Spotkanie z podróżnikiem

W poniedziałek  21 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z podróżnikiem - panem Mateuszem Chołody. Tematem spotkania były opowieści o Argentynie, państwie leżącym w Ameryce Południowej. Pan Mateusz oprócz krótkiej historii powstania tego państwa przekazał bardzo dużo ciekawych informacji. Na początek pomógł uczniom zmierzyć na globusie odległość z Krakowa do  stolicy państwa, które odwiedził - Buenos Aires. Uczniowie dowiedzieli się, że językiem urzędowym jest język hiszpański a walutą- Peso argentyńskie, mogli je zobaczyć na zaprezentowanych slajdach.  Oglądali również ulice, domy oraz zabytki. Zdjęcia i krótkie filmiki przedstawiły dziką i piękną naturę tego kraju: krajobrazy, roślinność i zwierzęta. Starsi uczniowie musieli rozpoznać strefy klimatyczne, jakie występują w Argentynie. Pan Mateusz opowiadał o kulturze i zwyczajach Argentyńczyków, zaprezentował, jak wygląda picie Yerba Mate i jak należy się zachować, gdy ktoś częstuje takim napojem. Wspomniał o sławnych postaciach pochodzących z tego kraju, do których należy również obecny Papież  Franciszek. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i wypróbować popularne w Argentynie instrumenty muzyczne. Ochotnicy przymierzyli typowe dla Argentyny stroje. Wszyscy podziwiali pamiątki przywiezione przez podróżnika. Na zakończenie odbyła się mini lekcja tańców argentyńskich - królowało tango.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas: 8 „d”, 8 „e”, 7 „a”, 6 „c”, 5 „a”,5 „c”, 5 „d”, 4 „a”, 4 „b”, 4 „c” oraz uczniowie świetlicowi z klas drugich i trzecich.

Urszula Widelska, Joanna Wapińska, Marzena Plewik, Piotr Żuk