Jesienna wizyta na Zamku Rycerskim

Dnia 27 września w słoneczny poranek uczniowie z klasy III „b” wyruszyli wraz z opiekunami na pieszą wycieczkę na Zamek w Bełżycach, który należy do własności rodziny Figurów. Jest obecnie trudno rozpoznawalny – stoi pośród innych domów i niewiele się wyróżnia. Tylko jego główny korpus stanowił dawny Zamek. We wnętrzu dzieci wysłuchały  historii przekazanych przez kustosza – p. Ryszarda Figurę o pozostałościach Zamku Rycerskiego, poznały historię Bełżyc, m.in. królów polskich przebywających na Zamku oraz miejscowości ówcześnie należących do Gminy Bełżyce. Zwiedziły także pomieszczenia wewnątrz budynku, pośród których na szczególne uznanie zasługują ozdobne łuki na ścianach w dolnych pomieszczeniach i przy wejściu. Wysłuchali historii o lochach i zamkowych duchach. Mieli także niebywałą okazję, by z bliska obejrzeć: miecze, topór, szable, bagnety, kosy, a nawet łopatę „czarownicy”. Chętnie także zwróciły uwagę na wiekowe żelazko z duszą, telefon czy też adapter. Na zakończenie wycieczki uczniowie stanęli do  pamiątkowego zdjęcia  z kustoszem Bełżyckiego Zamku. Podczas wyjścia na Zamek realizowany został Projekt edukacyjny „Klasa w terenie”.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Ryszardowi Figurze za przekazanie naszym uczniom najprawdziwszej historii dziejów Bełżyc.

Dorota Nowak, Elżbieta Gontarczyk