Uczniowie w roli ratowników medycznych

Na zajęciach w świetlicy poruszana jest często tematyka pierwszej pomocy przedmedycznej. Umiejętność pomagania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia jest bardzo istotna. Od najmłodszych lat należy wiedzieć co zrobić aby pomóc sobie oraz innym. Uczniowie klas I-III ćwiczyli ostatnio metody opatrywania ran po skaleczeniach, pomoc przy urazach w postaci złamań, przy omdleniach i oparzeniach. Ćwiczenia praktyczne są najlepszym sposobem na to aby jak najwięcej zapamiętać i umieć tą wiedzę zastosować w codziennym życiu.

Dodatkowo dnia 12.12.2019r. mieliśmy zaszczyt gościć w świetlicy szkolnej Pana Grzegorza Zagajewskiego – nauczyciela z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach wraz z delegacją uczniów z drugich klas. Starsi uczniowie, w obecności Pani Wicedyrektor – Beaty Szymczyk zaprezentowali naszym uczniom (z klas: I „b”, II „a” i II „c”) przy użyciu fantomów- scenki dotyczące postępowania w przypadku zasłabnięcia do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Uczniowie zaobserwowali także technikę wykonania masażu zewnętrznego serca. Zgromadzeni na pokazach mieli okazję obejrzeć oraz praktycznie wykonać ułożenie pacjenta w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej) w przypadku nieprzytomności. Pan Grzegorz przedstawił również umiejętność wezwania karetki pogotowia oraz przypomniał numery alarmowe do pogotowia, straży pożarnej, czy policji. Kolejnym punktem pokazu było opatrywanie rany przy użyciu bandaża oraz przyjęcie właściwej postawy do poszkodowanego. Na zakończenie zajęć uczniowie mieli rozwiązać quiz, po którym w nagrodą było grupowe owinięcie bandażami „rannego” starszego kolegi. Emocje sięgały zenitu! Zajęcia te były bardzo przydatne, gdyż młodsze dzieci nabyły umiejętność udzielenia I pomocy przed przyjazdem karetki, dzięki którym można uratować zdrowie, a niekiedy nawet ludzkie życie.

Dziękujemy serdecznie Panu Grzegorzowi oraz uczniom za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły i zaprezentowanie niezwykle interesujących pokazów udzielenia I pomocy medycznej.