ZHP

Jesienny biwak z muzyką w tle

22 i 23 października spędziliśmy w Krasieninie. Zaczęliśmy od biwaku Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej – niestety w związku z sytuacją epidemiologiczną w mocno okrojonym składzie! Mimo tego, że ubolewaliśmy, iż nie spotkaliśmy się z dużą częścią przyjaciół z obozu, bawiliśmy się dobrze. Wylosowaliśmy obrazki związane z żeglowaniem, które przydzieliły nas do poszczególnych patroli, w których potem pracowaliśmy cały wieczór, aż do wieczornego koncertu szant. Potem , dla wielu naszych Biszkoptów nastąpiła pierwsza noc w śpiworze i na twardej karimacie… nikt jednak, nie narzekał…chyba że na to że już nastała cisza nocna i kadra zarządziła spanie!!! Ale że rano trzeba było wstać, nie było innego wyjścia! Drugi dzień to pełen emocji i nerwów czas Jesiennych Spotkań z Piosenką czyli Hufcowego Festiwali Piosenki Harcerskiej i Turystycznej, i choć nie stanęliśmy na podium to i tak możemy być z siebie dumni. Jeszcze gra, wspólne pląsy i …czas wracać do domu….do zobaczenia na kolejnej zbiórce.

By zdobyć szczyt ideałów...

„Idziemy naprzód i ciągle pniemy się wzwyż

By dobyć szczyt ideałów:

Świetlany harcerski krzyż”

Każda kolejna zbiórka przybliża nasze Biszkopty do momentu kiedy jak mówią słowa piosenki zdobędą szczyt ideałów – harcerski krzyż. Zanim to nastąpi muszą poznać harcerski styl życia, ideały, prawo harcerskie i symbolikę. Wiadomości te czerpią uczestnicząc w grach podczas zbiórek. Na ostatnim spotkaniu szukali ukrytych fragmentów krzyża, kolejne otrzymywali za prawidłowe rozwiązanie zadań i rozszyfrowanie wiadomości – ostatni element musieli dorysować. Kiedy krzyże poszczególnych patroli były kompletne Biszkopty poznały symbolikę poszczególnych elementów oraz historię krzyża harcerskiego.

Informacje o biwaku

Miejsce :

Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie

Krasienin Kolonia 39

21-025 Niemce

Plan biwaku:

PIĄTEK 22.10.2021

16.30 - 17.00 - przyjazd i zakwaterowanie

19.00 - 20.00 - Kolacja

20.30 - 21.00 - Gry sprawnościowe związane z żeglarstwem

21.15 - 22.30 - Szantowe świeczowisko

23.00 - 6.00 - Cisza nocna

07.30 - Pobudka

08.00 - Śniadanie

09.00 - Apel kończący biwak

Czytaj więcej: Informacje o biwaku

8 Rajd Zapory

 

25 września wyruszyliśmy na trasę 8 już Rajdu Zapory. Rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów pod pomnikiem na Rynku w Bełżycach i zapaleniu zniczy na grobach bohaterów. Następnie wyruszyliśmy w kierunku pomników w Krężnicy – tu komendant rajdu opowiadał historie z życia Zaporczyków – wszyscy słuchali z uwagą, żeby potem uzupełnić karty pracy, które na końcu były podstawą losowania nagród. Dalsza trasa biegła przez las do Zalesia, gdzie mieszkańcy przywitali nas brawami, przygotowali też mnóstwo smakołyków, było ognisko i dmuchańce, a w loterii wygrywaliśmy ciekawe fanty – byli tacy co wrócili do domu z …wiertarką! Były też prezenty od europosła oraz koszulki od organizatora. Wszyscy trochę zmęczeni, bardzo pogryzieni przez komary ale zadowoleni wróciliśmy do domów. Daliśmy świadectwo naszego patriotyzmu, oddaliśmy hołd bohaterom i poszerzyliśmy swoją wiedzę historyczną.

HAL BERDO 2021

Harcerska Akcja Letnia Berdo 2021 już za nami! W tym roku po miesiącach spędzonych przed ekranem komputera na nauczaniu zdalnym, postawiliśmy na ruch, sport i aktywną turystykę.

 Na organizację obozu pozyskaliśmy środki z Gminy Bełżyce w ramach oferty zadania publicznego - Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.

Tegoroczny obóz spędziliśmy w Ośrodku „BERDO” w Bieszczadach, pięknie położonej bazie na skraju dużego kompleksu leśnego, na stokach góry Berdo. Dobre wyposażenie i położenie bazy dało nam możliwość uprawiania sportów wodnych, organizowania wycieczek i spacerów po okolicznych szczytach i lasach. Odwiedziliśmy też kompleks basenów w Sanoku, miejscowy skansen, park linowy w Polańczyku i Ogród Biblijny w Myczkowcach. Odbyliśmy pieszą wędrówkę na zaporę w Solinie i do Uherców Mineralnych skąd wyruszyliśmy w trasę drezynami rowerowymi. Nie zabrakło też porannych zapraw i sportowej rywalizacji podczas wyścigów rzędów czy turniejów piłki nożnej czy siatkowej. Oczywiście nie zapomnieliśmy przy tym o obrzędowości i typowo harcerskich technikach – były zajęcia z pionierki i puszczaństwa, śpiewogranie przy ognisku, niezapomniane nocne warty, rozpalanie ogniska krzesiwem, gotowanie na ognisku, ciasto Bi – Pi, herbatki z lipy, sosny i pokrzywy itp. Sporym przeżyciem dla uczestników był też chrzest obozowy i ślubowanie Duchowi Sanu… obóz ten na długo pozostanie w naszej pamięci, a nowo zawarte przyjaźnie, kto wie może i na całe życie….

 „Kto raz przyjaźni poznał moc,              

Nie będzie trwonić słów.              

Przy innym ogniu, w inną noc               

Do zobaczenia znów.”              

HAL - ważne informacje!

 

Wyjazd na Harcerską Akcję Letnią

3 lipca 2021

godz. 6.45

zbiórka pod szkołą w Bełżycach

 

Przypominam o konieczności oddania w dniu wyjazdu podpisanej przez obydwoje  rodziców kartki z oświadczeniem o stanie zdrowia

Ze względu na ograniczenia OVID 19 nia ma możliwości odwiedzenia uczestników obozu w ośrodku.

Proszę o rozważne pakowanie plecaków - zabieramy tylko niezbędne rzeczy!

Wykaz niezbędnego wyposażenia uczestnika

Czytaj więcej: HAL - ważne informacje!

Rocznica rozstrzelania

 

 

9 czerwca obchodziliśmy rocznicę rozstrzelania na rynku mieszkańców Bełżyc i Podola. Oddaliśmy hołd zamordowanym składając kwiaty na ich mogile na miejscowym cmentarzu a także uczestnicząc we mszy świętej odprawionej w ich intencji. Całości dopełnił program artystyczy w wykonaniu uczniów naszej szkoły (w tym harcerzy ;-)

Po harcersku żyję...

8 czerwca 2021 roku na długo zapisze się w pamięci 11 biszkoptów z naszej drużyny - tego dnia złożyli przyrzeczenie harcerskie i dostali długo wyczekiwane krzyże.  Był to też dzień kiedy wszyscy przypomnieli sobie jak to jest żyć po harcersku... zaczęło się od pieszego rajdu. Szliśmy polnymi drogami, w palącym słońcu i kurzu, nikt jednak nie narzekał. Następnie podgrzaliśmy i tak gorącą już atmosferę rozpalając ognisko - najpierw obrzędowe. Był apel drużyny, hymn harcerski, rozkazy, nadanie sprawności i stopni, przyrzeczenie...Potem podsumowaliśmy projekt współfinansowany przez Gminę Bełżyce "Po harcersku żyję, nie palę, nie biorę nie piję" i pokazaliśmy wszystkim jak się bawić bez używek! Miło i efektywnie spędziliśmy czas w naszej harcerskiej rodzinie, po czym zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

Podsumowanie konkursu na plakat

 

Na zbiórce drużyny 24 maja odbyło się otwarcie wystawy oraz podsumowanie Drużynowego Konkursu Plastyczno – Profilaktycznego „Po harcersku żyję, nie palę, nie biorę nie piję” zrealizowanego ze środków Gminy Bełżyce w ramach zadania publicznego Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

Komisja konkursowa, w której skład weszła Pani pedagog Anna Dyguś oraz drużynowa Edyta Rząd wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Kaja Stępień

II miejsce – Zuzanna Paśnik

III miejsce – ex aequo Iga Zawadzka i Wojciech Maciejewski

Wyróżnienia:

Czytaj więcej: Podsumowanie konkursu na plakat

Majowe Święta

 

"Witaj majowa jutrzenko,

Świeć naszej polskiej krainie,

Uczcimy ciebie piosenką,

Która w całej Polsce słynie.

 Witaj maj, trzeci maj,

 Dla Polaków błogi raj.

 Nierząd braci naszych cisnął,

 Gnuśność w ręku króla spała,

A wtem trzeci maj zabłysnął

 I cała Polska powstała.

Witaj maj, trzeci maj,

Dla Polaków błogi kraj.

W piersiach rozpacz uwięziona

W listopadzie wstrząsła serce,

Wstaje Polska z grobów łona,

Pierzchają dumni morderce.

Błysnął znów trzeci maj

 I już wolny błogi kraj!"

Początek maja to czas patriotyzmu - Dzień Flagi, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to dni kiedy w całej Polsce powiewają tysiące biało czerwonych flag, płyną nuty Mazurka Dąbrowskiego... Harcerze z naszej drużyny mimo okrojonego składu spowodowanego pandemicznymi obostrzeniami, zamanifestowali swój patriotyzm uczestnicząc we mszy świętej w intencji Ojczyzny, pełniąc służbę wartowniczą pod Kopcem Kościuszki oraz składając bukiet biało czerwonych kwiatów pod pomnikiem. Na ich balkonach powiewają flagi Polskki....

Podkategorie