Staruszek ,,Świerszczyk” zawsze na czasie

Uczniowie klasy II c dnia 14 listopada 2019 r. zapoznali się z najstarszym czasopismem dla dzieci ,,ŚWIERSZCZYKIEM” – wyjątkowym magazynem  ukazującym się od 1945 roku . Tytuł wymyśliła Ewa Szelburg-Zarembina. Grający za kominem świerszcz miał być symbolem tego, co wiele dzieci utraciło w wojennej zawierusze – ciepła rodzinnego domu.

Celem zajęć było przypomnienie, że dzieci powinny korzystać nie tylko z popularnych kolorowych i często mało ambitnych pisemek z gadżetami, ale również zdobyć nawyk czytania prasy wartościowej. Uczniowie poznali krótką historię ,,Świerszczyka” oraz jego głównego bohatera Bajetana Hopsa.

Tak jak i dawniej, również dziś znajdują się w ,,Świerszczyku ” opowiadania, wiersze, rymowanki itp. znanych współczesnych ilustratorów i autorów piszących dla dzieci. Każdy numer poświęcony jest osobnemu tematowi przewodniemu. W bieżącym to:,,Jesienne smutki i odsmutki”.

Uczniowie z zainteresowaniem czytali na przemian opowiadania, wiersze (jest mnóstwo poezji dla dzieci), komiksy; rozwiązywali  zagadki, rebusy i krzyżówki, zadania matematyczne oraz dowcipy z ,,Uśmiechu numeru”.

,,Świerszczyk” zagości w naszej klasie po raz kolejny w styczniu, bo jest to bardzo wartościowe czasopismo wielopokoleniowe.

A. Ambrożkiewicz