Kreatywne zajęcia czytelnicze w świetlicy

W lutym podczas zajęć świetlicowych uczniowie klasy I „a” uczestniczyli w kreatywnych zajęciach czytelniczych poprowadzonych przez panią Agnieszkę z biblioteki szkolnej. Nasz gość na podstawie książki Iwony Chmielewskiej pt. „Kłopot” ukazał dzieciom inne, bardziej kreatywne rozwiązania w momencie wystąpienia małych i dużych problemów.

Świetliczaki przekonały się, że od jednego kształtu może tworzyć się cała historia… Wykorzystując swoją wyobraźnię i kreatywność tworzyli taką właśnie historię na kartce papieru. Jeden kształt posłużył dzieciom do dopisania nieskończenie wielu różnych, barwnych historii. I tak zamiast przypalonej żelazkiem plamy na obrusie pojawiły się: myszka, rybka, domek i inne wymyślone rzeczy oraz postacie. Dzieci dowiedziały się, że kłopot może zamienić się w korzyść, jeżeli podejście do sprawy jest twórcze i wyważone. Trudne kwestie do rozstrzygnięcia, czy patowe sytuacje można rozwiązać przemyślanym sposobem i kreatywnością. Gra z wyobraźnią, słowem i obrazem są dobrą alternatywą.

Na koniec uczestnicy podziękowali za ciekawe i pouczające zajęcia, przekazując sobie „iskierkę” na pożegnanie.

Anna Mazurek
Agnieszka Piłat