Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej nr 1 w Bełżycach

27 kwietnia  2023 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 232 rocznica jej ustanowienia. Była to druga na świecie, a pierwsza w Europie ustawa zasadnicza ustanowiona w czasie obrad Sejmu Czteroletniego, który zwieńczył swoją działalność 3 maja 1791 roku.

Uczniowie klas IV a i IV c przygotowali scenki  ukazujące dramatyczną sytuację Rzeczypospolitej i agresję państw ościennych, która doprowadziła do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. Poprzez wspaniałą grę aktorską oddali autentyczną atmosferę  tamtych czasów, a także ukazali radość, jaka towarzyszyła królowi polskiemu Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, marszałkowi sejmu Stanisławowi Małachowskiemu i patriotyczne nastawionym posłom w momencie uchwalenia konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku.

Niezwykła  atmosfera towarzysząca  całemu przedstawieniu, a także piękna dekoracja, bogate kostiumy aktorów z epoki  oświecenia oraz  oprawa muzyczna pieśni patriotycznych nadały całej uroczystości podniosłego charakteru. Prezentacja multimedialna była wspaniałym dopełnieniem wiedzy o tamtych wydarzeniach.

W pamięci naszej szkolnej społeczności na zawsze pozostanie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jako symbol odrodzenia, ostatniej próby mądrości Polaków, którzy kochali swoją ojczyznę i chcieli ją ratować przed zaborcami. Dzisiaj przypominamy  karty naszej historii, aby czerpać z nich siłę oraz wartości, które pozwoliły Polakom przetrwać trudne czasy zaborów.

Anna Stawińska
Urszula Sobiepan