Zamienić siedem kar śmierci na dożywocie

„Zamienić siedem kar śmierci na dożywocie”
Żołnierze Niezłomni – pamiętamy…

,,Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”  to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, zaś poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Dzień ten ma być wyrazem hołdu dla bohaterów za świadectwo męstwa, postawy patriotycznej oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny. W związku z tym, w dniu 11.03.2020 r. na zajęcia świetlicowe przybyła nauczycielka historii Pani Ewa Pietrzyk, aby przybliżyć ważne fakty z tamtych, pamiętnych lecz nie wszystkim znanych czasów. Uczniowie na podstawie zaprezentowanych przez naszego gościa książek pt.: „W sieci historii – krzyk umarłych”, „O Ince, która zachowała się jak trzeba” mogli uzyskać informacje na nurtujące ich pytania: „Jak obchodzono się z ciałami w czasie wojny?”, czy „Jak wyjmuje się kości spod ziemi?”. Dzieci  obejrzały i miały także okazję zmierzyć wybrane akcesoria używane w czasie II wojny światowej : mundur żołnierski, hełm na głowę, beret oraz latarkę, łańcuchy na rękę i inne. Ponadto, uzyskały informacje dotyczące obozu na Majdanku, Katynia, jak również odbywającego się cykliczne na terenie naszej gminy „Rajdu Zapory”.

Dziękujemy serdecznie Pani Ewie Pietrzyk za przeprowadzenie niezwykle pouczającej i poruszającej serca Polaków-patriotów lekcji historii dla naszych świetliczaków.

Dorota Nowak

Andrzej Mazurek