ROK 2023 POD PATRONATEM MIKOŁAJA KOPERNIKA

„Polskie wybrało go plemię,
Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”

W kwietniu mieliśmy zaszczyt gościć w świetlicy szkolnej w klasie II „a” i II „d” Panią fizyk – Annę Słotwińską-Jakubowską z zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika W Bełżycach. Pani Ania przybyła do naszej szkoły wraz z sześcioma uczniami z koła fizycznego. W tym celu w naszej świetlicy została przygotowana gazetka związana z Mikołajem Kopernikiem oraz wystawka książek. Na początku zajęć świetliczaki zostały zapoznane z ogólnymi informacjami dotyczącymi Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika. Następnie, drugoklasiści  zostali zachęceni przez naszego miłego gościa do ułożenia puzzli, z których powstało nowe logo Zespołu Szkół. Podczas zajęć obejrzeli także prezentację związaną z ważnymi wydarzeniami w życiu Mikołaja Kopernika oraz film o Układzie Słonecznym. Utrwaleniem tematycznych zajęć był multimedialny quiz sprawdzający wiadomości o Patronie Roku. Najciekawszą częścią zajęć były dla naszych świetliczków doświadczenia fizyczno-chemiczne zaprezentowane przez starszych kolegów z aktywnym udziałem uczniów naszej szkoły. Dzieci miały okazję obserwować wirujące w powietrzu nadmuchane i sklejone ze sobą balony przy wykorzystaniu suszarki do włosów. Podobało im się także doświadczenie wykonane w dużym słoiku, w którym przez rurki dmuchano dwa balony, jeden balon nadmuchał się, a drugi stawiał opór. Kolejne doświadczenie dotyczyło także balonu, do którego przymocowano płytę i pod wpływem powietrza płyta z balonem poruszała się po płaskiej powierzchni. Do ostatniego doświadczenia - w słoiku oklejonym plasteliną była użyta soda, do której wlano ocet. Świetliczaki zaobserwowali, że w szybkim czasie powstała piana, która wydostała się na zewnątrz słoika. Podsumowaniem zajęć fizycznych było wykonanie pamiątkowego zdjęcia z naszymi niecodziennymi gośćmi.

Składamy serdeczne podziękowania Pani fizyk – Annie Słotwińskiej-Jakubowskiej za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły, zapoznanie z informacjami związanymi z Mikołajem Kopernikiem, a także za zaprezentowanie ciekawych doświadczeń fizyczno-chemicznych.

Zapraszamy do nas częściej!

Zdjęcia>>

Dorota Nowak
Agnieszka Pilat
Urszula Widelska