23 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

„Książka, to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.” Kornel Makuszyński

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto czytelnicze, którego utworzenie przypisuje się Vincentemu Clavel Andres (1888-1967), wydawcy z Wenecji. Obchodzone rokrocznie 23 kwietnia, dla uczczenia pamięci zmarłych tego właśnie dnia: Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i historyka peruwiańskiego Inci Garcilaso de la Vegi. Dzień ten został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji literatury i czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej. Zgodnie z tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Książki fascynują ludzi od stuleci, nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Gdzie został wynaleziony druk? Otóż, zanim Opatrzność zesłała nam Gutenberga, ponad pół tysiąca lat wcześniej nieocenieni Chińczycy właśnie wydawali „Diamentową Sutrę”, najstarszą drukowaną książkę (868 r.). Przypisuje się im również wynalezienie atramentu oraz tuszu. Legenda głosi, że w I wieku naszej ery, królewski eunuch Caj Lun za pomocą pomysłowej mieszanki składającej się z łodyg konopi, szmat, kory drzewnej i sznurków ze starych sieci rybackich, stworzył papier. Dopiero w XIII wieku nowy materiał rozpowszechnił się w Europie.

Ciekawe cytaty o książkach:

„Książki nie mają właściwości róż; dlatego nie szukajmy wciąż najświeższych.”

„Są książki piękne jak kwiaty – i są książki pełne dojrzałości jak owoce.”

„Dzięki książkom na każde nasze zawołanie obcuje z nami elita intelektualna

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat