Spotkanie z kulturą żydowską

18 kwietnia 2023 roku  klasa II „c” i II „d” wzięły udział w warsztatach „Spotkania z kulturą żydowską”. Każdy warsztat trwał dwie godziny lekcyjne i był prowadzony przez przedstawicielki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W trakcie spotkania dzieci obejrzały film, dzięki któremu mogły zapoznać się z budynkiem muzeum i fragmentami wystawy stałej. Wysłuchały legendy opowiadającej o przybyciu Żydów do Polski. Dowiedziały się także, co oznacza nazwa „Polin”. Miały okazję obejrzeć książki w języku hebrajskim i poznać kilka liter tego alfabetu. Wysłuchały piosenki związanej z jednym z najważniejszych żydowskich świąt - szabatem. Poznały zwyczaje towarzyszące obchodom tego święta oraz przedmioty pojawiające się na szabatowym stole, takie jak kielich kiduszowy czy besaminka. Dzieci uczyły się zaplatania chałki, którą spożywa się podczas szabatu. Odgadywały również zapachy ziół ukrytych w besaminkach.

Na zakończenie warsztatu uczestnicy poznali elementy związane ze świętem Chanuka i nauczyli się grać w drejdla.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

A. Ambrożkiewicz
K. Bożym