WYCIECZKA KLASY II „A” DO WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ W LUBLINIE

21 kwietnia uczniowie klasy II „a” wraz z wychowawcą oraz nauczycielem – bibliotekarzem wybrali się do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Lublinie w celu zapoznania się z wyglądem biblioteki. Wycieczka była efektem wygranej jednej z uczennic klasy – Blanki w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym: „Biblioteka moich marzeń”. Tuż przy wejściu do gmachu powitała zgromadzonych bibliotekarka – Pani Maria Nóżka, która zaprowadziła nas prosto do czytelni. Następnie przeprowadziła zajęcia na temat: „Jak to z tym Lublinem było – historia Koziego Grodu”, podczas których zaprezentowane zostały dzieje „Koziego Grodu” w postaci prezentacji multimedialnej. Uczniowie dowiedzieli się, iż 15 sierpnia 1317 roku Król Władysław Łokietek nadał przywilej lokacyjny Lublinowi. Najważniejszymi pozostałościami z tego okresu są: Siedziba Trybunału Koronnego, Gotycki Kościół Bernardynów, Brama Krakowska, Rynek, Zamek oraz Bazylika p.w. Św. Stanisława. Ponadto dowiedzieliśmy się, że w XVI wieku Lublin był miastem Żydów polskich, natomiast na początku XX wieku ostał się stolicą Polski. Pośród znanych budowli z tego okresu pochodzą: Stare Miasto, Lubelska Fabryka Samochodów, KUL i Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Uczestnicy zajęć zostali także zapoznani z filmikiem edukacyjnym związanym ze współczesnym Lublinem oraz miejscami, które warto zwiedzić, przebywając w nim. Kolejnym punktem wizyty było obejrzenie pozostałych pomieszczeń, tj. czytelnia. Dzieci dowiedziały się, jakie funkcje pełni czytelnia, a także, kiedy się z niej korzysta. Ponadto, obejrzały maski, figurki, czyli rzeczy muzealne, które powstały na Wyspie Madagaskar. Następnie przeszliśmy do Wydziału Udostępniania Materiałów Audiowizualnych, w którym znajdują się: płyty DVD, płyty winylowe, kasety magnetowidowe, przezroczyste slajdy. W tym miejscu uczniowie usiedli wygodnie na dmuchanych pufach, by wysłuchać nagrań z płyt lub obejrzeć dawne sprzęty muzyczne, np.: magnetofon szpulowy z 1968 roku, radiomagnetofon i gramofon. Dalej na naszym szlaku znalazło się pomieszczenie z pacynkami oraz grami planszowymi. Ostatnim miejscem było  pomieszczenie, w którym zamawiane są książki. Zobaczyliśmy tutaj urządzenie - ciągacze zbiorów, rewersy niezbędne do zamawiania książek, a także bardzo stare książki z 1909 roku. Tuż obok znajdowały się obrotowe regały na książki, które także przykuły uwagę zwiedzających, a także wspaniała wystawa eksponatów pt.: „Pokochajmy Afrykę” należących do Zgromadzenia Misjonarzy Afryki oraz Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki.

Wycieczka do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Lublinie przyczyniła się do pogłębienia wiedzy naszych uczniów z zakresu bibliotekoznawstwa. Ponadto, przybliżyła im ideę zawodu bibliotekarza oraz utrwaliła nawyk kulturalnego zachowania się w bibliotece.

Dorota Nowak
Anna Marcewicz