Aktualności

PISARZ MIESIĄCA – POLSKI NOBLISTA, HENRYK SIENKIEWICZ

"Jestem jak statek, który jeśli nie wejdzie do portu, to utonie"
Henryk Sienkiewicz „Latarnik”
Uczniowie klasy Va zrealizowali ostatnie już zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Pisarz miesiąca”. Tym razem nasze serca „pokrzepił” Henryk Sienkiewicz. 5 maja minęła 180 rocznica jego urodzin.
Podczas zajęć literackich piątoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną oraz zapoznali się z gazetką tematyczną. Uzupełnili też karty pracy uwzględniając istotne fakty z życia i twórczości autora. Starali się zapamiętać ważne cytaty z jego dzieł. Na zakończenie zajęć zaprojektowali własne medale dla autora (za „znakomite zasługi jako pisarza epickiego”) zamieszczając na nich symbole: miecze, latarnię morską, słonia.
Zdjęcia>>
Prezentacja>>

D. Nowak
K. Kotłowski

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO LASU ODKRYWCÓW

18 maja 2026 r. uczniowie klasy 1c i 1d wybrali się na całodniową wycieczkę do Lasu Odkrywców. Celem wyjazdu była integracja uczniów, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz poznawanie przyrody poprzez zabawę i doświadczenie.

Podczas spaceru Aleją Odkrywców (z przewodnikiem), uczniowie poznali wiele ciekawostek przyrodniczych ze świata roślin i zwierząt oraz pozyskali interesujące informacje o lesie i jego mieszkańcach. Mieli również okazję zobaczyć i wypróbować wybrane atrakcje znajdujące się na terenie parku.

Dużą radość sprawił wszystkim czas wolny, podczas którego zwiedzili Wiklinowy Tunel, Korzeniowe Huśtawki, Pieńkową Polanę, Leśną Równoważnię, Polanę Dotyku czy Wodną Polanę. Wspólna zabawa była okazją do współpracy, pokonywania przeszkód oraz odkrywania własnych możliwości.

Piękna pogoda, kontakt z naturą, wspólna podróż i obiad sprawiły, że wycieczka przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

Zdjęcia>>

Katarzyna Zygo
Anna Marcewicz
Dorota Nowak

„Katarynka” Bolesława Prusa metodą projektu

Uczniowie klas 5b i 5c podczas lekcji języka polskiego omawiali lekturę „Katarynka” Bolesława Prusa metodą projektu. Zostali podzieleni na grupy i wykonywali jedno z dziesięciu zadań związanych z utworem i jego autorem.

Powstały m.in. filmy przedstawiające głównych bohaterów, prezentacje dotyczące życia i twórczości Bolesława Prusa, portrety bohaterów, gadżety inspirowane epoką pozytywizmu, gry planszowe oparte na treści noweli, lapbooki. Wybrani uczniowie zapisali imiona swoich koleżanek i kolegów alfabetem Braillea, przybliżając w ten sposób świat osób niewidomych. Powstały także prawdziwe, grające katarynki - instrumenty muzyczne nawiązujące do tytułu utworu.

Wszystkie grupy wykazały się dużym zaangażowaniem i pomysłowością, a praca metodą projektu pozwoliła uczniom rozwijać umiejętność współpracy oraz w ciekawy sposób utrwalić wiadomości dotyczące lektury.

Prezentacja - Gadżety z epoki>>

Prezentacja - Życie i twórcszość>>

Zdjęcia>>

Agata Skurska

Czekoladowe Love – warsztaty w klasie 2b

15 maja uczniowie klasy 2b, pod okiem pań z Fun Center – Centrum zabawy dla dzieci, wykonywali słodkie upominki dla swoich mam. Każde dziecko przygotowało wyjątkową czekoladę, ozdobioną różnorodnymi dodatkami.

Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w warsztatach i z zaangażowaniem przygotowali niespodzianki z okazji zbliżającego się Dnia Mamy.

Zdjęcia>>

A. Ambrożkiewicz
K. Sieńko

Rocznica Bitwy pod Monte Cassino

18 maja obchodziliśmy kolejną rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. Uczniowie klas 2 zapoznali się z historią niezwykłego bohaterstwa naszych rodaków podczas walki o klasztor w czasie II wojny światowej. Pani Agnieszka Piłat ze szkolnej biblioteki przedstawiła dzieciom za pomocą teatrzyku Kamishibei rys historyczny tego zwycięstwa, opowiadając jednocześnie o losach wyjątkowego uczestnika walk – polskiego niedźwiedzia. Historia „Misia Wojtka – niezwykłego żołnierza” stała się inspiracją do wykonania tematycznych prac plastycznych. Świetliczaki chętnie oglądały autentyczne zdjęcia misia umieszczone w książkach historycznych, z wielką ciekawością słuchały, co działo się w 22 kompanii w 2 Korpusie Polskim – której kapralem został  Wojtek. Obejrzały też film edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej o Misiu Wojtku, który stanowił doskonałe wprowadzenie w wydarzenia historyczne tamtego okresu. Na zakończenie dzieci wysłuchały piosenki patriotycznej o czerwonych makach na Monte Cassino.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska, Agnieszka Piłat

Lekcja o cyberbezpieczeństwie

Uczniowie klasy 5d wcielili się w rolę nauczycieli i przygotowali ciekawe zajęcia dla swoich kolegów i koleżanek z klas młodszych. Dzieci opracowały prezentacje multimedialne, krótkie filmiki oraz interaktywne quizy dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.

Uczniowie opowiadali między innymi o silnych hasłach, ochronie danych osobowych oraz zagrożeniach, jakie mogą pojawić się w sieci. Przygotowane materiały były bardzo pomysłowe i angażujące, dzięki czemu wszyscy chętnie uczestniczyli w lekcji. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się quizy sprawdzające wiedzę oraz filmiki pokazujące, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w Internecie.

Lekcja była nie tylko ciekawa, ale również bardzo pouczająca. Uczniowie pokazali, że potrafią współpracować, dzielić się wiedzą i w kreatywny sposób przekazywać ważne informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa.

Zdjęcia>>

Anna Ambrożkiewicz, Katarzyna Sieńko, Aleksandra Mirosław, Beata Zięba, Wioletta Rzezak- Wesołowska

Wycieczka do Warszawy

7 maja uczniowie klasy 2a i 2c udali się na wycieczkę do Warszawy. Podczas pobytu zwiedzili PGE Narodowy, gdzie poznali kulisy funkcjonowania stadionu. Odwiedzili także Centrum Nauki Kopernik oraz planetarium, uczestnicząc w innowacyjnych pokazach o nauce i kosmosie. Zwieńczeniem wyjazdu był spacer z przewodnikiem po Starym Mieście. Dzieci podziwiały zabytki i wyjątkową atmosferę stolicy. Wycieczka była pełna wrażeń i nowych doświadczeń.

Zdjęcia>>

A. Siedlecka
D. Niewczas
A. Mazurek
P. Janik

Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej w grupie 0b

W ostatnim czasie w grupie 0b zostały zorganizowane warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, które poprowadził Pana Andrzej Mazurek. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami udzielania pomocy osobom poszkodowanym oraz kształtowanie właściwych postaw w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Nasz gość omówił zasady wzywania pomocy, przypomniał numery alarmowe oraz sposoby postępowania w nagłych sytuacjach. Dzieci podczas zajęć praktycznych z wielkim zaangażowaniem uczyły się zakładania opatrunków, usztywniania kończyn oraz samodzielnie ćwiczyły elementy resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie.

Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi za poświęcony czas i przygotowanie ciekawych zajęć, dzięki którym dzieci zdobyły nie tylko wiedzę, ale również umiejętności, mogące okazać się niezwykle ważne w codziennym życiu.

Zdjęcia>>

Wychowawcy grupy 0b