Laboratoria Przyszłości

OBCHODY DNIA BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK W NASZEJ SZKOLE

„Biblioteka jest miejscem dla każdego człowieka”

8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji biblioteka szkolna ogłosiła Konkurs Literacko-Plastyczny dla uczniów klas 0-III „Kartka z Życzeniami dla Bibliotekarza”, którego wyniki zostały ogłoszone w tym uroczystym dniu. Ponadto, Panie bibliotekarki wykonały gazetkę informacyjną zawierającą mnóstwo ciekawostek związanych z biblioteką i bibliotekarzami. Cała społeczność szkolna poznała także „Dzieje książki” w: Babilonii, Starożytnym Egipcie oraz Grecji, Średniowieczu, czasach nowożytnych i współczesnych. W tym celu posłużyliśmy się wyświetlaczem multimedialnym umieszczonym na korytarzu głównym. Poza tym, uczennice z klasy VI „a” ( Laura, Iga, Zuzanna, Marianna, Antonina, Katarzyna i Kaja) pod kierunkiem Pani Krystyny Weiss oraz Pań bibliotekarek przygotowały audycję z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości – Radiowęzła Szkolnego, zawierającą informacje dotyczące bibliotek szkolnych, a także zaprezentowały życzenia dla bibliotekarzy z Okazji ich Święta.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

Zdjęcia>>

Dorota Nowak,
Agnieszka Piłat,
Krystyna Weiss,
Piotr Ćwikliński

LEGO Robot Bełżyce 2023

Druga odsłona turnieju LEGO Robot Bełżyce już za nami! W tym sezonie skupiliśmy uwagę na temacie ważnym dla całej ziemi, czyli Odnawialnych Źródłach Energii. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Bełżyc Pan Ireneusz Łucka, który również uczestniczył w otwarciu naszego Turnieju.

Sponsorami Nagród oraz poczęstunku byli:

 • Gmina Bełżyce
 • Stokrotka przy ul. Bychawskiej
 • Intermarche Bełżyce
 • Pizzeria Pub17
 • Alicja Samolej Kancelaria Prawno-Podatkowa
 • Kinga Kamińska

Bardzo serdecznie dziękujemy za życzliwość i wsparcie finansowe naszego konkursu.

Tym razem, turniej składał się z dwóch kategorii, w których można było wziąć udział drużynowo jak i indywidualnie.

Lego Building

Kategoria indywidualna, która polegała na zbudowaniu budowli z własnych klocków LEGO. Konstrukcja musiała nawiązywać tematyczne do Odnawialnych Źródeł Energii.

Robot Game

Kategoria drużynowa, uczestnicy musieli zbudować robota z zestawów Lego Spike Prime oraz go zaprogramować. Zbudowane roboty rywalizowały ze sobą na macie. Mecze trwały po 2,5 min w tym czasie drużyny były oceniane przez sędziów za wykonanie poszczególnych zadań.

W turnieju wzięli udział uczniowie klas IV-VIII z następujących szkół w gminie Bełżyce:

 • Szkoła Podstawowa w Babinie
 • Szkoła Podstawowa w Krzu
 • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Operacji Most I w Matczynie
 • Szkoła Podstawowa we Wronowie
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach

Zwycięskie drużyny:

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Krzu

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach

III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Operacji Most I w Matczynie

Podczas rozdania nagród uczestniczyła Pani Sekretarz Joanna Kaznowska oraz Pani Dyrektor Lucyna Sobczak.

Dziękujemy drużynie Spice Gears - Team 5883 (mistrzowie świata w robotyce z Kraśnika), która zaszczyciła nas swoją obecnością. Dzięki nim mogliśmy z bliska obejrzeć mistrzowskie roboty. Dziękujemy również uczniom z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika, którzy także zaprezentowali zbudowane przez siebie roboty.

W turnieju zostały wykorzystane klocki LEGO Spike Prime, drukarka 3D oraz kamera GOPRO, aparat fotograficzny i gimbal, którymi udokumentowano wydarzenie. Sprzęt ten został zakupiony w ramach rządowego programu #Laboratoria Przyszłośći#LaboratoriaPrzyszłosci,
 
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Zdjęcia>>

Andrzej Pietraś
Korneliusz Kamiński

Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2023

W piątek 31 marca 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.

W tym dniu został wykorzystany przez uczniów sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

W klasie 8 na języku niemieckim uczniowie dzięki okularom VR zwiedzili Berlin i najsłynniejsze jego zabytki.

Na zajęciach koła języka polskiego przenieśliśmy uczniów do starożytnej Grecji za sprawą green screena. Uczniowie poprzebierali się za starożytne postacie, a następnie zostali przeniesieni na tło z tamtych czasów.

Uczniowie świetlicy poznawali podstawy robotyki z pomocą zestawów Lego Spike Prime.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

Zdjęcia>>

Joanna Sieńko
Piotr Ćwikliński
Andrzej Pietraś

KONFERENCJA „POMAGAJ INNYM, PAMIĘTAJ: KREW RATUJE ŻYCIE”

23.03.2023 r. w SP nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach odbyła się konferencja poświęcona historii PCK, krwi, krwiodawstwu i krwiolecznictwu.

Celem konferencji było krzewienie idei Czerwonego Krzyża poprzez poznanie jego historii, założeń i ideałów, zgłębienie wiedzy na temat Polskiego Czerwonego Krzyża. Poruszono również problematykę krwiodawstwa i krwiolecznictwa m.in. poprzez rozbudzenie świadomości dotyczącej zasobów krwi w Polsce oraz propagowano honorowe krwiodawstwo.

W konferencji wzięli udział zaproszeni goście: Pan Waldemar Kwiatkowski - lekarz pracujący w Szpitalu Powiatowym im. doktora W. Oczki w Bełżycach, Pan Paweł Wojtczak - wieloletni krwiodawca, prezes honorowy Klubu HDK przy „SPOMASZ” w Bełżycach, Pani Katarzyna Czapla - farmaceuta, wieloletni krwiodawca oraz Pan Rafał Topyła - czynny krwiodawca, członek OSP w Bełżycach i pracownik Urzędu Miasta. W spotkaniu uczestniczyła również Pani dyrektor szkoły - Lucyna Sobczak oraz Pani wicedyrektor - Beata Szymczyk. Podczas konferencji uczniowie klas ósmych: Maria Czapla, Piotr Jakubowski, Łucja Bartoszcze oraz Bartosz Wójtowicz zaprezentowali informacje dotyczące historii PCK, budowy i funkcji krwi z punktu widzenia biologii i medycyny, przekazali wiadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa, wskazali, jakie należy spełnić warunki, aby zostać dawcą krwi lub szpiku. Został też zaprezentowany obraz rozmazu krwi ludzkiej spod mikroskopu optycznego zakupionego w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”. Doniosłość krwiodawstwa podkreśliły również poruszające wypowiedzi zaproszonych gości.

W trakcie spotkania miała miejsce dystrybucja ulotek przygotowanych przez uczennice z klasy 8 „d” zachęcających do zgłębienia idei krwiodawstwa, a także został przeprowadzony konkurs zdobytej wiedzy (w formie on-line) wśród uczniów klasy 5 „c” i 6 „a”, którzy byli głównymi uczestnikami - adresatami konferencji. Zwycięzcami w konkursie zostali:

I miejsce: Marianna Osipowicz kl. 6 „a”

II miejsce: Mateusz Bogusz kl. 5 „c”

III miejsce: Zuzanna Czech kl. 6 „a”

Konferencję uświetnił pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach pod kierunkiem p. Rafała Topyła.

Imprezę uatrakcyjniła wystawa prac plastycznych wykonanych przez klasę 2 „d” pod kierunkiem pani Anny Ambrożkiewicz. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też obecność maskotki PCK. Konferencja odbyła się bowiem we współpracy z Lubelskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża realizującym projekt Narodowego Instytutu Wolności (…) NOWEFIO na lata 2021-2030.

Konferencja uświadomiła wszystkim, jak ważne jest dzielenie się krwią oraz podkreśliła wartość honorowego krwiodawstwa. Zachęcamy wszystkich, którzy mogą to zrobić, aby zostali dawcami krwi i oddawali ją regularnie w celu ratowania ludzkiego życia.

PAMIĘTAJMY - krwi nie można wyprodukować, krwią należy się dzielić!

„Oddawać własną krew dobrowolnie i bezinteresownie,

To gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej.

To dar życia…Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich,

Będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata…”

Jan Paweł II

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

Renata Krasula
Aneta Żydek

WIECZÓR INTEGRACYJNY Z KLOCKAMI - # LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W piątkowy wieczór 10.03.2023 r. uczniowie klasy 1 ,,b” oraz 3 ,,c” wraz z wychowawcami uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym. Dzieci chętnie brały udział w zaproponowanych zabawach, z niecierpliwością czekały również na pyszną pizzę.

Ogromną radość sprawiła uczniom zabawa klockami LEGO EDUCATION, KORBO, MINI WAFFLE KONSTRUKTOR, które zostały zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Podczas konstruowania dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością, wyobraźnią, a także uczyli się pracy w zespole.

Wszyscy wrócili do domu zadowoleni, chętni na kolejne takie spotkania.

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

Anna Bogusz
Magdalena Lewandowska

CIEKAWE ZAJĘCIA NA ŚWIETLICY

W ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup nowoczesnego wyposażenia, m.in. robotów, klocków i innych pomocy dydaktycznych.

Podczas zajęć świetlicowych dzieci z chęcią i zaangażowaniem korzystają z klocków Korbo, które uczą planowania, współpracy i doskonale rozwijają wyobraźnię. Dzięki nim dzieci tworzą ruchome konstrukcje według własnego pomysłu lub korzystając z dołączonej instrukcji.

Świetliczaki uczą się także podstaw programowania, dzięki mówiącemu robotowi SUPER DOC, zakupionemu w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Praca z tym robotem rozwija orientację przestrzenną i logiczne myślenie. Dzieci mają go tak zaprogramować, aby doszedł we wskazane na planszy miejsce.

Najmłodsi zapoznali się również z klocami LEGO Education SPIKE PRIME do samodzielnej konstrukcji. Zastosowanie tych klocków przedstawili im uczniowie klas starszych.

Ponadto ogromnym zainteresowanie cieszył się pokaz okularów ClassVR Gogle wirtualnej rzeczywistości.

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

Wychowawcy świetlicy

STARSI UCZNIOWIE - MŁODSZYM - # LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W KLASIE I „D”

W lutym do uczniów z klasy I „d” przybyło pięcioro kolegów z klasy V „a”: Emilka, Maja, Martyna, Mateusz i Błażej wraz z Panią Marzeną Plewik, by zaprezentować kilka pokazów fizyczno-chemicznych. Podczas zajęć korzystano z modułu POWIETRZE, WODA, ENERGIA zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Przed wykonaniem eksperymentów uczniowie posługiwali się instrukcją dołączoną do modułów.

Pierwszym doświadczeniem wykonanym przez uczniów był „Symulator gazu”, podczas którego dzieci obserwowały sposób poruszania się samobieżnych kul, które zachowują się jak gaz (muszą mieć wystarczającą ilość miejsca, by móc się poruszać swobodnie).

Kolejnym zaprezentowanym doświadczeniem była „Soczewka”. Do jego wykonania użyto wody, oleju, folii, dwóch słoików, piłki, gumki i monety. Pierwszoklasiści obserwowali z góry przez folię wygląd monet wrzuconych do wody i oleju. Wniosek był taki, że różne substancje różnie przenikają promienie słoneczne.

Trzeci eksperyment dotyczył „Przewodnictwa elektrycznego wody”, w którym wykorzystano: szalkę, brzęczyk, baterie, sól kuchenną oraz wodę destylowaną. Dzieci obserwowały, czy woda przewodzi prąd. Po połączeniu przewodów okazało się, że zwykła woda destylowana bez soli nie przewodzi prądu, z solą zaś przewodzi prąd, gdyż pojawił się dźwięk.

Następnym doświadczeniem, które wywarło ogromne wrażenie na uczniach – to „Gęstość cieczy”. Wykorzystano do niego: cylinder, barwnik, cztery zlewki, wodę, denaturat, sól kuchenną, olej spożywczy oraz kostki lodu. Do zlewki pierwszej należało wlać 20 ml denaturatu, do drugiej – 20 ml oleju, do trzeciej – roztwór wody z solą. Do drugiej zlewki dodano wodę i czerwony barwnik – aż do uzyskania intensywnego koloru. Następnie,  uczniowie powoli wlewali do cylindra: wodę z solą, wodę z barwnikiem, olej i denaturat. Pierwszoklasiści zaobserwowali, że ciecze się nie pomieszały, ponieważ mają różną gęstość. Na końcu dodano kostkę z lodem i w efekcie młodsi uczniowie zaobserwowali, że olej ma większą gęstość niż lód (lód nie opada na dno).

Podczas zajęć z wykorzystaniem sprzętu z Laboratoriów Przyszłości uczniowie klasy I „d” poszerzyli swoją wiedzę z zakresu fizyki i chemii, brali czynny udział w doświadczeniach i co ważne dobrze się bawili.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Marzenie Plewik i uczniom z klasy V „a” za przekazanie wiedzy fizyczno-chemicznej i zaprezentowanie magicznych eksperymentów uczniom z klasy I „d”.

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Dorota Nowak
Katarzyna Zygo
Marzena Plewik

Posłuchamy i zapamiętamy

Nasza szkoła bierze udział w rządowym projekcie „Laboratoria Przyszłości”, dzięki któremu otrzymała różnego rodzaju sprzęt – w tym wyposażenie szkolnego radiowęzła.

Uczniowie prezentują słuchowiska tematyczne z okazji różnych rocznic narodowych i przekazują informacje na temat ważnych wydarzeń związanych z historią naszego narodu. Prezentowali wiadomości związane z tematyką odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przypomnieli fakty wprowadzenia i przebiegu stanu wojennego w Polsce. Przybliżyli też fakty związane z wybuchem, przebiegiem i upadkiem Powstania Styczniowego.

Mamy nadzieję, że wielu naszych uczniów zapamięta istotne wydarzenia, które powinniśmy znać i przekazywać następnym pokoleniom, aby uczcić pamięć o polskich bohaterach i trudnych dziejach narodowych.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

Zdjęcia>>

SPRZĘT I AKCESORIA ZAKUPIONE W RAMACH PROGRAMU LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria Przyszłości to program realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów, sprzyjający odkrywaniu ich talentów, rozwijaniu zainteresowań oraz kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

 W ramach Programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup nowoczesnego wyposażenia niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród uczniów. 

Dzięki temu dofinansowaniu nasza szkoła zakupiła m.in.:

 • drukarkę 3D wraz z akcesoriami,
 • klocki KOBO do samodzielnej konstrukcji wraz z akcesoriami,
 • lutownicę/stację lutowniczą z akcesoriami,
 • aparat Nikon z funkcją kamery Full HD i akcesoriami,
 • oświetlenie studyjne do realizacji nagrań,
 • mikrofon kierunkowy i mikroport z akcesoriami,
 • gimbal do aparatu i kamery,
 • kamerę GOPRO HERO10,
 • GREEN SCREEN,
 • wyposażenie radiowęzła szkolnego,
 • sprzęt do nagłośnienia i oświetlenia,
 • mikroskop Delta Optical Biolight 500 z akcesoriami,
 • meble i wyposażenie szkolne do pracowni,
 • zestawy elektroniczne (300, 750, Boffin II Gry) do konstruowania z akcesoriami,
 • modułowe pracownie przyrodnicze: WODA, POWIETRZE I ENERGIA,
 • zestawy konstrukcyjne: Mini Waffle Pastelowe 500, Klocki Mini Waffle konstruktor, szafka z klockami,
 • LEGO Education SPIKE Prime do samodzielnej konstrukcji,
 • ClassVR Gogle Wirtualnej Rzeczywistości wraz z oprogramowaniem i akcesoriami.

Od września roku szkolnego 2022/2023 co miesiąc na stronie naszej szkoły zamieszczane są artykuły dotyczące wykorzystania zakupionego sprzętu i wyposażenia w ramach Programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Sprzęt i akcesoria będą wykorzystywane min. na zajęciach lekcyjnych i pozlekcyjnych, świetlicy, częściach artystycznych, zabawach, balach i dyskotekach.

Monika Wójcik

Laboratoria Przyszłości – nowoczesny sprzęt

        W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt wspierający rozwijanie pasji, zainteresowań uczniów oraz zdobywanie przez nich kompetencji technicznych i rozwijanie umiejętności manualnych. Na stan szkoły został wpisany min. aparat fotograficzny, który jest wykorzystywany w trakcie apeli, części artystycznych i innych uroczystości, a zdjęcia publikowane są na stronie internetowej naszej szkoły. 

Zdjęcia>>

Monika Wójcik

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci