Regionalizm

IV Rajd Żołnierzy Niezłomnych

W dniach 13-14 września uczniowie z koła regionalnego i harcerze uczestniczyli w rajdzie pamięci ku czci bohaterów walczących o wolność Polski. Uczniowie przeszli miejscami walk oddziałów Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w latach 1944 -1952 na ziemi powiatu puławskiego. Rajd odbył się na trasie Puławy – Klementowice – Buchałowice – Kurów.

To historyczne  wydarzenie odbyło się pod honorowym  patronatem  - Instytutu Pamięci Narodowej , Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych TERAZ z Puław. Komendantem rajdu był Pan Grzegorz Filipek.

Zdjęcia>>

Porządkowanie historycznych mogił

Młodzi historycy uporządkowali zabytkowy grób będący pod opieką naszej szkoły. Mogiła pochodzi z XIX wieku i spoczywają w niej członkowie rodziny państwa Brzezińskich.

Zdjęcia>>

Spotkanie ze świadkiem historii

Podczas zajęć koła historycznego uczniowie naszej szkoły odwiedzili pana Marka Celeja – dziadka ucznia naszej szkoły – Adama Celeja. Pan Marek opowiedział  nieznane, ciekawe historie związane z dziejami naszego miasta. Były to przekazy ustne taty i dziadka pana Celeja, które opowiadano w jego rodzinnym domu. Wydarzenia dziejowe dotyczyły czasów I i II wojny światowej. Uczniowie dowidzieli się o przemarszu wrogich wojsk przez Bełżyce, ich stacjonowaniu na naszym terenie i o odkryciu wykopaliska ziązanego z pobytem wojsk austriackich w naszym mieście.

Zdjęcia>>