W roku szkolnym 2016/2017 biblioteka szkolna dołączyła do 450 szkół realizujących ogólnopolski program ,,PoczytajMy”, organizowanego prze Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO)

Główne cele programu:

• Wspieranie rozwoju dzieci: głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata.
  • Budowanie emocjonalnych więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi: młodzi „lektorzy” stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi.
  • Kształtowanie nawyku czytania książek i promowania czytelnictwa wśród młodych ludzi.
  • rozwijanie umiejętności przydatnych młodzieży w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.
  • Umożliwienie dzieciom i młodzieży lepsze poznanie okolicy, w której żyją na co dzień.

W ramach programu młodzi ludzie, uczniowie klas gimnazjalnych przy wsparciu nauczycieli bibliotekarzy przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, klas I-III szkoły podstawowej i świetlicy. Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych oraz poznania swojej okolicy – jej przyrody, historii, legend z nią związanych.

Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą!

Czytając dzieciom nasi uczniowie zaspokajają potrzebę akceptacji społecznej oraz zyskują uznanie od swoich słuchaczy. Okazuje się , że głośne czytanie uważnemu słuchaczowi może być przyjemnością również dla czytającego. To, co do tej pory często było udręką, staje się przyjemnością. Poczucie sukcesu dodaje uczniom wiary w siebie, a niektórzy odkryli w sobie talent pedagogiczny i aktorski.

Nauczyciele bibliotekarze