Teatralne półkolonie - ,,Podróż w głąb nieznanego miasta”

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.  W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury, m.in. Fundacja Zamek w Bełżycach.

Dlatego też w dniach 14 -23 07.2021 r.  grupa młodzieży ( 8 wolontariuszy ) uczestniczyło w  projektu "Podróż w głąb nieznanego miasta" prowadzonego przez  Fundację Teatrikon z  partnerami projektu : Fundacją Zamek Bełżyce oraz Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach.

Przez 14 dni, pod okiem doświadczonych instruktorów i instruktorek teatralnych młodzież  poznała inspirujące fakty i legendy o Bełżycach oraz postacie związane z gminą. Uczestnicy projektu wybierali  najbardziej ciekawe historie i na ich podstawie współtworzyli  scenariusze teatralne, nauczyli  się budować elementy scenografii oraz tworzyć kreacje aktorskie. Poznali  techniki improwizacji teatralnej, ruchu scenicznego czy władania swoim głosem. Młodzież odkrywała  na nowo i nadawała współczesny kontekst historiom naszej małej ojczyzny.

Spektakl, który powstał  to  efekt  pracy  , to   niezwykła podróż przez sceny z historii naszego miasteczka, która rozegra się w wyjątkowej przestrzeni przy ul. Zamkowej 30 - w budynku, który sam był świadkiem niejednej niezwykłej historii i pełnił wiele funkcji - dla niektórych starej mleczarni, dawnej szkoły, więzienia, browaru i gorzelni czy przede wszystkim zamku zbudowanego w 1416 r.

Kolejne nowe doświadczenie dla wolontariuszy : aktorzy ,scenografii ,muzycy, konstruktorzy   i  …..zdobywcy nowych doświadczeń – to efekt 2 tygodni zajęć.

Było super

Anna Ambrożkiewicz