O szkole

Historia

Historia szkolnictwa w Bełżycach sięga XV w. kiedy to powstawaniu parafii towarzyszyło tworzenie szkoły. W 1452 r. w mieście wzmiankowana była szkoła parafialna wyżej zorganizowana. Już w drugiej połowie XV w. bełżyczanie pojawiają się na Uniwersytecie Krakowskim.

W połowie XVI w. Bełżyce ogarnął ruch różnowierczy i miasto stało się jednym z ważniejszych ośrodków ruchu protestanckiego. W tym czasie działały tu zarówno szkoła ariańska jak i kalwińska. Wydarzenia wojenne lat 1655-1660 doprowadziły do zubożenia mieszkańców, a szkolnictwo zaczęło chylić się ku upadkowi.

W XVI w. powstała też w Bełżycach szkoła żydowska – cheder. Religijne szkolnictwo żydowskie funkcjonowało w mieście nieprzerwanie aż do 1939 roku, kiedy to zostało zlikwidowane przez hitlerowców.

Odrodzenie oświaty w Bełżycach wiązało się z działalnością Komisji Edukacji Narodowej. W 1788 r. otworzono w mieście publiczną szkołę elementarną. Nie trwało to jednak długo, gdyż w związku z rozbiorami Polski szkolnictwo zorganizowane przez KEN upadło. W latach 1808-1813 funkcjonowała prywatna szkoła elementarna. Szkolnictwo w Bełżycach odrodziło się ponownie dzięki staraniom władz Królestwa Polskiego w 1835 roku.

Gdy po upadku powstania styczniowego Bełżyce straciły prawa miejskie nastąpiła też likwidacja szkolnictwa polskiego. W osadzie powstała elementarna szkoła rosyjska. Po ucieczce Rosjan w 1915 r. nowi okupanci – Austriacy – pozwolili na utworzenie szkoły polskiej, która rozpoczęła działalność już w 1916 roku.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku powstała w Bełżycach pięcioklasowa szkoła powszechna. Mieściła się ona w trzech wynajętych budynkach, usytuowanych w różnych punktach miasta, co znacznie utrudniało proces dydaktyczny. Trudności w funkcjonowaniu szkoły dostrzegało miejscowe społeczeństwo. Od 1926 r. rozpoczęto starania o wybudowanie nowej szkoły. Usytuowano ją na placu gminnym przy drodze do Niedrzwicy (obecnie ulica Bychawska). Zarząd Gminy Bełżyce ustalił termin oddania do użytku połowy budynku na 1 września 1939 roku.

Od 1945 roku w budynku Szkoły Powszechnej przy ulicy Bychawskiej działało również Gimnazjum Koedukacyjne, pierwsza w Bełżycach szkoła średnia. Od 1 września 1952 r. funkcjonowała szkoła ogólna – jedenastolatka, pod nazwą Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące w Bełżycach.

W roku 1966 miała miejsce reorganizacja szkolnictwa w Polsce, w wyniku której powstała ośmioklasowa szkoła podstawowa  i liceum ogólnokształcące. W takim kształcie szkoła funkcjonowała do 1975 roku, kiedy to szkołę podstawową przeniesiono do nowego budynku przy ulicy XX-lecia (obecnie ks. bpa. T. Wilczyńskiego). Po kolejnej reorganizacji oświaty od 1 września 1984r. szkoła otrzymała nazwę Szkoła Podstawowa nr 1 w Bełżycach. Już w następnym roku rozpoczęto starania o rozbudowę obiektu, którą ostatecznie ukończono w 1998 roku.

Po wprowadzeniu kolejnej reformy w latach 1999-2017 szkoła nosiła nazwę Zespół Szkół nr 1 w Bełżycach, w skład którego wchodziły szkoła podstawowa i gimnazjum. W 2001 roku oddano do użytku krytą pływalnię przy ZS nr 1, a rok później nastąpiło otwarcie hali widowiskowo-sportowej. Od 2003 r. obiekty te przeszły pod bezpośredni nadzór Urzędu Miasta, wchodząc w skład Centrum Kultury Fizycznej i Sportu  Bełżycach.

Zmiany w systemie oświaty spowodowały powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej. Ponownie, 1 września 2017 r. szkoła została przemianowana na Szkołę Podstawową nr 1 w Bełżycach.

Od 17 października 2005 r. szkoła nosi imię Jana Pawła II.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły czynnie włączają się w obchody rocznic historycznych, państwowych oraz lokalnych. Współpracujemy z Towarzystwem Regionalnym Bełżyc, organizacjami kombatanckimi, Miejskim Domem Kultury, Parafią. Angażujemy się w szeroko pojętą działalność wolontariacką. Odwiedzamy Dom Pomocy Społecznej w Matczynie. Bierzemy udział w akcjach charytatywnych. Nauczyciele prowadzą wiele kół zainteresowań, od przedmiotowych, po artystyczne. W szkole działa drużyna ZHP oraz chór szkolny. Tradycją stały się uroczyste obchody Dnia Patrona, podczas których uczniowie klas pierwszych składają uroczyste ślubowanie.

Podejmując różnorodne zadania dbamy o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży.

[opracowała Małgorzata Pietraś w oparciu o „Szkice z dziejów szkoły” wydane w 2005 r.]

Baza i oferta szkoły

        

JP2

„Nauczanie szkolne jest jednym z aspektów edukacji, ale nie może stać się aspektem jedynym. Wszystkie aspekty wychowania muszą być coraz bardziej zintegrowane. Dzięki jedności procesu wychowawczego osobowość i życie młodego człowieka stają się coraz bardziej spójne. Wszyscy — rodzice, nauczyciele, wychowawcy— powinni zaangażować się we wspólną pracę na rzecz edukacji młodzieży."

Jan Paweł II

Wychowanie w naszej szkole oparte jest na działaniach zmierzających do wszechstronnego rozwoju dziecka. Poprzez odpowiednie działania staramy się, aby uczniowie stali się kreatywnymi, mądrymi, życzliwymi ludźmi, którzy w dorosłym życiu nie będą mieli problemów z nawiązywaniem kontaktów, wykorzystywaniem własnych umiejętności i podejmowaniem narzuconych przez życie wyzwań.

Wszechstronnemu rozwojowi uczniów służą:

NOWOCZESNE PRACOWNIE PRZEDMIOTOWE

1    3

NOWOCZESNA PRACOWNIA JĘZYKOWA 

9 

NOWOCZESNA PRACOWNIA KOMPUTEROWA

4

MULTIMEDIALNE CENTRUM INFORMACJI

181917

Pracownia składa się z trzech części:

  • Sali komputerowej,
  • Części konferencyjnej,
  • Biblioteki,
  • Ze stanowisk komputerowych mogą korzystać uczniowie i nauczyciele szkoły. Służą one do celów edukacyjnych  - poszukiwań materiałów w Internecie i w multimedialnych programach edukacyjnych, wykonywania własnych prac dla potrzeb naukowych, rozszerzania wiedzy, pisania referatów, tworzenia dokumentów  Samorządu Szkolnego i innych organizacji działających w szkole. Wspierają proces kształcenia i samokształcenia uczniów i nauczycieli. 

 OPIEKA PEDAGOGA, LOGOPEDY

 

OPIEKA STOMATOLOGA  I PIELĘGNIARKI

1615

ŚWIETLICA

103435

Świetlica szkolna jest integralną częścią szkoły i jej działalność jest kontynuacją procesu dydaktyczno-wychowawczego realizowanego w szkole. Oprócz zajęć świetlicowych (których tematykę opracowuje się w rozbiciu na poszczególne tygodnie i miesiące roku szkolnego) uczniowie mogą pod opieką n-la świetlicy spędzić czas wolny według własnego uznania, zjeść posiłek czy odrobić lekcje. Staramy się, aby zajęcia świetlicowe nie tylko były atrakcyjne dla dzieci, ale także rozwijały ich zainteresowania, wpływały na doskonalenie umiejętności i właściwych postaw.

STOŁÓWKA SZKOLNA

 22

ZAJĘCIA REWALIDACYJNE, LOGOPEDYCZNE ,KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNE, ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE, GIMNASTYKA KOREKCYJNA

 

 W naszej szkole troską otoczony jest każdy uczeń. Uczniowie klas I -III korzystają z zajęć gimnastyki korekcyjnej,  Prowadzone są zajęcia wyrównawcze na poziomie klas I - III, zajęcia wyrównawcze z języka polskiego ,j. angielskiego matematyki i przyrody na poziomie klas IV – VI  Uczniowie o specyficznych trudnościach w nauce korzystają z zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, rewalidacyjnych, logopedycznych. Każdy może liczyć na pomoc pedagoga.

   NOWOCZESNY ZESPÓŁ OBIEKTÓW SPOTROWYCH

basen2383739

Wszyscy uczniowie kl. I-III w ramach zajęć w-f w grupach do 12 osób uczą się pływać.

Zajęcia z w-f dla kl. IV-VI odbywają się na nowoczesnej hali sportowej, a zajęcia z fakultetu pływanie raz w tyg. na pływalni.

W roku 2013/2014 szkoła brała udział w realizacji programu : „W-f z klasą”

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

 

ZUCHY

11232425

W naszej szkole istnieją dwie gromady zuchów. „Świstaki” , których drużynową jest Katarzyna Cieślicka i „Orły”, których drużynową jest Anna Bogusz. Do zuchów należą uczniowie kl. 0-3.

 Metoda pracy z zuchami opiera się głównie na poznawaniu świata poprzez zabawę. Tak też dzieje się na naszych zbiórkach, „Świstaki” dużo chęci i zaangażowania wkładają w nauczenie młodszych kolegów wszystkiego co już sami potrafią . Ważnym elementem zbiórek jest musztra, ustawienie w szyku składanie meldunków – tego także się tu uczymy.

 

HARCERZE

142627

„Mam szczerą wolę, całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu”

Taką przysięgę składają harcerze z 43 Lubelskiej Drużyny harcerskiej PARASOL

Nasi harcerze wraz z dh Edytą Rząd nie tylko godnie pełnią służbę poprzez aktywne uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych, kultywując tradycje, pomagając innym. Harcerstwo to także niezapomniana przygoda i zabawa, a więc udział w biwakach, zlotach i obozach.

WOLONTARIAT

wolontariatW nasze szkole bardzo aktywnie działa grupa uczniów z klas III-VI, którzy są aktywni, otwarci i lubią pomagać innym. Ich opiekunem jest P. Anna Ambrożkiewicz. Celem wolontariatu jest branie udziału w działaniach na rzecz społeczności lokalnej i uczestniczenie w różnego rodzaju wydarzeniach, tj. akcje i koncerty charytatywne, integracja, a także warsztaty i szkolenia.

Dzięki wolontariatowi uczniowie nie tylko uczą się jak pomagać innym, zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności, ale nawiązują także ciekawe znajomości i potrafią atrakcyjnie spędzać wolny czas.

KOŁA ZAINTRESOWAŃ

  • koło ortograficzne dla uczniów kl I-III
  • koło teatralne kl. I-III
  • koło matematyczne dla uczniów kl I-III i IV-VI
  • koło j. angielskiego dla uczniów kl I-III i IV-VI
  • koło plastyczne dla uczniów kl I-III i IV-VI
  • koło przyjaciół filmu dla uczniów kl IV-VI
  • koło polonistyczne dla uczniów kl. IV-VI
  • koło przyrodnicze dla uczniów kl. IV-VI
  • koło ekologiczno – regionalne dla uczniów kl. IV-VI
  • koło regionalne dla uczniów kl. IV-VI
  • koło Towarzystwa Przyjaciół Seminarium
  • koło wiedzy o Europie
  • realizacja programu ,,Spórz inaczej” dla uczniów kl I-III i IV-VI

Koła przedmiotowe skupiają osoby chcące rozwijać swoje zainteresowania. Nauczyciele prowadzą jej nieodpłatnie, przygotowując przede wszystkim uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych.

Na terenie szkoły organizowane są liczne konkursy przedmiotowe, artystyczne i plastyczne. Uczniowie zawsze chętnie biorą w nich udział, a ich starania są nagradzane.  Biorąc udział w konkursach poza szkołą odnoszą sukcesy na szczeblu miejskim, wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim. Szkoła Podstawowa nr 1 w Bełżycach jest miejscem, gdzie każdy uczeń ma możliwość rozwijania swoich uzdolnień.
 

SKS

21

Na terenie szkoły działa Szkolny Klub Sportowy (SKS). Zajęcia sportowe prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego.

PROJEKTY

Cyfrowa szkoła

29 szkół z terenu województwa lubelskiego w tymSzkoła Podstawowa nr1 w Bełżycachzakwalifikowało się do realizacji rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (TIK) „Cyfrowa szkoła".

Nasza szkoła otrzymała najwyższą w województwie lubelskim dotację w wysokości 199 760,00 zł. Dzięki udziałowi w programie uzyskaliśmy możliwość unowocześnienia bazy technologicznej, a nauczyciele zdobyli nowe umiejętności i kompetencje pozwalające w sposób bardziej interesujący prowadzić zajęcia z uczniami.

Edukacja ekologiczna 

 Idea kształtowania proekologicznej i prozdrowotnej postawy młodego pokolenia aktywnie upowszechniana jest w Szkole Podstawowej nr 1 w Bełżycach od wielu lat.

Wiele akcji, konkursów i projektów realizowanych jest cyklicznie już od 2000 r. przy ścisłej współpracy całej społeczności szkolnej ( uczniów, nauczycieli, rodziców) z lokalnymi instytucjami, a przede wszystkim z Urzędem Miasta w Bełżycach i WFOŚ i GW w Lublinie.

W-f z klasą

Nasza szkoła jako jedna z 932 szkół z całej Polski została zakwalifikowana do programu „WF z klasą”. Program jest prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Partnerami medialnymi są Gazeta Wyborcza i Sport.pl. Akcja objęta została honorowym patronatem Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Edukacji Narodowej.

Program „WF z klasą ” ma na celu zmienić myślenie o lekcjach i nauczycielach wychowania fizycznego, wprowadzać metody nowoczesnego nauczania oraz propagować zdrowy styl życia.

Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania. Dzięki udziałowi w projekcie zakupiliśmy wiele pomocy , które znacznie uatrakcyjniają zajęcia indywidualne prowadzone z dziećmi.

 

Radosna szkoła

Projekty realizowane cyklicznie

Szklanka mleka

Owoce w szkole

Od grosika do złotówki szkoła dobrze wychowana

WYCIECZKI

282930

313233