OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK 2023

Biblioteka jest miejscem, do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta biblioteki jest różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, każdy znajdzie w niej coś interesującego. To dlatego bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.

8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Święto rozpoczyna Tydzień Bibliotek, w którym organizowane są wydarzenia, konferencje naukowe, spotkania literackie czy konkursy czytelnicze. Imprezie każdego roku towarzyszy hasło przewodnie, np.:

- Czytanie łączy pokolenia,
- (Do)wolność czytania,
- Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych,
- Wybieram bibliotekę,
- Biblioteka inspiruje,
- Biblioteka Oczywiście.

XX edycja Tygodnia Bibliotek w 2023 roku odbędzie się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA”.

W 1971 roku powstało Stowarzyszenie Bibliotekarstwa szkolnego, które zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli wydawców oraz inne osoby związane z bibliotekami szkolnymi. Od czasu konferencji w Londynie, w 1971 roku corocznie organizowane są konferencje odbywające się w różnych regionach świata. W Polsce działa Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które obecnie zrzesza 7,5 tys. osób związanych z różnymi typami bibliotek publicznych, akademickich, naukowych, specjalnych, szkolnych i pedagogicznych. W 1017 roku zapoczątkowane zostało funkcjonowanie Związku Bibliotekarzy Polskich. Od czasu zakończenia I wojny światowej organizacja działa pod nazwą Związek Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich, aby w 1953 roku przyjąć kształt Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Celem działania Stowarzyszenia jest rozwój bibliotekarstwa, integracja środowiska bibliotekarzy oraz dbanie o prestiż zawodowy pozytywny wizerunek bibliotek jako miejsce kulturotwórcze.

Obecnie biblioteki w ramach rozwoju technologicznego oferują zaplecze komputerowe i zasoby książek elektronicznych. Coraz częściej w bibliotekach organizowane są zajęcia komputerowe przeznaczone dla osób starszych, warsztaty artystyczne i spotkania z autorami książek. Więcej bibliotek wychodzi poza budynki i oferuje swoje zasoby w Internecie. Przykładem takiego portalu jest „Polona”, która udostępnia w sieci bogate zbiory Biblioteki Narodowej i innych instytucji kultury.

Dorota Nowak,
Agnieszka Piłat