ZHP

Rajd Wierzchowiska

 

Korzystając z ostatnich słonecznych dni wybraliśmy się z grupą harcerzy, biszkoptów i historyków na kolejny rajd. Tym razem do Wierzchowisk. Na początku odwiedziliśmy miejsca pamięci - cmentarz wojskowy z czasów I Wojny Światowej i pomnik poświęcony mieszkańcom Skrzyńca zamordowanym w 1944 roku przez żołnierzy niemieckich oraz upamiętniający podpalenie wsi Wierzchowiska przez okupanta.Po lekcji historii nadszedł czas na małe co nieco przy ognisku i zabawy integracyjne, po których zmęczeni, ubłoceni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

Zachęcam do udziału

 

4 października o godzinie 14.00 w Bazylice Ojców Dominikanów na starówce w Lublinie odbędzie się msza wszystkich organizacji harcerskich.

Nie może nas tam zabraknąć! Zabierzcie rodziców, zorganizujcie sobie niedzielną rodzinną wycieczkę do Lublina i spotkajcie się z harcerzmi ze wszystkich  organizacji harcerskich działających na naszym terenie! 

Rajd Puszczyk

Sobotni dzień grupa harcerzy z Parasola wraz z innymi  drużynami Hufca spędziła na XV Rajdzie Harcerskim „Puszczyk”! Mimo niepogody, dzielnie przemierzali kilometry, zgłębiali idee ekologicznego biwakowania - Leave No Trace i zasady ochrony środowiska naturalnego. Podziwialiśmy piękno naszej najbliższej okolicy, ale też uświadomiliśmy sobie że naszym zadaniem jest zadbanie o środowisko – niestety bardzo szybko napełniliśmy worki zbierając śmieci w lesie…

Choć ze względów bezpieczeństwa nie udało nam się spotkać wspólnie gdzieś u zbiegu tras, to chętnie dzieliliśmy się zdjęciami na wydarzeniu, #razemALEzdalnie.

Służba - dla tych, którzy odeszli...

 

 

Służba jest nieodzownym spoiwem całego procesu harcerskiego wychowania, na stałe wpisanym w harcerski styl życia. Dzięki niej kształtuje się ludzi wrażliwych społecznie i zaangażowanych w zmienianie otaczającej ich rzeczywistości.Na dzisiejszej zbiórce pełniliśmy służbę porządkując zabytkowe mogiły na miejscowym cmentarzu, aby ocalić od zapomnienia tych, którzy odeszli na wieczną wartę...

Harcerstwo to wielka gra...

 

Harcerstwo to wielka gra! Nasza pierwsza zbiórka naborowa może nie była wielka, ale emocje były spore… nasze Biszkopty poszukiwały fragmentów mapy, która po sklejeniu i zaznaczeniu odpowiednich punktów wyznaczyła miejsce zbiórki, a przecież nikt nie chciał być ostatni! Tam obejrzeliśmy zdjęcia i powspominaliśmy różne wydarzenia harcerskie, w których braliśmy udział, żeby przybliżyć Biszkoptom skautowy styl życia i uświadomić im, co ich czeka w drużynie. Do zobaczenia na kolejnej zbiórce!

Czuwaj!

Harcerz jest oszczędny i ofiarny

 

Harcerz jest oszczędny i ofiarny, w każdym widzi bliźniego, postępuje po rycersku, przyrzeka nieść chętną pomoc bliźnim…. Mamy okazję pokazać że to nie są puste słowa!

Czternastoletnia Dorota z naszego miasteczka zmaga się z ciężką anoreksją, aby wrócić do zdrowia wymaga specjalistycznego leczenia w ośrodku. Samotnie wychowujący ją tata opłacił jeden turnus, ale to za mało… pomóżmy mu zebrać fundusze na uratowanie życia córce!

Proponuję, aby każdy członek drużyny zaoszczędził i przeznaczył na ten cel jeśli może, przynajmniej 10 zł. Tym sposobem ziarnko do ziarnka, uzbieramy kwotę, którą wesprzemy zbiórkę. To może być niewielkie wyrzeczenie dla nas, ale wielki dar dla Doroty – zdrowie!

Dobrowolne datki można wpłacać do drużynowej w szkole lub na  najbliższych zbiórkach.

Światełko życia dla Doroty

Godzina W

 

W tym roku obchodziliśmy 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętając o tym, zarówno harcerze jak i asysta pocztu sztandarowego reprezentującego szkołę, o godzinie 17.00 gdy zawyły syreny, wraz z mieszkańcami Bełżyc oddali hołd powstańcom, trwając w ciszy w postawie zasadniczej. Następnie zmówiliśmy modlitwę w intencji poległych i wysłuchaliśmy okolicznościowej przemowy. Całość zakończył koncert piosenek powstańczych.

Nie złamie wolnych żadna klęska,
Nie strwoży śmiałych żaden trud –
Pójdziemy razem do zwycięstwa,
Gdy ramię w ramię stanie lud.
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!

Majowe święta - zdalnie

 

 

Początek maja to czas świąt narodowych. Dzień flagi i Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja zawsze obchodziliśmy uczestnicząc w lokalnych uroczystościach, w tym roku jednak musieliśmy zostać w domach... nie znaczy to jednak, że nie świętowaliśmy - przyłączyliśmy się do akcji oflaguj się - w tych dniach założyliśmy mundury i sfotografowaliśmy się z polską flagą, aby w ten sposób zamanifestować swój patriotyzm.

Czas kwarantanny nie jest czasem straconym!

Czuwaj!

Kwarantanna zamknęła nas w domach, ale pamiętajcie, że nadal jesteście harcerzami. Co prawda nie możemy się spotkać, pójść na rajd czy pojechać na biwak, ale wszystko nadrobimy! A teraz jest dobry czas na zamknięcie prób lub zdobycie takich sprawności, które nie wymagają wychodzenia z domu. Na początek proponuję żeby WSZYSCY!!! zdobyli sprawnoąć Bi - Pi. Wymagania:

 - zapoznajcie się z życiorysem Baden Powella - tu polecam film

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fyoutu.be%2FBUnaviMAlR8%3Ffbclid%3DIwAR2Lzfy4H24dAAMkb31SGGcZLc06TSYazzgDbsyzZ8xqRhQE_mwcfPrqrBk&h=AT26yVCMCapO5Rmby5IdHr98xqOEYIMJPBm6weR29WiUSSl3ru0glupmLP71AfVk-XLFKVPrUU_vVJAK7h8p2tzTltxKAmJ281w7zBer0Z0l9ls0l65Lu93qwGKW9eumESw

Czytaj więcej: Czas kwarantanny nie jest czasem straconym!

Hołd bohaterom!

 

W niedzielę 8 marca nasza drużyna wzięła udział w obchodach upamiętniających 71 rocznicę śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego podkomendnych. Uroczystości te były również gminnymi obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Uroczystość rozpoczęła Msza święta, następnie odbyła się ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy przed pomnikami–figurą Matki Boskiej Partyzanckiej i pomnikiem Czynu Niepodległościowego.  Tam odśpiewano hymn państwowy, hymn zaporczyków, miały miejsce wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości i modlitwa za pomordowanych, a przedstawiciele naszej drużyny pełnili służbę wartowniczą.

Oddaliśmy hołd bohaterom!

Dziękuję wszystkim za obecność.

Podkategorie