Tydzień tolerancji i życzliwości

Z racji, że16 listopada jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, a 21 – Światowy Dzień Życzliwości, uczniowie klasy  i 3 b postanowili „świętować” cały tydzień.

W poniedziałek uczniowie przyszli ubrani na zielono. Na zajęciach rozmawiali o tolerancji i inności. Każda klasa 0-3 dostała paski papieru innego koloru, na którym każdy uczeń napisał swoje imię. Z wszystkich pasków powstał Łańcuch Tolerancji o długości 16 metrów i 60 centymetrów, pokazujący, że chodzimy do różnych klas i jesteśmy różni, ale możemy stworzyć coś wspólnego i zawsze możemy znaleźć coś, co nas łączy.

We wtorek uczniowie przyszli ubrani na czerwono i rozmawiali o serdeczności. Powstało Drzewko Serdeczności, na którym uczniowie przypinali listki życzliwości, czyli  dobre słowo dla innych.

W środę uczniowie ubrani byli w elementy niebieskie. Dominującą wartością tego dnia był szacunek. Uczniowie wykonywali różne zadania z zawiązanymi oczami, bez użycia rąk czy siedząc w miejscu, ucząc się szacunku do osób niepełnosprawnych.

W czwartek szkołę zdominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. Z okazji Dnia Życzliwości każda klasa otrzymała baloniki i „dobre słowo”, a 3b zrobiła „życzliwą fotobudkę”.

Piątek natomiast miał podsumować tygodniowe działania i dzieci tym razem miały przyjść ubrane różnorodnie, kolorowo. W przeciwieństwie do dni poprzednich dziś kolor miał być tym, co nas różni. Uczniowie tworzyli autoportrety, uwydatniające ich najbardziej charakterystyczne cechy wyglądu i charakteru, które pokazały, że „równość [jest] w różnorodności. Wszyscy jesteśmy inni, ale nigdy gorsi. Po prostu różni”.

Beata Zięba