- projekt logo wykonany przez uczniów;
- głosowanie na najładniejsze logo projektu;
- grupa projektowa przygotowała ciekawostki na temat kraju w Ameryce Południowej – Wenezueli;
- quizy na temat państw omawianych w projekcie:
- działania promujące postawę tolerancji- społeczność szkolna miała za zadanie dokończyć zdanie: Jestem tolerancyjny i....
Przykładowe odpowiedzi uczniów:
Jestem tolerancyjny i przyjazny dla innych oraz miły.
Jestem tolerancyjny i nie dzielę ludzi na grupy lepsze i gorsze.
Jestem tolerancyjny i szanuję innych bez względu na poglądy, kolor skóry , orientację.
Jestem tolerancyjny i nie wyzywam innych za to w co wierzą.
Jestem tolerancyjny i jestem pomocny i nie zwracam uwagi na wygląd i charakter.
Jestem tolerancyjny i szanuję innych ludzi.
Jestem tolerancyjny i akceptuję inne osoby takie jakie są.
Jestem tolerancyjny i uprzejmy dla innych ludzi.
Jestem tolerancyjny i szanuję zdanie innych ludzi.
Jestem tolerancyjny i uważam, że każdy ma prawo do swojego zdania.
Jestem tolerancyjny i nie patrzę jaki ktoś ma kolor skory, czy jest biedny czy zamożny.
Jestem tolerancyjny i szanuję poglądy innych.
Jestem tolerancyjny i akceptuję każdego niezależnie od wyglądu.
Jestem tolerancyjny i wiem, że nie liczy się kolor skóry i pochodzenie.
Jestem tolerancyjny i akceptuję poglądy, orientację i wygląd innych.
Jestem tolerancyjny i lubię ludzi.
Jestem tolerancyjny i mam szacunek do innych ludzi.
Jestem tolerancyjny i rozumiem potrzeby innych.
Jestem tolerancyjny i szanuję zdanie i poglądy innych.
Jestem tolerancyjny i mam szacunek do innych.
Jestem tolerancyjny i jestem życzliwa dla innych.
Jestem tolerancyjny i nie wyśmiewam się z innych.
Jestem tolerancyjna i wyrozumiała.
Jestem tolerancyjny i toleruję ludzi, którzy lubią inne rzeczy.
Przed nami jeszcze wiele działań, które maja na celu integracje uczniów, poznanie zagadnień projektowych, zjednoczenie Samorządów Uczniowskich z różnych szkół.
Kiermasz ciast i ciasteczek
Pamiętamy o Tych, którzy odeszli…
Młodzi patrioci z naszej szkoły zapalili „znicze pamięci” na mogiłach regionalnych bohaterów, zmarłych nauczycieli i uczniów – kolegów, którzy odeszli.
Święto Zmarłych to czas, gdy palone są znicze na każdej mogile żołnierskiej: na grobach powstańczych, na polnych i leśnych mogiłach, gdzie pochowani są bezimienni żołnierze. W miejscach kaźni i straceń, przy tablicach pamiątkowych poświęconych zabitym żołnierzom i cywilom we wszystkich wojnach.
SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI
17 października 2024 r. do naszej szkoły przybyli ratownicy medyczni: Pan Paweł Gułowski i Pan Wojciech Łoś. W szkolnym radiowęźle gościliśmy Pana Pawła, który opowiedział słuchaczom o swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy. Uświadomił uczniów, w jakich sytuacjach należy dzwonić na numer 112, a także przypomniał, jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej.
Druga część spotkania miała charakter praktyczny. Panowie udzielili uczniom instruktażu oraz zademonstrowali tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Pokazali, jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej, jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Ratownicy wyjaśnili, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie ćwiczyli na fantomie podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratowników medycznych. Spotkanie odbyło się z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego, które jest obchodzone 13 października.
Bardzo serdecznie dziękujemy Panom za ciekawe i pouczające spotkanie.
Samorząd Uczniowski