NARODOWE CZYTANIE „BALLAD I ROMANSÓW” ADAMA MICKIEWICZA

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach włączyła się do akcji Narodowego Czytania pod patronatem  Pary Prezydenckiej, a jej  jedenasta odsłona dotyczy „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

(www.prezydent.pl)

Do wspólnej lektury fragmentów ballady pt. „Świtezianka” uczniowie klas ósmych zaprosili Burmistrza Miasta i Gminy Bełżyce Pana Ireneusza Łuckę, Dyrektora Centrum Kultury Fizycznej i Sportu Panią Karolinę Zuchniarz, Dyrektora Szkoły Panią Beatę Szymczyk.  Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Kampania społeczna propaguje znajomość literatury narodowej, której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.

Zdjęcia>>

Ewelina Gajowiak
Dorota Nowak
Agnieszka Piłat
Andrzej Pietraś