WARSZTATY KULINARNE W KL. I „c” W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU „ŚNIADANIE DAJE MOC”

W dniach 7 i 8 listopada odbywały się w kl. I „c” warsztaty kulinarne, jako efekt realizowanego przez uczniów Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Śniadanie daje moc”. Najważniejszym celem programu jest zwiększanie świadomości dzieci nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.

W pierwszym dniu naszej kulinarnej przygody, przy fachowym wsparciu Pani Ani Dacki oraz pod czujnym okiem Izy Murlak, Oli Kawki, Oli Biegalskiej i Julii Biegalskiej - uczennic Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach, pierwszaki uczyły się przygotowywać koktajle mleczne, tartinki, szaszłyki owocowe oraz apetyczne i bardzo estetyczne tradycyjne kanapki.

Ależ to była kulinarna przygoda! Doświadczeniom smakowym, dotykowym i wzrokowym  nie było końca. Ważne też jest, że to zdrowe śniadanie przebiegało w bardzo wesołej i serdecznej atmosferze.

Drugi dzień warsztatów był czasem na przekazanie zdobytej wiedzy i umiejętności młodszym kolegom z kl.  0 „a”. Pierwszaki przygotowały smaczne, zdrowe kanapki i sałatkę owocową, ale na początku wspólnego biesiadowania Julka i Piotr opowiedzieli przedszkolakom o piramidzie żywienia i pożytku z jej stosowania. Talerzyki z przygotowanymi  smakołykami bardzo szybko opustoszały, co wywołało dumę i zadowolenie w oczach gospodarzy. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało wybrany przez siebie owoc. To były naprawdę ciekawe w doświadczenia dni i niezwykła podróż do świata smaków, zapachów i kolorów.

Warto podkreślić, że tego typu zajęcia są dla dzieci źródłem wielkiej radości, a jednocześnie uczą je wielu pożytecznych umiejętności. Jest to również zachęta, aby także w domu spróbować rodzinnego przygotowywania posiłków, bo to wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu.

Bożena Watras – wychowawca kl. I „c”