Laboratoria Przyszłości

Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

        6 grudnia 2023 r. odbyły się warsztaty Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Zespół edukatorów prowadził dla uczniów zajęcia interaktywne, pełne zabawy wspierające rozwój różnych kompetencji. Zajęcia prowadzone były w grupach 15-osobowych, obejmowały one: druk 3D w tym długopisy 3D i drukarka 3D, sztuczna inteligencja, robotyka, okulary VR.

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Monika Wójcik

Nauka w wirtualnej rzeczywistości

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klas trzecich korzystali z Gogle Vr - nowoczesnych okularów, które ukazują dziecku świat nauki, oddziaływując bezpośrednio na kilka zmysłów. Uczniowie mogli badać trójwymiarowe obiekty i środowisko, podróżować po świecie, poznawać historię, poznać układ słoneczny od wewnątrz, zobaczyć jak bije ludzkie serce. Nauka w wirtualnej rzeczywistości to zupełnie nowe doznania, które ułatwiają zapamiętywanie i pozwalają doświadczać w niedostępny dotąd sposób. Wykorzystany przez uczniów sprzęt zakupiony został w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia dostarczyły uczniom sporej dawki wrażeń i dobrej zabawy.
Z pewnością jeszcze będziemy wracać do tych emocjonujących doświadczeń.

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Anna Mazurek
Andrzej Mazurek
Piotr Ćwikliński

WIECZÓR INTEGRACYJNY KLAS 0 „d” i II „b”

W piątkowy wieczór 08.10.2023 r. uczniowie klasy 0 „d” oraz II „b” wraz z nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym. Dzieci chętnie brały udział w zaproponowanych zabawach integracyjnych oraz ruchowych na sali gimnastycznej, z niecierpliwością czekały na pyszną pizzę.

Ogromną radość sprawiła dzieciom zabawa klockami LEGO Education oraz zadania na macie interaktywnej „Fun Floor”. Sprzęt został zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości. Podczas wykonywanych zadań uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością, wyobraźnią, a także uczyli się współdziałania oraz pracy w zespole.

Wszyscy wrócili do domu zadowoleni, chętni na kolejne takie spotkania.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Zdjęcia>>

Anna Bogusz
Aneta Jankowska
Magdalena Lewandowska

,,Czytamy z sercem 2023”

W tym roku szkolnym uczniowie klasy III „d” pierwszy raz uczestniczyli w Ogólnopolskiej akcji „Czytamy z sercem”, której głównym celem jest przede wszystkim promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, ale także poszerzania wiedzy na tematy serca – jego budowy, funkcjonowania, chorób, a także szerokiej symboliki.

Efekty działań :

 • wizyta w MGBP – zajęcia czytelnicze i plastyczne (wykonanie zakładek z orgiami w kształcie serca),
 • kreatywność uczniów – czytanie z improwizowaniem wierszy z sercem w roli głównej (wykorzystując sprzęt z #LaboratoriaPrzyszłości i wykonując zadania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa),
 • czytanie przez nauczycieli publikacji z zasobów szkolnej biblioteki zakupionej z projektu NPRCZ,
 • wspólny taniec do piosenki ,,Miłość twa”.

Wszystkich uczniów serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji akcji.

W akcji został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Zdjęcia>>

A. Ambrożkiewicz
K. Bożym

# OGÓLNOPOLSKA AKCJA CZYTELNICZA „CZYTAMY Z SERCEM”

Uczniowie z klasy III „b” aktywnie włączyli się do udziału w dużym projekcie edukacyjnym  „Czytamy z Sercem”. W trakcie zajęć zostali zapoznani z fragmentem książek pt.: „Historie spod podłogi – Serce” autorstwa Justyny Bednarek oraz „Wanda szuka Miłości” – Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak, na podstawie których uczniowie poszerzyli wiedzę na temat serca. Ponadto wykonali tematyczną gazetkę oraz wysłuchali piosenki z repertuaru Majki Jeżowskiej pt.: „Kolor serca”. Korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości dowiedzieli się w od Pana Andrzeja – informatyka, jak można wykreować serce w drukarce 3D. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie jesiennej pracy plastycznej na świeżym powietrzu z serduszkami w roli głównej oraz sprawdzenie kondycji fizycznej podczas „Biegów Serc”.

W trakcie spotkania wykorzystywano literaturę zakupioną w ramach Projektu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Realizowane działania dotyczyły także Ogólnopolskiego Projektu „Klasa w terenie” i Szkolnego Projektu Czytelniczego klas trzecich „Czytamy pięknie”.

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Elżbieta Gontarczyk
Dorota Nowak
Andrzej Pietraś

Akcja „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych” 12-16.09.2023

Po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Celem akcji było uświadomienie społeczności szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie i zdrowie najbliższych oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony. W sytuacji intensywnego rozwoju chorób zakaźnych, wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym postaw higieniczno-sanitarnych, które mają kluczową rolę w profilaktyce chorób zakaźnych.

 Działania podjęte w szkole miały na celu zapoznać dzieci z chorobami zakaźnymi oraz wskazać, jak zapobiegać takim chorobom na co dzień. Profilaktyka chorób zakaźnych przedstawiona została przy pomocy tematycznej gazetki zawierającej plakaty oraz ulotki, prowadzona była audycja przez szkolny radiowęzeł - sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości, w której przypomniano instrukcję prawidłowego mycia rąk oraz stosowania szczepień ochronnych jako kluczowych i najbardziej skutecznych działań profilaktycznych.

 Mamy nadzieję, że akcja przeprowadzona w szkole przyczyni się do wzrostu wiedzy na temat chorób zakaźnych oraz skutecznych sposobów ich unikania i przede wszystkim będzie ona wykorzystywana w codziennym życiu.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Koordynator akcji
Aneta Żydek

Laboratoria Przyszłości - podsumowanie roku szkolnego 2022/23

W ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości zakupiono min. oświetlenie, nagłośnienie, mikrofon do realizacji nagrań, mikroport, które umożliwiają uczniom profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie podczas różnego rodzaju części artystycznych, akademii, przedstawień, dyskotek, bali, konkursów i innych uroczystości szkolnych. Sprzęt ten został wykorzystany min. 1 czerwca na konkursie MAM TALENT SHOW, 6 czerwca na części artystycznej PAMIĘTAMY 09.06.1944 oraz na wielu innych wydarzeniach, które odbywały się w ciągu tego roku szkolnego. Sprzęt ten pozwala uczniom rozwijać swoje pasje, ćwiczyć umiejętności profesjonalnego nagłaśniania i oświetlania imprez, części artystycznych i innych wydarzeń z życia szkoły.

Zakupiony sprzęt i pomoce dydaktyczne w ramach tego programu wykorzystywane są na zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych, świetlicowych oraz nakręcane są spoty edukacyjne. Szkolny radiowęzeł, na przerwach, umila uczniom czas muzyką, audycjami o różnej tematyce. Co miesiąc na stronie internetowej szkoły umieszczane są artykuły dotyczące wykorzystania zakupionego sprzętu w AKTUALNOŚCIACH  oraz w zakładce LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. 

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

Monika Wójcik

„POMAGAJ INNYM, PAMIĘTAJ: KREW RATUJE ŻYCIE”

„Oddawać własną krew dobrowolnie i bezinteresownie,
To gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej.
To dar życia…Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich,
Będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata…”

Jan Paweł II

„POMAGAJ INNYM, PAMIĘTAJ: KREW RATUJE ŻYCIE”

11 czerwca 2023 roku (w najbliższą niedzielę) będzie miała miejsce terenowa akcja poboru krwi. Od godziny 9.00 do 13.00 można będzie wziąć w niej udział udając się do Niedrzwicy Dużej (plac Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji przy ulicy Lubelskiej 10).

Przypominamy jak ważne jest dzielenie się krwią. Zachęcamy wszystkich, którzy mogą to zrobić aby zostali dawcami krwi i oddawali ją regularnie w celu ratowania ludzkiego życia.

PAMIĘTAJMY- krwi nie można wyprodukować, krwią należy się dzielić!

Zachęcamy do obejrzenia spotu promującego krwiodawstwo, który powstał z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

 

Renata Krasula
Andrzej Pietraś

OBCHODY DNIA BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK W NASZEJ SZKOLE

„Biblioteka jest miejscem dla każdego człowieka”

8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji biblioteka szkolna ogłosiła Konkurs Literacko-Plastyczny dla uczniów klas 0-III „Kartka z Życzeniami dla Bibliotekarza”, którego wyniki zostały ogłoszone w tym uroczystym dniu. Ponadto, Panie bibliotekarki wykonały gazetkę informacyjną zawierającą mnóstwo ciekawostek związanych z biblioteką i bibliotekarzami. Cała społeczność szkolna poznała także „Dzieje książki” w: Babilonii, Starożytnym Egipcie oraz Grecji, Średniowieczu, czasach nowożytnych i współczesnych. W tym celu posłużyliśmy się wyświetlaczem multimedialnym umieszczonym na korytarzu głównym. Poza tym, uczennice z klasy VI „a” ( Laura, Iga, Zuzanna, Marianna, Antonina, Katarzyna i Kaja) pod kierunkiem Pani Krystyny Weiss oraz Pań bibliotekarek przygotowały audycję z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości – Radiowęzła Szkolnego, zawierającą informacje dotyczące bibliotek szkolnych, a także zaprezentowały życzenia dla bibliotekarzy z Okazji ich Święta.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

Zdjęcia>>

Dorota Nowak,
Agnieszka Piłat,
Krystyna Weiss,
Piotr Ćwikliński

LEGO Robot Bełżyce 2023

Druga odsłona turnieju LEGO Robot Bełżyce już za nami! W tym sezonie skupiliśmy uwagę na temacie ważnym dla całej ziemi, czyli Odnawialnych Źródłach Energii. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Bełżyc Pan Ireneusz Łucka, który również uczestniczył w otwarciu naszego Turnieju.

Sponsorami Nagród oraz poczęstunku byli:

 • Gmina Bełżyce
 • Stokrotka przy ul. Bychawskiej
 • Intermarche Bełżyce
 • Pizzeria Pub17
 • Alicja Samolej Kancelaria Prawno-Podatkowa
 • Kinga Kamińska

Bardzo serdecznie dziękujemy za życzliwość i wsparcie finansowe naszego konkursu.

Tym razem, turniej składał się z dwóch kategorii, w których można było wziąć udział drużynowo jak i indywidualnie.

Lego Building

Kategoria indywidualna, która polegała na zbudowaniu budowli z własnych klocków LEGO. Konstrukcja musiała nawiązywać tematyczne do Odnawialnych Źródeł Energii.

Robot Game

Kategoria drużynowa, uczestnicy musieli zbudować robota z zestawów Lego Spike Prime oraz go zaprogramować. Zbudowane roboty rywalizowały ze sobą na macie. Mecze trwały po 2,5 min w tym czasie drużyny były oceniane przez sędziów za wykonanie poszczególnych zadań.

W turnieju wzięli udział uczniowie klas IV-VIII z następujących szkół w gminie Bełżyce:

 • Szkoła Podstawowa w Babinie
 • Szkoła Podstawowa w Krzu
 • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Operacji Most I w Matczynie
 • Szkoła Podstawowa we Wronowie
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach

Zwycięskie drużyny:

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Krzu

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach

III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Operacji Most I w Matczynie

Podczas rozdania nagród uczestniczyła Pani Sekretarz Joanna Kaznowska oraz Pani Dyrektor Lucyna Sobczak.

Dziękujemy drużynie Spice Gears - Team 5883 (mistrzowie świata w robotyce z Kraśnika), która zaszczyciła nas swoją obecnością. Dzięki nim mogliśmy z bliska obejrzeć mistrzowskie roboty. Dziękujemy również uczniom z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika, którzy także zaprezentowali zbudowane przez siebie roboty.

W turnieju zostały wykorzystane klocki LEGO Spike Prime, drukarka 3D oraz kamera GOPRO, aparat fotograficzny i gimbal, którymi udokumentowano wydarzenie. Sprzęt ten został zakupiony w ramach rządowego programu #Laboratoria Przyszłośći#LaboratoriaPrzyszłosci,
 
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Zdjęcia>>

Andrzej Pietraś
Korneliusz Kamiński