MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury”.J. Iwaszkiewicz

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to ważne święto, które ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone oraz przypomnienie, że chroniąc język ojczysty – dbamy o tożsamość kulturową.

Należy podkreślić, że język polski należy do grupy najtrudniejszych do nauki języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczące zgłoski. Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.

I tak dla uczczenia święta języka polskiego w naszej szkole na korytarzu głównym został przygotowany tematyczny kącik językowy. Uczniowie z klasy III „b” włączyli się także w obchody tego święta. Dowiedzieli się, jak należy dbać o piękno języka ojczystego. Ponadto, odczytywali wierszyki z książki pt.: „Językowe wygibasy” – Anny Paszkiewicz oraz „Łamańce językowe” autorstwa Krzysztofa Kiełbasińskiego, które były dla nich dużym wyzwaniem, jak również okazją do wspólnej zabawy. Rozwiązali także quiz gramatyczno-ortograficzny na Platformie Eduelo.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie, chociaż w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Zatem pielęgnujmy i szanujmy język rodzinny nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Dorota Nowak
Elżbieta Gontarczyk