23 lutego 2021 – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja 2021

 

„Co powinniśmy wiedzieć o depresji i zdrowiu psychicznym?”

Zwracamy uwagę na aspekt zdrowia psychicznego, bez którego nie ma zdrowia szeroko pojętego. Zdrowie psychiczne nie jest niczym stałym. Trzeba je pielęgnować. A jeśli czujemy, że coś jest nie tak, trzeba zgłosić się do odpowiedniego lekarza. Zupełnie tak samo jak w przypadku zdrowia somatycznego. Jeśli boli nas serce to idziemy do kardiologa, jeśli podejrzewamy u siebie depresję, zmagamy się z silnym lękiem lub trudnymi emocjami idziemy do psychiatry i psychologa.

Przedstawiamy kilka faktów o zdrowiu psychicznym, które warto znać:

  • co czwarta osoba na świecie zmaga się z problemami psychicznymi;
  • każdą chorobę i zaburzenie psychiczne można leczyć – istnieją sprawdzone metody leczenia farmakologicznego i terapeutycznego dla każdego z zaburzeń psychicznych;
  • duży wpływ na proces zdrowienia ma otoczenie chorującego – wspierając osobę chorującą i będąc przy niej, pomagamy jej wrócić do zdrowia;
  • na zdrowie psychiczne składają się: komfort psychiczny, prawidłowe relacje społeczne oraz dobra kondycja zdrowotna;
  • psychiatra zajmuje się nie tylko depresją – może leczyć również wszystkie inne choroby psychiczne, np. schizofrenię, zaburzenia lękowe, obniżenie nastroju.

 

ZDROWIE PSYCHICZNE NIE JEST STAŁE – TRZEBA O NIE DBAĆ

W przerwie między lekcjami lub w wolnej chwili zapraszamy do kolorowania mandali. Kolorowanki są bardzo dobre na poprawę samopoczucia u dzieci, młodzieży i dorosłych. Pomagają zredukować stres. To sprawdzona metoda terapeutyczna. Zachęcamy do pobrania przykładowych kolorowanek-mandali:

  1. https://www.e-kolorowanki.eu/mandale/
  2. http://kolorowankidodruku.pl/kolorowanki-rozne/1756_mandale-wiosenne-do-wydruku.html
  3. http://www.kidipage.com/pl/kolorowanki/mandala/proste-mandale/2.html
  4. https://handmadebase.com/pl/mandala-for-coloring-coloring/
  5. https://stylowi.pl/49935407