Świetlica

Aktywne i bezpieczne ferie 2020

W czasie ferii zimowych dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bełżycach nie mogły się nudzić!

W dniach 13-17 stycznia zorganizowana została akcja pt. „Aktywne i bezpieczne ferie”. Wzięli w niej udział uczniowie z klas 0-III.

W programie znalazło się wiele atrakcji i niespodzianek. Takie jak:

- zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Bełżycach

- zabawy i dyskoteka w wodzie na szkolnym basenie

Czytaj więcej: Aktywne i bezpieczne ferie 2020

Prace świetliczaków w miesiącach listopad – styczeń

Podczas pobytu w świetlicy dzieci mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, dlatego zajęcia świetlicowe są bardzo różnorodne. Uczniowie mają do wyboru: zajęcia ruchowe, sportowe, gry i zabawy towarzysko-rozrywkowe, zajęcia i warsztaty plastyczne, zajęcia z kodowania, czytelnictwo i korzystanie z telewizji. Świetliczaki chętnie korzystają z tej oferty, co widać na załączonych zdjęciach.

Zdjęcia>>

Agata Skurska

 

Ferie zimowe tuż, tuż…

Zbliżające się wielkimi krokami ferie to wymarzony czas zabawy, jaki spędzają dzieci na śniegu i na lodzie. Jazda na nartach, łyżwach, czy zjazdy z górki wzmacniają kondycję fizyczną, jak również sprawiają moc radości. Aby przebiegły one jednak spokojnie i wszyscy szczęśliwie wróciły do szkoły, należy uprzednio wyeliminować wszelkiego rodzaju zagrożenia  im towarzyszące. Tematyce tej poświęcone zostały zajęcia świetlicowe, w czasie których uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie oraz niebezpieczeństwem wynikającym z zabaw zimowych w pobliżu jezdni. Obejrzeli oni też dwa filmy profilaktyczno-edukacyjne pt : „Bezpieczne ferie zimowe” oraz „Bezpieczne zachowania”. Nie obyło się też bez zagadek, wykreślanek, krzyżówek oraz quizów. Każdy uczeń otrzymał również kolorowankę z wypisanymi zasadami obowiązującymi podczas zimowego wypoczynku. Punktem kulminacyjnym zajęć było wykonanie  plakatu : „Wspólnie zadbajmy o bezpieczne ferie”, będący podsumowaniem zdobytej wiedzy.

Życzę wszystkim udanych i bezpiecznych ferii , których podstawą jest zasada zdrowego rozsądku i ostrożności.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak

Bezpieczny wypoczynek zimowy

9 stycznia br. odbyła się w naszej szkole pogadanka na temat bezpiecznych ferii przeprowadzona przez strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Bełżycach.

Uczniowie zgromadzeni na sali gimnastycznej dowiedzieli się, jakie zagrożenia występują w okresie zimowym i jak się ich ustrzec. Uświadomili sobie m.in., jak niebezpieczne jest wchodzenie na lód na zamarzniętych stawach lub innych zbiornikach wodnych i zabawa bez nadzoru osoby dorosłej. Spotkanie było też okazją do przypomnienia sobie zasad wzywania i udzielania pomocy w sytuacji zagrożenia i utrwalenia numerów alarmowych.

Składamy serdeczne podziękowania Komendantowi Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie i strażakom z JRG w Bełżycach za udzielenie cennych wskazówek, a wszystkim uczniom życzymy bezpiecznego i udanego wypoczynku.

Zdjęcia>>

Agata Skurska

Uczniowie w roli ratowników medycznych

Na zajęciach w świetlicy poruszana jest często tematyka pierwszej pomocy przedmedycznej. Umiejętność pomagania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia jest bardzo istotna. Od najmłodszych lat należy wiedzieć co zrobić aby pomóc sobie oraz innym. Uczniowie klas I-III ćwiczyli ostatnio metody opatrywania ran po skaleczeniach, pomoc przy urazach w postaci złamań, przy omdleniach i oparzeniach. Ćwiczenia praktyczne są najlepszym sposobem na to aby jak najwięcej zapamiętać i umieć tą wiedzę zastosować w codziennym życiu.

Dodatkowo dnia 12.12.2019r. mieliśmy zaszczyt gościć w świetlicy szkolnej Pana Grzegorza Zagajewskiego – nauczyciela z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach wraz z delegacją uczniów z drugich klas. Starsi uczniowie, w obecności Pani Wicedyrektor – Beaty Szymczyk zaprezentowali naszym uczniom (z klas: I „b”, II „a” i II „c”) przy użyciu fantomów- scenki dotyczące postępowania w przypadku zasłabnięcia do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Uczniowie zaobserwowali także technikę wykonania masażu zewnętrznego serca. Zgromadzeni na pokazach mieli okazję obejrzeć oraz praktycznie wykonać ułożenie pacjenta w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej) w przypadku nieprzytomności. Pan Grzegorz przedstawił również umiejętność wezwania karetki pogotowia oraz przypomniał numery alarmowe do pogotowia, straży pożarnej, czy policji. Kolejnym punktem pokazu było opatrywanie rany przy użyciu bandaża oraz przyjęcie właściwej postawy do poszkodowanego. Na zakończenie zajęć uczniowie mieli rozwiązać quiz, po którym w nagrodą było grupowe owinięcie bandażami „rannego” starszego kolegi. Emocje sięgały zenitu! Zajęcia te były bardzo przydatne, gdyż młodsze dzieci nabyły umiejętność udzielenia I pomocy przed przyjazdem karetki, dzięki którym można uratować zdrowie, a niekiedy nawet ludzkie życie.

Dziękujemy serdecznie Panu Grzegorzowi oraz uczniom za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły i zaprezentowanie niezwykle interesujących pokazów udzielenia I pomocy medycznej.

Zdjęcia>>

Wychowawcy świetlicy

Wizyta oczekiwanego gościa w szkole!

Jak co roku, 6 grudnia, gościliśmy długo oczekiwanego przez dzieci gościa.

Święty Mikołaj i tym razem przyszedł z workiem pełnym prezentów. Radości i uśmiechu nie było końca.

Zdjęcia>>

Andrzej Mazurek

Maria Bakalarz

Warsztaty bożonarodzeniowe w świetlicy

W środę, 4 grudnia w świetlicy odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe dla uczniów klas drugich. Prowadziła je Pani Marta Iwaniak – bibliotekarka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bełżycach. Podczas zajęć powstały ozdoby świąteczne takie jak: aniołki, bałwanki, koperta – renifer i papierowe ozdoby na choinkę. Każde dziecko mogło zadecydować, którą z tych rzeczy chciałoby wykonać. Niektórzy zdecydowali się na wykonanie wszystkich ozdób! Podczas tworzenia prac świetliczaki wykazały się pomysłowością i oryginalnością, a całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy Pani Marcie za przeprowadzenie warsztatów plastycznych.

Zdjęcia>>

Agata Skurska, Dorota Nowak

Wróżby andrzejkowe w świetlicy

28 listopada br. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Z tej okazji wychowawcy świetlicy przygotowali dla młodszych uczniów wróżby andrzejkowe. Było ich aż dwanaście. Dzieci mogły odkryć swoją przyszłość ukrytą w nazwach kwiatów, liczbach, kolorach.  Największym powodzeniem cieszyły się „magiczne serca” z imionami chłopców i dziewczynek, które wskazywały imię przyszłej żony lub męża, a także „moneta w studni” – czyja moneta wpadła do miski - studni, ten miał szansę na spełnienie marzenia.

Zabawa w odkrywanie przyszłości dała dzieciom dużo radości i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Zdjęcia>>

Wszyscy wychowawcy świetlicy

Wszyscy jesteśmy Polakami!!!

11 listopada stanowi niezwykle ważną datę dla Polaków. Kojarzona jest ona bowiem z obchodami Odzyskania przez nasz kraj niepodległości po wielu latach pozostawania pod zaborami.  

Z tej racji, dnia 05.11.2019r. uczniowie z klas: II „a” oraz II „c” uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez panią Magdalenę Widelską – Dyrektora Miejsko–Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach. Pani Magda zaprezentowała teatrzyk  Kamishibaj pt.: „Legenda o Lechu, Czechu I Rusie”, czyli o powstaniu Państwa Polskiego. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali historii oraz śledzili ilustracje umieszczone w teatrzyku. Pani bibliotekarka zadawała uczniom pytania związane z tematyką zajęć. Podczas spotkania zostały także odczytane przez naszego miłego gościa- wiersze patriotyczne: „Orzeł Biały”, ,,Polska Flaga”, zaś chętny uczeń odczytał wierszyk „11 Listopada”. Na odsumowanie zajęć została rozdana  wykreślanka wyrazowa „Na 11 Listopada” oraz wspólnie wykonano patriotyczne kotyliony.

Dziękuję Pani Magdalenie Widelskiej za poprowadzenie zajęć ukierunkowanych na kształtowanie postaw patriotycznych u młodego pokolenia.

Zdjęcia>>

 Dorota Nowak

Obchody ,, Halloween” na kółku języka angielskiego

Halloween to popularne w Stanach Zjednoczonych i Anglii radosne święto obchodzone w nocy 31 października. W związku z tym zwyczajem, uczniowie z klasy II „a” ze świetlicowego koła języka angielskiego przebrali się za różne postacie. Początek zajęć miał charakter plastyczny – wykonywanie dyni lub ducha na papierowym talerzyku. Następnie odbyła się zabawa polegająca na rysowaniu śmiesznego potwora z zamkniętymi oczami – po podaniu angielskiej instrukcji, czy też zabawa grupowa z wykorzystaniem czarnej wełny, która w efekcie końcowym utworzyła zabawną pajęczynkę. Dzieci mogły pobawić się w parach w angielskie pielęgniarki owijając wylosowaną część ciała rolką papieru.  Największą atrakcją okazało się dmuchanie halloween’owych pomarańczowo-czarnych balonów oraz słodki poczęstunek „soul cakes”, czyli ciasteczkami – duszami. Dodatkowo, dzieci poznały tematyczne słownictwo typu: duch, szkielet, czarny kot...

Za aktywny udział w zajęciach „świetliczaki” otrzymały tematyczne naklejki. Uczniowie na kole językowym pracowali z wielkim zaangażowaniem, wzbogacili słownictwo, a przy tym, mieli doskonałą zabawę. Każdy uczestnik wyszedł z zajęć z uśmiechem na twarzy.

HAPPY HALLOWEEN!!!

Zdjęcia>>

Dorota Nowak