Bełżyce historią pisane…

Budowanie świadomości regionalnej oraz  przekazywanie idei dziedzictwa historycznego stanowią jedno z głównych zadań współczesnego wychowania młodego pokolenia. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, dnia 21.09.2021 r. uczniowie  z klasy III „a” wraz z wychowawczynią klasy – Panią Katarzyną Zygo oraz szkolną bibliotekarką– Panią Dorotą Nowak wybrali się na wycieczkę do Muzeum Historycznego w Bełżycach. Kustoszem po tymże muzeum, a jednocześnie kolekcjonerem wielu eksponatów z czasów wojny, jest  Pan Józef Kotłowski. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć z bliska, min.: fragment samolotu, łyżki z Majdanka, moździerz, pociski przeciwlotnicze, maski przeciwgazowe, buta z Syberii, Pomnik Małego Powstańca, a także wiele innych cennych zbiorów.  Szczególną uwagę zwiedzających przykuła bogata kolekcja zdjęć bełżyckich bohaterów wystawy. Ponadto, dzieci zobaczyły: stare dokumenty, pieniądze, ordery, odznaczenia, medale, czy też niemiecki gryps z Majdanka. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z przewodnikiem po Muzeum Historycznym. Reasumując, mamy nadzieję, iż wycieczka do  tego niezwykłego miejsca przyczyni się do  wzrostu poziomu wiedzy na temat historii i tradycji naszego regionu.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Józefowi Kotłowskiemu za pomoc w zorganizowaniu pouczającej lekcji historii dla młodszych uczniów z naszej szkoły.

Dorota Nowak i Katarzyna Zygo