UCZNIOWIE KLASY II B NA SZLAKU BEŁŻYCKIEJ TRADYCJI

Ledwie zadźwięczał pierwszy dzwonek, a już uczniowie  klasy II „b” wraz z wychowawcą oraz opiekunem, w promykach pięknego wrześniowego słońca, wybrali się na wycieczkę do pobliskiej Izby Pożarnictwa w Bełżycach. Tuż przy wejściu powitał nas kustosz Izby – Pan Andrzej Sulenta. Zważając na fakt, iż ogień od zawsze towarzyszył człowiekowi i stanowił zagrożenie dla jego życia i całego dobytku, docelowo zostało utworzone miejsce historii lokalnego pożarnictwa, które pięknie usystematyzuje wiedzę na jego temat wśród najmłodszych. We wnętrzu Izby uczniowie zaznajomili się z początkami lokalnego pożarnictwa oraz obejrzeli archiwalne eksponaty i rekwizyty. Na szczególną uwagę zasłużyła rzeźba króla Władysława Jagiełły z 1917 roku, która została wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Pan Andrzej nadmienił, iż pierwsze oddziały straży pożarnych na terenie Bełżyc powstały w latach 1912-1913. Drugoklasiści dowiedzieli się również, że Izba Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach zajmuje czołowe miejsce na obszarze całego województwa lubelskiego. Podczas spotkania dzieci miały także niebywałą okazję obejrzeć z bliska: motopompy, fragment stodoły ze sprzętem ppoż., rekwizytowe wozy konne, hełmy, czapki oraz pasy strażackie z rożnych okresów. Ponadto w przestrzeni budynku dało się też zauważyć: mundury strażackie, sprzęt alarmowy, toporki i pochewki, przenośne pochodnie naftowe, a także aparaty ochrony dróg oddechowych. Na zakończenie wizyty nie zabrakło również pytań nurtujących uczniów, na które cierpliwie i dzielnie odpowiadał kustosz m.in.: „Do jakiej szkoły należy chodzić, aby zostać strażakiem?, „Ilu  pracuje strażaków w Bełżycach?, czy „ Ile może być wozów strażackich w straży?” itd.

Kulminacyjnym punktem spotkania było wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

Serdecznie dziękujemy P. Andrzejowi Sulencie za poświęcenie cennego czasu i zapoznanie nas z historią lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Dorota Nowak, Elżbieta Gontarczyk