Laboratoria Przyszłości

Dzień Kobiet

,,Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów.”

                                                Pierre de Brantome

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet - na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. W ten wyjątkowy dzień dziewczynki i wszystkie panie naszej szkoły zostały powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami, a w klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę. W tym roku nie było tradycyjnej akademii. Zastąpiono ją audycją w szkolnym radiowęźle, do którego chłopcy zaprosili Panią dyrektor Lucynę Sobczak. Podczas rozmowy były wspomnienia ze szkolnych lat i pytania dotyczące pracy na stanowisku dyrektora szkoły. Po raz pierwszy słuchowiska wysłuchali uczniowie młodszych klas, którzy z zaciekawieniem słuchali głosów rozbrzmiewających na szkolnych korytarzach. Na zakończenie audycji chłopcy zaśpiewali wszystkim paniom gromkie „Sto lat”.

Dużym powodzeniem cieszyła się fotobudka, przygotowana przez Samorząd Uczniowski, w której były wykonywane zdjęcia. Będą one  radosną pamiątką dzisiejszego świętowania. Uśmiech na twarzach naszych pań wywołały także odznaki: „Najlepsza szycha w mieście”, „Niezła z Ciebie szprycha”, „Fajna z Ciebie babka”, ,, Jedyna w swoim rodzaju”, „Dziewczyna jak malina”, „Anioł nie kobieta”, które zostały wręczone przez męską cześć społeczności szkolnej.

W ramach części artystycznej  został wyświetlony  film - niespodzianka, w którym wystąpili uczniowie, nauczyciele i sympatycy naszej szkoły. Radości nie było końca.

Podczas nagrywania i montowania filmu oraz audycji w radiowęźle został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

Wszystkim dziewczynkom i paniom życzymy, aby każdego dnia roku czuły się wyjątkowe, kochane i doceniane

Zdjęcia>>

#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszłości

ŚWIATOWY DZIEŃ DINOZAURA W KLASIE I „C” – LEKCJA BIBLIOTECZNA

Wszystkie dzieci niezależnie od płci lubią dinozaury. Gady te są dla nich ulubionymi zwierzętami. Z tego też względu 26 lutego obchodzimy Światowy Dzień Dinozaura.

Uczniowie z klasy I „c” bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach dotyczących dinozaurów. Na początku zapoznali się z Kącikiem Czytelniczym, w którym znalazły się książki, bajki oraz albumy związane z tymi prehistorycznymi gadami. Wysłuchali także wiersza Aleksandry Wojtyła pt.: „Dinozaury”. Następnie, obejrzeli edukacyjną prezentację multimedialną, na podstawie której poszerzyli wiedzę o dinozaurach. Uczestniczyli także w zabawie ruchowej, prezentując na forum klasy wylosowaną przez siebie „dinozaurową czynność”. Mieli także okazję obejrzenia dinozaura i jajka wykonanego w Szkolnej Drukarce 3D przez Pana informatyka – Piotra Ćwiklińskiego, zakupionej w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości. Podczas zajęć ułożyli również tematyczne puzzle, a także wykonali pracę plastyczną – Dinozaura z papierowego talerzyka. Podsumowaniem było rozwiązanie przez pierwszoklasistów tematycznego quizu oraz wykonanie zdjęcia w fotobudce z dinozaurem w głównej roli.

Celem głównym zajęć związanych z dinozaurami było: rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u uczniów oraz wzbogacenie widomości z zakresu prehistorii i życia dinozaurów.

Prezentacja>>

Zdjęcia>>

#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszłości

Dorota Nowak

KAWIARENKA ARTYSTYCZNA

22 lutego 20224 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II miało miejsce niezwykle wydarzenie, jakim była VI edycja Kawiarenki Artystycznej. Motywem przewodnim była miłość w literaturze i muzyce. Temat cieszył się ogromnym zainteresowaniem, chęć udziału złożyło ponad sześćdziesięciu uczestników. Wśród nich byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Babinie, Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach, naszej szkoły. Muzyczną niespodziankę przygotowali także rodzice, którzy zaśpiewali trzy utwory o miłości.

Rokroczne spotkania w kawiarence poetycko- muzycznej maja na celu zainteresowanie twórczością poetycką i muzyczna dzieci i młodzież. Chcemy, aby to wydarzenie było ciekawą alternatywą na spędzenie wolnego czasu.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim gościom, uczestnikom kawiarenki, ich nauczycielom i rodzicom za obecność i przygotowanie dzieci i młodzież do występów. Swoją wdzięczność wyrażamy pani Agacie Skurskiej i Edycie Rząd za piękną dekorację i panu Andrzejowi Pietrasiowi za oprawę muzyczną tego niezwykłego  wieczoru.

Podczas Kawiarenki Artystycznej został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

Z radością czekamy na kolejną edycję kawiarenki.

Zdjęcia>>

#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszłości

Ewelina Gajowiak
Anna Woźniak
Anna Wójtowicz

Wieczór z karaoke w III „d”

W piątek 19 stycznia br. uczniowie klasy III „d” spotkali się w szkole na kolejnym pikniku integracyjnym. Karimaty, materace, śpiwory  i wszystko się zaczęło...

     Śpiewać każdy może…, więc śpiewaliśmy, korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości, graliśmy w planszówki, układaliśmy  RUCHOME KLOCKI KONSTRUKCYJNE KORBO itp. a co najważniejsze  - wspólnie spędziliśmy czas, rozmawialiśmy i dobrze się bawiliśmy.

To był bardzo udany wieczór!

Zdjęcia>>

#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszłości

A.Ambrożkiewicz
K.Bożym

Niezwykła noc w klasie III „d”

Z 15 na 16 grudnia uczniowie klasy III „d” mieli okazję przekonać się, jak wygląda szkoła nocą. Z plecakami wypełnionymi po brzegi punktualnie zjawili się wieczorem pod salą nr 15. Godziny upłynęły szybko na wspólnej zabawie, grach, rozmowach. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością - tworzyli różnorodne konkursy, a także samodzielnie przygotowywali nagrody dla uczestników. Wielkim powodzeniem cieszyły się także  RUCHOME KLOCKI KONSTRUKCYJNE KORBO zakupione w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

Po czasie przeznaczonym na zabawę nadszedł moment kolacji oraz wieczornej toalety. Uczniowie ze smakiem zjedli pizzę, a następnie powoli przygotowywali się do snu.

Ta niezwykła noc wpisała się także w działania innowacji realizowanej w klasie trzeciej - ,,Podróże z plecakiem – poznajemy piękno naszego województwa”.

To był wspaniale przeżyty czas! Mamy nadzieję, że uda się go powtórzyć. 😊

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

        6 grudnia 2023 r. odbyły się warsztaty Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Zespół edukatorów prowadził dla uczniów zajęcia interaktywne, pełne zabawy wspierające rozwój różnych kompetencji. Zajęcia prowadzone były w grupach 15-osobowych, obejmowały one: druk 3D w tym długopisy 3D i drukarka 3D, sztuczna inteligencja, robotyka, okulary VR.

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Monika Wójcik

Nauka w wirtualnej rzeczywistości

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klas trzecich korzystali z Gogle Vr - nowoczesnych okularów, które ukazują dziecku świat nauki, oddziaływując bezpośrednio na kilka zmysłów. Uczniowie mogli badać trójwymiarowe obiekty i środowisko, podróżować po świecie, poznawać historię, poznać układ słoneczny od wewnątrz, zobaczyć jak bije ludzkie serce. Nauka w wirtualnej rzeczywistości to zupełnie nowe doznania, które ułatwiają zapamiętywanie i pozwalają doświadczać w niedostępny dotąd sposób. Wykorzystany przez uczniów sprzęt zakupiony został w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia dostarczyły uczniom sporej dawki wrażeń i dobrej zabawy.
Z pewnością jeszcze będziemy wracać do tych emocjonujących doświadczeń.

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Anna Mazurek
Andrzej Mazurek
Piotr Ćwikliński

WIECZÓR INTEGRACYJNY KLAS 0 „d” i II „b”

W piątkowy wieczór 08.10.2023 r. uczniowie klasy 0 „d” oraz II „b” wraz z nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym. Dzieci chętnie brały udział w zaproponowanych zabawach integracyjnych oraz ruchowych na sali gimnastycznej, z niecierpliwością czekały na pyszną pizzę.

Ogromną radość sprawiła dzieciom zabawa klockami LEGO Education oraz zadania na macie interaktywnej „Fun Floor”. Sprzęt został zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości. Podczas wykonywanych zadań uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością, wyobraźnią, a także uczyli się współdziałania oraz pracy w zespole.

Wszyscy wrócili do domu zadowoleni, chętni na kolejne takie spotkania.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Zdjęcia>>

Anna Bogusz
Aneta Jankowska
Magdalena Lewandowska

,,Czytamy z sercem 2023”

W tym roku szkolnym uczniowie klasy III „d” pierwszy raz uczestniczyli w Ogólnopolskiej akcji „Czytamy z sercem”, której głównym celem jest przede wszystkim promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, ale także poszerzania wiedzy na tematy serca – jego budowy, funkcjonowania, chorób, a także szerokiej symboliki.

Efekty działań :

  • wizyta w MGBP – zajęcia czytelnicze i plastyczne (wykonanie zakładek z orgiami w kształcie serca),
  • kreatywność uczniów – czytanie z improwizowaniem wierszy z sercem w roli głównej (wykorzystując sprzęt z #LaboratoriaPrzyszłości i wykonując zadania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa),
  • czytanie przez nauczycieli publikacji z zasobów szkolnej biblioteki zakupionej z projektu NPRCZ,
  • wspólny taniec do piosenki ,,Miłość twa”.

Wszystkich uczniów serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji akcji.

W akcji został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Zdjęcia>>

A. Ambrożkiewicz
K. Bożym

# OGÓLNOPOLSKA AKCJA CZYTELNICZA „CZYTAMY Z SERCEM”

Uczniowie z klasy III „b” aktywnie włączyli się do udziału w dużym projekcie edukacyjnym  „Czytamy z Sercem”. W trakcie zajęć zostali zapoznani z fragmentem książek pt.: „Historie spod podłogi – Serce” autorstwa Justyny Bednarek oraz „Wanda szuka Miłości” – Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak, na podstawie których uczniowie poszerzyli wiedzę na temat serca. Ponadto wykonali tematyczną gazetkę oraz wysłuchali piosenki z repertuaru Majki Jeżowskiej pt.: „Kolor serca”. Korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości dowiedzieli się w od Pana Andrzeja – informatyka, jak można wykreować serce w drukarce 3D. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie jesiennej pracy plastycznej na świeżym powietrzu z serduszkami w roli głównej oraz sprawdzenie kondycji fizycznej podczas „Biegów Serc”.

W trakcie spotkania wykorzystywano literaturę zakupioną w ramach Projektu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Realizowane działania dotyczyły także Ogólnopolskiego Projektu „Klasa w terenie” i Szkolnego Projektu Czytelniczego klas trzecich „Czytamy pięknie”.

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Elżbieta Gontarczyk
Dorota Nowak
Andrzej Pietraś