KONFERENCJA „POMAGAJ INNYM, PAMIĘTAJ: KREW RATUJE ŻYCIE”

23.03.2023 r. w SP nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach odbyła się konferencja poświęcona historii PCK, krwi, krwiodawstwu i krwiolecznictwu.

Celem konferencji było krzewienie idei Czerwonego Krzyża poprzez poznanie jego historii, założeń i ideałów, zgłębienie wiedzy na temat Polskiego Czerwonego Krzyża. Poruszono również problematykę krwiodawstwa i krwiolecznictwa m.in. poprzez rozbudzenie świadomości dotyczącej zasobów krwi w Polsce oraz propagowano honorowe krwiodawstwo.

W konferencji wzięli udział zaproszeni goście: Pan Waldemar Kwiatkowski - lekarz pracujący w Szpitalu Powiatowym im. doktora W. Oczki w Bełżycach, Pan Paweł Wojtczak - wieloletni krwiodawca, prezes honorowy Klubu HDK przy „SPOMASZ” w Bełżycach, Pani Katarzyna Czapla - farmaceuta, wieloletni krwiodawca oraz Pan Rafał Topyła - czynny krwiodawca, członek OSP w Bełżycach i pracownik Urzędu Miasta. W spotkaniu uczestniczyła również Pani dyrektor szkoły - Lucyna Sobczak oraz Pani wicedyrektor - Beata Szymczyk. Podczas konferencji uczniowie klas ósmych: Maria Czapla, Piotr Jakubowski, Łucja Bartoszcze oraz Bartosz Wójtowicz zaprezentowali informacje dotyczące historii PCK, budowy i funkcji krwi z punktu widzenia biologii i medycyny, przekazali wiadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa, wskazali, jakie należy spełnić warunki, aby zostać dawcą krwi lub szpiku. Został też zaprezentowany obraz rozmazu krwi ludzkiej spod mikroskopu optycznego zakupionego w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”. Doniosłość krwiodawstwa podkreśliły również poruszające wypowiedzi zaproszonych gości.

W trakcie spotkania miała miejsce dystrybucja ulotek przygotowanych przez uczennice z klasy 8 „d” zachęcających do zgłębienia idei krwiodawstwa, a także został przeprowadzony konkurs zdobytej wiedzy (w formie on-line) wśród uczniów klasy 5 „c” i 6 „a”, którzy byli głównymi uczestnikami - adresatami konferencji. Zwycięzcami w konkursie zostali:

I miejsce: Marianna Osipowicz kl. 6 „a”

II miejsce: Mateusz Bogusz kl. 5 „c”

III miejsce: Zuzanna Czech kl. 6 „a”

Konferencję uświetnił pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach pod kierunkiem p. Rafała Topyła.

Imprezę uatrakcyjniła wystawa prac plastycznych wykonanych przez klasę 2 „d” pod kierunkiem pani Anny Ambrożkiewicz. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też obecność maskotki PCK. Konferencja odbyła się bowiem we współpracy z Lubelskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża realizującym projekt Narodowego Instytutu Wolności (…) NOWEFIO na lata 2021-2030.

Konferencja uświadomiła wszystkim, jak ważne jest dzielenie się krwią oraz podkreśliła wartość honorowego krwiodawstwa. Zachęcamy wszystkich, którzy mogą to zrobić, aby zostali dawcami krwi i oddawali ją regularnie w celu ratowania ludzkiego życia.

PAMIĘTAJMY - krwi nie można wyprodukować, krwią należy się dzielić!

„Oddawać własną krew dobrowolnie i bezinteresownie,

To gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej.

To dar życia…Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich,

Będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata…”

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Renata Krasula