Rocznica Bitwy pod Monte Cassino
18 maja obchodziliśmy kolejną rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. Uczniowie klas 2 zapoznali się z historią niezwykłego bohaterstwa naszych rodaków podczas walki o klasztor w czasie II wojny światowej. Pani Agnieszka Piłat ze szkolnej biblioteki przedstawiła dzieciom za pomocą teatrzyku Kamishibei rys historyczny tego zwycięstwa, opowiadając jednocześnie o losach wyjątkowego uczestnika walk – polskiego niedźwiedzia. Historia „Misia Wojtka – niezwykłego żołnierza” stała się inspiracją do wykonania tematycznych prac plastycznych. Świetliczaki chętnie oglądały autentyczne zdjęcia misia umieszczone w książkach historycznych, z wielką ciekawością słuchały, co działo się w 22 kompanii w 2 Korpusie Polskim – której kapralem został Wojtek. Obejrzały też film edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej o Misiu Wojtku, który stanowił doskonałe wprowadzenie w wydarzenia historyczne tamtego okresu. Na zakończenie dzieci wysłuchały piosenki patriotycznej o czerwonych makach na Monte Cassino.
Urszula Widelska, Agnieszka Piłat


















