ZHP

Pakujecie się?

 
Już za parę dni...za dni parę!
 
Wyjazd na obóz harcerski
o godz. 1.00 w nocy z 30 na 31.07.
Spotykamy się przed szkołą!
Pamiętajcie o pieniądzach
po 60 zł od osoby za dojazd autokaru do Bełżyc
Przyda się też małe co nieco na drogę ;-)
tabletki na chorobę lokomocyjną... jeśli ją macie
i obowiązkowo proszę zabrać dużą dawkę dobrego humoru!

Jak spakować się na obóz???

Proszę o rozważne pakowanie plecaków - zabieramy tylko niezbędne rzeczy!

Wykaz niezbędnego wyposażenia uczestnika

Proszę o spakowanie się w plecak nie walizkę – jedziemy na obóz a nie na wczasy! – walizka w lesie się nie sprawdzi….

OGÓLNE: 

- Duży plecak turystyczny do zapakowania reszty ekwipunku (NIE torba – uczestnicy będą szli z tymi plecakami), 

- Mały plecak - do pakowania rzeczy np. na całodzienną wędrówkę, NIE na jedno ramię ani NIE torba. 

- Śpiwór, opcjonalnie Poduszka 

- Karimata– może być również alumata 

- Pełne umundurowanie – w tym bluza, spódnica/spodnie, beret, pas, getry ( do spodenek mundurowych getry zakładają też chłopcy) 

Czytaj więcej: Jak spakować się na obóz???

Oni są od nas! Harcerze na podium!

 

18 czerwca odbyły się zawody strzeleckie o puchar Burmistrza Bełżyc. Było to zwieńczenie naszej współpracy z LOK Bełżyce. Wystawiliśmy do zawodów reprezentację naszej drużyny i opłaciło się! W kategorii „Młodzik” zajęliśmy całe podium! I miejsce i puchar otrzymał Oskar, drugie Zosia a trzecie Michał. Gratulujemy zwycięzcom, pozostałym życzymy wytrwałości w dążeniu do celu, następnym razem będzie lepiej!

Ocalić od zapomnienia - gra

Dawno, dawno temu, kiedy na świecie nie było jeszcze Internetu, komputerów i smartfonów….. wbrew pozorom wcale nie było nudno! Nasi  dziadkowie znali mnóstwo gier i zabaw, do których nie potrzebowali prądu. Niestety zabawy te, tak samo jak i wspólne spędzanie wolnego czasu przepadły – my postanowiliśmy je ocalić i zorganizowaliśmy grę,  w której mapa  poprowadziła uczestników do miejsc, które były swoistymi portalami, dzięki którym przenieśli się  w czasie i zagrali bez użycia konsoli! Kapsle, hacele, klasy, państwa – miasta, gra w gumę, kupę czy zbijaka to gry, które poznali uczestnicy naszego przedsięwzięcia – uczniowie ze szkoły podstawowej we Wronowie, szkoły podstawowej nr 2 i szkoły podstawowej nr 1 w Bełżycach. Po zaliczeniu wszystkich punktów gry, patrole miały do rozwiązania szyfr, po odkodowaniu którego otrzymywały słodką niespodziankę ufundowaną przez Pana Burmistrza.

Całość zakończyła wspólna zabawa i wręczenie certyfikatów. Udało się! Gry zostały ocalone!

78 rocznica egzekucji na Rynku w Bełżycach

 

W dniu 9 czerwca 1944 roku. z rozkazu Hansa Waltera Linka, zastępcy komendanta policji bezpieczeństwa dystryktu lubelskiego w północnej części Rynku obok kamienicy nr 30 dokonano publicznej egzekucji 23 Polaków przywiezionych z Zamku Lubelskiego w tym mieszkańców Podola aresztowanych podczas pacyfikacji 24 maja 1944 r.

Dzisiaj  obchodziliśmy 78 rocznicę tej egzekucji. Oddaliśmy hołd zamordowanym zapalając znicze na ich mogile na miejscowym cmentarzu a także uczestnicząc w uroczystościach odbywających się w miejscu rozstrzelania - pod pomnikiem Matki Boskiej Partyzanckiej

Dzień Dziecka

 

1 czerwca wszyscy chcemy być dziećmi...

Harcerze z naszej drużyny przygotowali dla swoich młodszych kolegów grę "W poszukiwaniu receptury eliksiru młodości" Kolejne punkty gry uświadamiały uczestnikom, że recepta na wieczną młodość to zdrowa dieta, trochę wysiłku umysłowego, szczypta sprawności fizycznej i duuuża dawka dobrego humoru! To wszystko powoduje, że z odpowiednim dystansem patrzymy na życie i... czujemy się młodzi!

Życzymy wszystkim niezależnie do wieku aby potrafili znaleźć w sobie dziecięcą radość życia!

Nowy Sztandar Chorągwi Lubelskiej ZHP

 29.05.2022 w  Dęblinie odbyła się uroczystość, która wieńczyła obchody 100-lecia istnienia Lubelskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Chorągiew Lubelska Związku Harcerstwa Polskiego im. Lotników Polskich ma od tego dnia nowy sztandar. Uroczystości jego wręczenia odbyły się na placu przed Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt

„Sztandar to bardzo ważny element harcerstwa, pod sztandarem harcerze uczestniczą we wszystkich uroczystościach, składane są przyrzeczenia harcerskie. Sztandar to symbol braterstwa, miłości do ojczyzny, przyjaźni i wszelkich cnót, którymi się kierujemy” – powiedział harcmistrz Tomasz Sych, komendant Chorągwi Lubelskiej . Jestem dumna, że mogłam stać się częścią historii biorąc udział w tym wydarzeniu.

phm.Edyta Rząd

3 Maja

W tym roku przypada 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. 

Dzisiaj Konstytucja 3 maja jest uznawana za fundament tradycji ustrojowej państwa polskiego, stanowi dla Polaków świadectwo troski o dobro Ojczyzny w momencie zagrożenia naszej państwowości. Dzisiaj wszyscy dumnie obchodzimy „Trzeciego maja”, wywieszając flagi na naszych domach, instytucjach publicznych oraz placach, śpiewając polski hymn.

Jednocześnie w rocznicę uchwalenia Konstytucji obchodzone jest w Polsce święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W tym dniu modliliśmy się w intencjach naszej Ojczyzny, prosząc Maryję o łaski na lepszą przyszłość naszego państwa i Polaków. Następnie przeszliśmy niosąc kilkumetrową flagę pod Kopiec Kościuszki gdzie złożyliśmy symboliczne biało – czerwone kwiaty a nasi druhowie pełnili wartę honorową.

 

Zbiórka na strzelnicy

 

Dzisiejsza zbiórka przeprowadzona została we współpracy z LOK Bełżyce na stzrelnicy sportowej.

Zajęcia rozpoczęły się od szkolenia na temat bezpieczeństwa, zasad panujących na strzelnicy, rodzajów używanej broni, postawy strzeleckiej itp. Po części teoretycznej, przyszła kolej na praktykę! Próbowaliśmy sił z broni długiej i krótkiej. Są wśród nas tacy, którym już idzie całkiem nieźle.

Łatwo nie było, ale się nie poddajemy - będziemy ćwiczyć dalej! 

Drugi dzień rajdu

Niedziela 24 kwietnia to drugi dzień Rajdu Zapory. W tym dniu najwytrwalsi z nas uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji majora Dekutowskiego i jego podkomendnych. W ramach imprez towarzyszących rajdowi odbył się  się pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą, a w Miejskim Domu Kultury aktorzy scen lubelskich przestawili spektakl historyczny "Zapora. Nigdy się nie poddamy!"

Wszystkie to wydarzenia wpisały się w program Samorządu Województwa Lubelskiego "Warto być Polakiem", którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego.

Podkategorie