MAJOWE ŚWIĘTA

„Każdy tyle dłużen swojej Ojczyźnie, na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach”
Jan Długosz

Przed nami czas trzech Świąt Majowych: 1, 2 i 3 Maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się Święta Majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY

W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Kiedyś, 100 lat temu i dawniej, ludzie pracujący fizycznie byli wyzyskiwani. Musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. Dzięki wieloletnim strajkom, warunki pracy stopniowo się polepszyły, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku.

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę. W domach wywieszamy flagę w kształcie prostokąta, złożoną wyłącznie z biało-czerwonych pasów. Tradycyjnie robimy to 1, 2 i 3 Maja. Tego dnia obchodzimy też Światowy Dzień Polonii.

3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. Konstytucja 3 Maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju, zarazem drugą (po amerykańskiej) spisaną konstytucją na świecie. Pamiętajmy więc o Konstytucji 3 Maja dziś, gdy nikt nam tego nie zabiera.

Biblioteka szkolna także przyłączyła się do obchodów Świąt Majowych wykonując tematyczną gazetkę oraz proponując książki związane z tymi Świętami.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat