Świetlica

Warsztaty bożonarodzeniowe w świetlicy

W środę, 4 grudnia w świetlicy odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe dla uczniów klas drugich. Prowadziła je Pani Marta Iwaniak – bibliotekarka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bełżycach. Podczas zajęć powstały ozdoby świąteczne takie jak: aniołki, bałwanki, koperta – renifer i papierowe ozdoby na choinkę. Każde dziecko mogło zadecydować, którą z tych rzeczy chciałoby wykonać. Niektórzy zdecydowali się na wykonanie wszystkich ozdób! Podczas tworzenia prac świetliczaki wykazały się pomysłowością i oryginalnością, a całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy Pani Marcie za przeprowadzenie warsztatów plastycznych.

Zdjęcia>>

Agata Skurska, Dorota Nowak

Wróżby andrzejkowe w świetlicy

28 listopada br. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Z tej okazji wychowawcy świetlicy przygotowali dla młodszych uczniów wróżby andrzejkowe. Było ich aż dwanaście. Dzieci mogły odkryć swoją przyszłość ukrytą w nazwach kwiatów, liczbach, kolorach.  Największym powodzeniem cieszyły się „magiczne serca” z imionami chłopców i dziewczynek, które wskazywały imię przyszłej żony lub męża, a także „moneta w studni” – czyja moneta wpadła do miski - studni, ten miał szansę na spełnienie marzenia.

Zabawa w odkrywanie przyszłości dała dzieciom dużo radości i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Zdjęcia>>

Wszyscy wychowawcy świetlicy

Wszyscy jesteśmy Polakami!!!

11 listopada stanowi niezwykle ważną datę dla Polaków. Kojarzona jest ona bowiem z obchodami Odzyskania przez nasz kraj niepodległości po wielu latach pozostawania pod zaborami.  

Z tej racji, dnia 05.11.2019r. uczniowie z klas: II „a” oraz II „c” uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez panią Magdalenę Widelską – Dyrektora Miejsko–Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach. Pani Magda zaprezentowała teatrzyk  Kamishibaj pt.: „Legenda o Lechu, Czechu I Rusie”, czyli o powstaniu Państwa Polskiego. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali historii oraz śledzili ilustracje umieszczone w teatrzyku. Pani bibliotekarka zadawała uczniom pytania związane z tematyką zajęć. Podczas spotkania zostały także odczytane przez naszego miłego gościa- wiersze patriotyczne: „Orzeł Biały”, ,,Polska Flaga”, zaś chętny uczeń odczytał wierszyk „11 Listopada”. Na odsumowanie zajęć została rozdana  wykreślanka wyrazowa „Na 11 Listopada” oraz wspólnie wykonano patriotyczne kotyliony.

Dziękuję Pani Magdalenie Widelskiej za poprowadzenie zajęć ukierunkowanych na kształtowanie postaw patriotycznych u młodego pokolenia.

Zdjęcia>>

 Dorota Nowak

Obchody ,, Halloween” na kółku języka angielskiego

Halloween to popularne w Stanach Zjednoczonych i Anglii radosne święto obchodzone w nocy 31 października. W związku z tym zwyczajem, uczniowie z klasy II „a” ze świetlicowego koła języka angielskiego przebrali się za różne postacie. Początek zajęć miał charakter plastyczny – wykonywanie dyni lub ducha na papierowym talerzyku. Następnie odbyła się zabawa polegająca na rysowaniu śmiesznego potwora z zamkniętymi oczami – po podaniu angielskiej instrukcji, czy też zabawa grupowa z wykorzystaniem czarnej wełny, która w efekcie końcowym utworzyła zabawną pajęczynkę. Dzieci mogły pobawić się w parach w angielskie pielęgniarki owijając wylosowaną część ciała rolką papieru.  Największą atrakcją okazało się dmuchanie halloween’owych pomarańczowo-czarnych balonów oraz słodki poczęstunek „soul cakes”, czyli ciasteczkami – duszami. Dodatkowo, dzieci poznały tematyczne słownictwo typu: duch, szkielet, czarny kot...

Za aktywny udział w zajęciach „świetliczaki” otrzymały tematyczne naklejki. Uczniowie na kole językowym pracowali z wielkim zaangażowaniem, wzbogacili słownictwo, a przy tym, mieli doskonałą zabawę. Każdy uczestnik wyszedł z zajęć z uśmiechem na twarzy.

HAPPY HALLOWEEN!!!

Zdjęcia>>

Dorota Nowak

DLA TYCH, KTÓRZY ODESZLI…

28 października gościliśmy na zajęciach w grupie 0a i 0c panią Magdalenę Lewandowską - nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej ze szkoły w Matczynie. Pani Magda przyłączyła się do akcji „Głośnego czytania” oraz przybliżyła nam obyczaje związane z listopadowymi świętami tzn. z dniem Wszystkich Świętych, który przypada 1 listopada  oraz z Dniem Zadusznym, który obchodzimy 2 listopada. Z tej okazji pani Magda przeczytała dzieciom kilka wierszy: „ Zaduszkowe płomyki”, „ Płoną znicze”, „Zaduszki”, „Dla tych, którzy odeszli”.

Są dni pełne radości oraz szczęścia. Ale są też i takie, kiedy jesteśmy pełni wspomnień i zadumy. I takie są właśnie pierwsze dni listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy i tęsknimy za tymi, którzy odeszli…Dlatego celem zajęć było wdrażanie „Zerowiakom” pielęgnowania zwyczajów związanych z tymi świętami pełnymi zadumy, pamięci o naszych bliskich oraz tego, jak należy zachowywać się na cmentarzu.

Dzieci z zadumą słuchały wierszy, a na podsumowanie zajęć pokolorowały obrazki związane z tematem.

Zdjęcia>>

Aneta Żydek

Jesienny kosz witamin, czyli zdrowie na talerzu

„Tydzień zdrowia”  w świetlicy zbiegł się z Dniem Zdrowia, który obchodzony jest w Polsce dnia 18 października każdego roku. Zadajemy sobie wówczas pytanie: „Jak żyć zdrowo?” W odniesieniu do tego zagadnienia w dniu 25.10.2019r. zaprosiliśmy pielęgniarkę z Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bełżycach – Panią Aleksandrę Lalak, by poprowadziła pogadankę dla uczniów z klasy II „a” i II „c” związaną ze zdrowym odżywianiem. Na wstępie nasz gość zaprezentował aktualną piramidę żywienia opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia. Podczas zajęć dzieci mogły obejrzeć i dotknąć plastikowe owoce oraz warzywa, a także uzyskać ważne informacje dotyczące zawartości witamin i soli mineralnych w nich  występujących. Oprócz tego, pani Ola zapoznała uczniów z produktami, jakie powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie, z zasadami dbania o higienę osobistą przed i po spożyciu oraz korzyści wynikających z codziennego uprawiania sportu. Podsumowaniem spotkania było wykonanie pamiątkowego zdjęcia z naszym sympatycznym gościem. Ponadto,  zajęcia świetlicowe w „Tygodniu Zdrowia” zostały wzbogacone  pracami plastycznymi  wykonanymi  różnymi technikami.  Dzięki przeprowadzonym zajęciom z zastosowaniem różnych form pracy  uczniowie poszerzyli swoje horyzonty na temat zdrowego stylu życia zgodnie z popularnym powiedzeniem: „ Kto je owoce i warzywa, ten nigdy chory nie bywa”.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak

Jesień w świetlicy

Nadeszła jesień. Zagościła na dobre, co widać nie tylko po widokach za oknem, ale także po wystroju świetlicowej gazetki. Dzieci chętnie wykorzystują bogactwo barw i darów jesieni do tworzenia pięknych prac plastycznych.

Obchodziliśmy już Dzień Kropki i Światowy Dzień Zwierząt. Swoje święto mieli też chłopcy, którzy w Dniu Chłopaka dostali drobne upominki.

Świetliczaki z kl. 2b i 2d rozpoczęli swoją przygodę z kodowaniem. Nowe zadania już czekają!

Zdjęcia>>

Agata Skurska

„ Pamiętajcie, że was kocham”

             Ważnym wydarzeniem dla nas–Polaków był wybór Karola Wojtyły na Papieża, który miał miejsce dnia 16.X.1978r. Dla upamiętnienia tego ważnego faktu, na zajęcia świetlicowe zaprosiliśmy w piątek 18.X.2019r. wyjątkowego gościa – księdza wikariusza Łukasza Kukiera z Parafii Rzymsko-Katolickiej w Bełżycach, który przybliżył uczniom z klas drugich sylwetkę Ojca Świętego Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą „Zdrowaś Mario”. Następnie, ksiądz Łukasz na podstawie ilustrowanego Tryptyku przybliżył postać Papieża-Polaka oraz wybrane fakty z Jego życiorysu. Uczniowie z  zainteresowaniem słuchali informacji dotyczących ilości przemówień Jana Pawła II, jak również odbytych pielgrzymek. Chętni mieli okazję udzielić spontanicznych odpowiedzi na zadane przez księdza pytania oraz pokolorować obrazek przedstawiający Papieża w towarzystwie dzieci. Kolejnym punktem spotkania było wspólne opisanie  ilustracji z albumu Jana Pawła II. Nasz gość pokazał też dokumenty papieskie: encykliki i adhortacje. Na koniec świetliczaki zostali obdarowani obrazkami z Matką Bożą i Świętym Janem Pawłem II oraz słodkimi upominkami. Wykonaliśmy też pamiątkowe zdjęcia z naszym gościem. Nie obyło się również bez udzielenia przez kapłana wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

Składam serdeczne podziękowania księdzu Łukaszowi Kukierowi za złożenie wizyty w naszej świetlicy i przekazanie cennych informacji dotyczących Patrona naszej Szkoły.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak

Wychowanie przez czytanie

Platon mówił, że „wychowanie, to uczenie dzieci czerpania przyjemności z tego, co dobre”. Nawiązując do tej sentencji można stwierdzić, że czytanie rozwija język, pamięć

i wyobraźnię, uczy myślenia oraz koncentracji, przynosi ogromną wiedzę czy też rozbudza zainteresowania. W związku z tym w dniu 08.10.2019 r. do akcji „Głośnego czytania” przyłączyła się Sekretarz Urzędu Miejskiego w Bełżycach – pani Joanna Kaznowska, która przybyła na zajęcia świetlicowe w imieniu Burmistrza Bełżyc.

Pani Sekretarz została zaproszona, by przeczytać książeczkę pt.: „ Historia pewnego statku – O rejsie Titanica”. Uczniów z klas drugich zainteresowały szczególnie losy statku  oraz mapki

z nazwami krajów i kontynentów. Na zakończenie wizyty Pani Sekretarz w imieniu Pana Burmistrza zachęciła uczniów do zwiedzania Urzędu Miejskiego (obejrzenia wnętrza budynku, jak również poznania jego pracowników). Punktem kulminacyjnym było wykonanie wspólnego zdjęcia z naszym gościem.

Składam serdeczne podziękowania pani Joannie Kaznowskiej z Urzędu Miejskiego w Bełżycach za złożenie wizyty w naszej grupie świetlicowej i przyłączenie się do akcji  „Głośnego czytania ze zrozumieniem” .

Zdjęcia >>

Dorota Nowak

Jesień z TAEKWONDO

Dnia 02.10.2019 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole pana Wojciecha Kowalskiego – trenera sztuki walki- Taekwondo z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bełżycach. Pan Wojtek przeprowadził pokaz połączony z ćwiczeniami praktycznymi dla uczniów z klas 0 – IV SP. Jego asystentką była niezwykle wysportowana uczennica naszej szkoły  - Karina. Podczas prezentacji widzowie mieli okazję obejrzeć podstawowe kopnięcia i uderzenia stosowane w Taekwondo z wykorzystaniem pacek, jak również konkurencje z zastosowaniem techniki obrotowej. Wśród pozostałych konkurencji znalazły się: kopnięcia w parach „ Na komendę”  oraz „ Kto najwyżej kopnie”. Uczniowie zostali zaproszeni przez trenera do wspólnej zabawy w rozbijaniu różnokolorowych desek. Zwycięzcy byli oklaskiwani gromkimi brawami. Emocje sięgały zenitu, co dało się zaobserwować na twarzach dzieci.

Dzięki zajęciom uczestnicy wykazali się niezwykłą koncentracja uwagi , odstresowali się, niektórzy zaś postanowili rozpocząć naukę Taekwondo.

Składamy serdeczne podziękowania panu Wojciechowi Kowalskiemu za przeprowadzenie pokazu sztuki walki dla najmłodszych uczniów z naszej szkoły.

Zdjęcia>>                                                                                

Dorota Nowak

Andrzej Mazurek