ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

„Kot jest magicznym stworzeniem…

Im więcej go głaszczesz,

Tym dłużej oboje żyjecie.”

Lokiandari

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. W tym dniu uczniowie klasy II „a” wzięli udział w tematycznych zajęciach bibliotecznych. Drugoklasiści wzorowo przygotowali się do spotkania i już wcześniej wykonali opaski na głowę z „kotkiem”. W sali lekcyjnej została przygotowana dekoracja oraz biblioteczna wystawka książek związana z kotkami. W czasie zajęć uczniowie obejrzeli filmik edukacyjny pt.: „Kamlotki”, na podstawie którego poznali ciekawe rasy kotów, historię kota domowego oraz kocie zmysły. Słuchali także brzmienia słowa „kot” w kilku językach obcych oraz dowiedzieli się, jak prawidłowo opiekować się pupilami. Oprócz tego wzięli udział w ćwiczeniach czytelniczych - czytając fragmenty książki pt.: „Kotki z płotka”. Najciekawszą jednak częścią zajęć okazała się zabawa, polegająca na odgadnięciu na podstawie węchu, z zasłoniętymi oczami, nazw napojów lub potraw, które lubią kotki pić i jeść. Uczniowie pracowali również w grupach: jedni układali „kocie” puzzle, inni zaś wykonywali pracę plastyczną z papierowego talerzyka – wycinanie elementów ciała kota oraz przyklejenie ich we właściwych miejscach.

Podsumowaniem zajęć bibliotecznych było wręczenie uczniom za aktywność zakładek do książek oraz Karty Czytelnika, która promuje czytelnictwo poprzez codzienne czytanie przez miesiąc dowolnej książki i pokolorowanie jednego kotka z obrazka. Wykonane zadanie domowe ma potwierdzić rodzic swoim podpisem. Panie bibliotekarki czekają na uczniów klasy II „a” z uzupełnionymi Kartami Czytelnika.

Ponadto, dzieci z młodszych klas: 0 „a”, 0 „b”, 0 „c”, I „b”, I „c”, I „d” , II „a” oraz II „b” mieli niebywałą okazję wykonać pamiątkowe zdjęcie w bibliotecznej „kociej” fotobudce.

Dzień 17 lutego był dla uczniów bardzo radosny, ponieważ wszyscy jednomyślnie są zgodni z tym, że koty są ich ulubieńcami.

Dorota Nowak
Anna Marcewicz