79. Rocznica Egzekucji Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego

Każda wojna była i jest dramatem człowieka. Druga wojna światowa była niewyobrażalnym doświadczeniem świata i ludzkości. Bolesne doświadczenia przeżyli mieszkańcy Bełżyc i najbliższej okolicy.

W naszym mieście 09.06.1944 r. miała miejsce egzekucja, w której w wyniku rozstrzelania zginęły 23 osoby. Był to odwet Niemców wobec Polaków za pomoc partyzantom, którzy walczyli o wolność Polski w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Władze gminy oraz społeczność naszej szkoły oddała hołd poległym bohaterom. Uporządkowano mogiłę, gdzie spoczywają ofiary mordu. Pod Pomnikiem Matki Bożej Partyzanckiej odmówiona została modlitwa, następnie rozbrzmiewała melodia Mazurka Dąbrowskiego . Złożono też wieńce i zapalono znicze w miejscu, gdzie ziemię zrosiła krew Synów polskiej ziemi. W Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach, podczas części artystycznej, ukazano okoliczności tamtych dramatycznych chwil i uczczono Tych, którzy zginęli. Dopełnieniem montażu słowno-muzycznego była przepiękna i wyjątkowa scenografia, która jeszcze bardziej pokazała dramatyzm tragicznych wydarzeń. Niech na zawsze w naszej pamięci pozostaną imiona Tych, którzy swoje życie poświęcili dla Ojczyzny. To dzięki nim możemy żyć w wolnej Polsce. Niech Ich niezłomna i bohaterska postawa będzie dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie Ojczyźnie.Cześć i chwała Bohaterom!

Ewa Pietrzyk
Ewelina Gajowiak