15 MAJA – ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

„Niezapominajki to są kwiaty z bajki.

Rosną nad potoczkiem,

Patrzą żabim oczkiem.

Gdy się płynie łódką, śmieją się cichutko.

I szepcą mi skromnie „Nie zapomnij o mnie”.

(M. Konopnicka)

W Dniu Niezapominajki promuje się piękno polskiej przyrody, podkreślając potrzebę jej ochrony. Ponadto, niezapominajka ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem miłości do człowieka, miłości do Ziemi. W związku z tym w świetlicy szkolnej wychowawcy przekazali uczniom podstawowe informacje dotyczące w/w kwiatów. Dzieci poznały historię tego niezwykłego święta oglądając prezentację multimedialną, dotyczącą ochrony przyrody, wśród której królowały niezapominajki. Zapoznały się także z kilkoma legendami o niezapominajce. Uczniom zostały przypomniane wierszyki oraz piosenki dotyczące tych urzekających kwiatów. Świetliczaki  miały także okazję dowiedzieć się, jak brzmi nazwa niezapominajka w różnych językach obcych. Wykonały także plakat upamiętniający to święto oraz prace plastyczne: przestrzenne niezapominajki z krepiny oraz wykonane metodą orgiami, niezapominajki w koszyczkach, tematyczne opaski na rękę, niezapominajkowe domino oraz niezapominajkowe matematyczne konstrukcje. Wypisały na niebieskich kartkach papieru coś miłego dla bliskiej ich sercu osoby. Ponadto, posługując się lupą, obejrzały z bliska budowę tej niewielkiej roślinki. Święto Niezapominajki zachęci naszych świetliczków do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka i przypomina o tym, że należy dbać o nasze otoczenie.

Dorota Nowak, Aneta Żydek, Maria Bakalarz, Beata Jęczeń