NIECODZIENNY GOŚĆ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W Międzynarodowym Dniu Głośnego Czytania - 29.09.2022 r. mieliśmy okazję gościć w bibliotece szkolnej pisarza - Pana Zbigniewa Dmitrocę. Nasz gość przybył do szkoły  w towarzystwie swojej żony, która jest ilustratorką jego książek. Spotkanie odbyło się  w obecności Dyrekcji Szkoły: Pani Beaty Szymczyk oraz Pani Katarzyny Wrońskiej. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy II „b” wraz z wychowawczynią Panią Elżbietą Gontarczyk oraz klasy II „d” z wychowawczynią Panią Anną Ambrożkiewicz.

Pan Dmitroca jest poetą, pisarzem, satyrykiem i kuglarzem. Urodził się 28 lutego 1962 roku w Niewirkowie na Zamojszczyźnie. W Zamościu ukończył szkołę średnią - jest absolwentem zamojskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Po zdaniu matury rozpoczął studia polonistyczne w Lublinie, które kontynuował na uniwersytetach w Poznaniu i we Wrocławiu. Mieszka na Lubelszczyźnie - w Żółkiewce, w pobliżu Roztocza Zachodniego. Pisze różnego rodzaju książki: literaturę piękną, encyklopedie, słowniki, bajki interaktywne, obrazkowe, edukacyjne, literaturę dziecięcą, opowieści dla młodszych dzieci, wierszyki, piosenki, poezję.

W latach 1991-1999 pracował w Radiu Lublin - był współtwórcą poetyckiej audycji dla dzieci pt. „Jasiek”. Obok Radia Lublin należy wspomnieć również Program II Polskiego Radia, gdzie wielokrotnie prezentowano przekłady Zbigniewa Dmitrocy w cyklu „Sztuka przekładu”.

Jest autorem wielu piosenek teatralnych, kabaretowych i popularnych. Piosenki dla dzieci ukazały się na płycie Przyjaciół Piotrusia Pana zatytułowanej „Nibylandia”.

Wydał około 70 książek dla dzieci, min. „Dobre Duszki”, „Księga czarownic”, „Kolorowy zawrót głowy” oraz 120 książek z serii „Baba Jaga na deskorolce”. Wykonał również adaptację komiksu „Janka, Jonek i Pan Kleks”.

Napisał 29 „Wierszy o Lubelszczyźnie”, których ilustratorką jest żona pisarza.

W 2003 roku utworzył Jednoosobową Trupę Walizkową „Teatrzyk jak się patrzy”. Pełni tu rolę twórcy, autora i aktora. Napisał trzy sztuki teatralne dla dzieci: „Jak piraci zostali aktorami”, „Wielka afera w koszu z zabawkami” i „Klatka na krasnoludki”. Podczas spotkania Pan Zbigniew zaprezentował przedstawienie: „Skąd się biorą bajki?”. Uczniowie zostali zaproszeni do czynnego udziału w przedstawieniu, w którym zostały perfekcyjnie wyrecytowane przez naszego sympatycznego gościa około kilkunastu wierszyków („Sójki”, „Dzięcioł i pień”, „Kotka trajkotka”, „Królik samambulik”, „Dlaczego zające nie jedzą bananów?”, „Muchomor” itp.). Postacie występujące w teatrzyku wykonane zostały z materiałów pochodzących z recyclingu. Na zakończenie spotkania chętni uczniowie zadawali naszemu gościowi mnóstwo pytań związanych z jego twórczością.

Składamy serdeczne podziękowania  Panu Zbigniewowi Dmitrocy za przyjęcie zaproszenia do naszej biblioteki oraz za przeprowadzenie nietuzinkowej lekcji języka polskiego dla młodszych uczniów naszej szkoły.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat