FASCYNUJĄCA WYCIECZKA TRZECIOKLASITÓW DO LUBLINA

W dniu 14 czerwca 2022 roku odbyła się szkolna wycieczka uczniów klas III „a” i III „b” do Lublina. Głównym celem wyjazdu był udział w pokazach chemicznych prowadzonych przez pracowników Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Ich ideą jest popularyzacja chemii wśród  młodszych uczniów i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych, a nawet wręcz fascynujących eksperymentów.

Słowo „eksperyment” z łaciny tłumaczy się jako badania i doświadczenie. Eksperyment to zatem działanie, którego celem jest wzbudzenie rożnych reakcji oraz spowodowanie pewnych zjawisk. W nauce np. eksperymenty wykorzystuje się w celu potwierdzenia lub negowania hipotez. Dzieci uwielbiają odkrywać – w ten sposób poznają otaczający je świat. Poprzez nowe doświadczenia nie tylko wzbogacają swoją wiedzę, ale także doskonale się bawią.

Nawiązując do tej teorii, uczestnicy pokazów mogli obejrzeć ciekawe doświadczenia, między innymi takie, których nie można przeprowadzić w warunkach szkolnych. Już na wstępie prowadzący zajęcia zapoznali uczniów z wyposażeniem chemika: zlewka, bagietka, kolba stożkowa, krystalizator, kolba okrągła i cylinder. Następnie, przedstawiono liczne eksperymenty z udziałem uczniów – ochotników, które wywarły na uczestnikach ogromne wrażenie. Najciekawsze okazały się te, podczas których używany był ciekły azot i oczywiście najgłośniejsze, czyli wybuchy. Dużo ekscytacji wśród oglądających wywołały także pokazy, w których naukowcy zaprezentowali m.in. doświadczenia: „Światło drogowe” „Zaczarowane pantofelki”, czy też wyprodukowanie „Pasty słonia”. Nie zabrakło także eksperymentów, podczas których powstawały magiczne, barwne roztwory oraz doświadczenia z użyciem ognia, które  zdobyły miano „zaczarowanej chemii”. Każdy eksperyment wywoływał na uczniach ogromne wrażenie i podsumowany był gromkimi brawami.

Podczas pokazów chemicznych uczniowie nie tylko dobrze się bawili, ale również wzbogacili swoją wiedzę chemiczną, zaś zdobyte doświadczenia będą mogli wykorzystać w przyszłości na lekcjach chemii.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Katarzyna Zygo, Beata Król