ZHP

Pamiętamy o Wyklętych!

 

W niedzielę 7 marca przedstawiciele naszej drużyny uczcili pamięć Hieronima Dekutowskiego pseudonim Zapora i jego sześciu podkomendnych, uczestnicząc we mszy świętej odprawionej w ich intencji.

Uroczystość ta wpisała się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Gra z okazji DMB

“22 lutego 1907. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy nad książką “Scouting for Boys”   sir Baden Powell przybywa do Bełżyc na upragnione wakacje.  Z okazji swoich urodzin wciela wymarzony plan wychowania młodzieży w życie i organizuje wyjątkową grę dla miejskich dzieciaków.   Jako jubileuszowy prezent oczekuje jedynie pomocy w wypromowaniu jego ruchu…  ” tej pomocy udzielaliśmy mu uczestnicząc w grze. Aplikacja prowadziła nas do kolejnych punktów na mapie naszego miasteczka, a kiedy już je odnaleźliśmy mieliśmy do wykonania zadania - było szyfrowanie, wyznaczanie azymutu, zwiad i rysowanie mapy. Udało się! dotarliśmy do mety i wspólnie obroniliśmy Mafeking! 

Urodziny sir Roberta

 22 lutego wypadają urodziny naszego dobrego znajomego  sir Roberta Baden Powellla. Z tej okazji skonstrułowaliśmy( to nie pomyłka ;-) tort, na którym zapłonęły świeczki - 146! Bo tyle lat miałby dziś założyciel skautingu! Nie jest to jednak tylko jego święto i nie chodzi też o to że w tym samym dniu urodziny obchodziła również jego żona Olave Baden Powell... Tego dnia świętują skauci na całym świecie - obchodzimy Dzień Myśli Braterskiej. Z tej okazji życzę wszystkim druhnom i druhom z mojej drużyny wszystkiego harcerskiego! Dużo radości i wytrwałości w zmienianiu świata na lepszy i niezapomnianych przyjaźni zawartych w harcerskiej drużynie. Czuwaj! 

phm. Edyta Rząd

Quest

"Ta wędrówka to jest… quest!

Zapraszamy w podróż z kartką

Oraz akcją bardzo wartką

Zbierz przyjaciół, weź długopis

Oraz trasy krótkiej opis

Wpisuj hasła i patrz w koło

No i bawcie się wesoło!"

Tak zaczęły się dwie ostatnie zbiórki zastępów! Kolejne rymowanki prowadziły nas do różnych miejsc w naszej miejscowości. w ten sposób dotarliśmy do miejsc, w których nie wszyscy jeszcze byli, dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy o Bełżyacach, a przy okazji zgłębiliśmy dwa prawa harcerskie - "harcerz miłuje przyrodę i stara się ja poznać oraz harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim".  Wymagało to od nas trochę wysiłku fizycznego - zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do ostatniego punktu i rozwiązaliśmy hasło:

"Już zaznałeś trochę ruchu.

Teraz głowę wytęż druhu

Odgadłeś zagadki? Wpisz hasło ukryte

Kto tu grasuje zostanie odkryte!"

a w miejscu, które odwiedziliśmy grasowały... bobry, widzieliśmy ślady ich działalności.do zobaczenia na kolejnej zbiórce. Czuwaj!

 

Bałwany i bałwanki

 

 

Harcerz potrafi zrobić bałwana wtedy gdy śniegu jest pod dostatkiem, ale też wtedy gdy go nie ma wcale...

Zapraszamy do podziwiania naszych bałwanów 

a my chyba możemy zaczynać sprawność mistrz robótek ręcznych!

Wracamy!

Czuwaj! Powoli, małymi krokami wracamy do zbiórek w realu. Dostaliśmy zielone światło od Głównej Kwatery ZHP - możemy robić zbiórki w małych grupach na świeżym powietrzu, lub w odpowiednio dużym pomieszczeniu. Wszyscy rodzice wypełniali  pisemną zgodę zawierającą oświadczenie o świadomości ryzyka związanego z COVID-19. Przypominam o konieczności   jego aktualizacji w przypadku zajścia zmiany okoliczności faktycznych będących treścią oświadczenia. 

Pierwsze od dawna zbiórki na żywo mimo silnego mrozu, dały nam wiele radości - miło zobaczyć przyjaciół i zrobić coś naprawdę a nie wirtualnie ;-)

Po wykonaniu wszystkich zadań ze zdobytych fragmentów zaszyfrowanej wiadomości odczytaliśmy hasło - "w zdrowym ciele, zdrowy druh". Solidna dawka ruchu, którą dostaliśmy podczas zbiórki, przybliżyła nas do osiągnięcia tego celu.Ćwiczyliśmy zarówno ciało jak i umysł.

Wirtualne światło

Ostatnia zbiórka przed świętami to tradycyjnie spotkanie opłatkowe. W tym roku podzieliliśmy się światłem - wirtualnie!

Porozmawialiśmy o przesłaniu towarzyszącemu tegorocznej sztafecie betlejemskiej " Światło Służby" i złożyliśmy sobie życzenia.

BŚP 2020

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Od 30 lat polscy  harcerze  harcerki niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło służby”. Chcemy w nowonarodzonym Jezusie zobaczyć Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć.

Na jego wzór chcemy wypełnić złożone kiedyś przy blasku ogniska przyrzeczenie – całym życiem pełnić służbę Bogu, Polsce i bliźnim. „Służba” to wymagające słowo, czasem wydające się niemodnym lub niedzisiejszym. Ale nie dla harcerza!

Aby Dzieło Boże rozwijało się na ziemi potrzeba harcerskich rąk w bardzo konkretnych sytuacjach. Często jest to codzienna i niewidoczna służba, której nie da się bezpośrednio opisać. Może przybierać ona formę zmagania się ze słabościami, czy skłonnościami do złego i grzechu. To także służba Kościołowi i jego członkom. To również praca nad sobą tak, aby własnym przykładem działania zainteresować i pokazać drugiemu, kto jest dla mnie źródłem wszelkiego działania. Szczególnie w tym roku, stojąc w obliczu pandemii, strachu i niepewności potrzebujemy tych małych gestów pomocy, które mają wielką moc – a więc weźcie to światło do domów, dzielcie się nim z innymi dając im nadzieję.

Z harcerskim pozdrowieniem czuwaj! 43 DH Parasol

Światło do odebrania w kościele parafialnym lub u drużynowej 😉

Zdalne zbiórki - Małe Granty

 

Czuwaj! Mimo trudnej sytuacji nadal działamy - przenieśliśmy się tylko ze zbiórkami do sieci.Ostatnio przeprowadziliśmy dwie zbiórki w ramach tzw. Małych Grantów ROHiS. W ten sposób pozyskaliśmy dofinansowanie na zakup krzyży harcerskich i drobnych elementów umundurowania. Zbiórki przygotowują nasze Biszkopty do złożenia przyrzeczenia harcerskiego i przypominają o zasadach harcerskiego postępowania. Na dzisiejszej zbiórce zgłębialiśmy tajniki regulaminu mundurowego - już nikt nie założy spodni dresowych do munduru, ani nie przyszyje w nieodpowiednim miejscu plakietki sprawności... Czekamy tylko z niecierpliwością, kiedy zobaczymy się "na żywo"

Niepodległa 2020

Czuwaj!

W tym roku w nietypowy sposób obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią, nie możemy uczestniczyć we mszy świętej w intencji ojczyzny oraz lokalnych uroczystościach patriotycznych. Nie znaczy to jednak, że nie uczciliśmy tego święta - wzięliśmy udział w zbiórkach on - line, na których zdobywaliśmy sprawność Młody Obywatel. Nie zabrakło też akcentu patriotycznego w formie własnoręcznie wykonanego kotylionu. 

Podkategorie