Biblioteka
HARMONOGRAM PRACY BIBLIOTEKI
Poniedziałek 7.30-15.30 |
Wtorek 7.30-15.30 |
Środa 7.30-15.30 |
Czwartek 7.30-15.30 |
Piątek 7.30-15.30 |
![]() |
Regulamin Biblioteki |
![]() |
|
![]() |
Szkolny regulamin korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych |
![]() |
Instrukcja korzystania z MOL NET+ |
21 marca – Światowy Dzień Poezji
Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku.
UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Celem tego święta jest więc promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Światowy Dzień Poezji obchodzony jest głównie w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji – w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii.
Poezja jest dla każdego – łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę.
Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu – bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.
„Niektórzy lubią poezję”
Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.
Lubią –
ale lubi się także rosół z makaronem,
lubi się komplementy i kolor niebieski,
lubi się stary szalik,
lubi się stawiać na swoim,
lubi się głaskać psa.
Poezję –
tylko co to takiego poezja.
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
jak zbawiennej poręczy.
– W. Szymborska
Dorota Nowak
Agnieszka Piłat
UWAGA KONKURS!!! „Muminki i przyjaciele” konkurs plastyczno-czytelniczy
UWAGA KONKURS!!!
„Muminki i przyjaciele” konkurs plastyczno-czytelniczy
110. rocznica urodzin Tove Jansson
60. rocznica pierwszego wydania w Polsce książki „W dolinie Muminków”
Do konkursu zapraszamy wszystkie chętne dzieci z klas 0, I-III, IV-VIII.
REGULAMIN KONKURSU
Cele konkursu:
- przybliżenie najmłodszym historii powstania Muminków
- inicjowanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych dzieci poprzez przedstawienie sylwetek bohaterów z serii o Muminkach
- kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych i artystycznych
- rozwijanie umiejętności manualnych dzieci
, · rozwijanie wrażliwości estetycznej
- kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej
Uczestnicy:
Konkurs skierowany jest do chętnych dzieci z klas 0, I-III, IV-VIII
Wymogi dotyczące prac:
- Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postaci z serii o Muminkach (klasy 0, I-III), wykonanie lapbooka klasy (IV-VII)
- Uczestnicy konkursu wykonują prace wybranymi przez siebie technikami plastycznymi (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika, kolage, itp.)
- Format prac: kartka A4 (klasy 0-III), lapbook (klasy IV-VIII)
- Prace powinny być wykonane indywidualnie i samodzielnie przez dzieci
- Uczestnik powinien dostarczyć jedną pracę
- Każda praca musi być opisana metryczką – na odwrocie pracy (imię i nazwisko autora, klasa)
Termin dostarczenia prac: 6 maja
Prace należy składać w bibliotece szkolnej lub u wychowawcy klasy.
Bibliotekarki serdecznie zapraszają!
#CZYTAMY MUMINKI – OGÓLNOPOLSKA AKCJA CZYTELNICZA
Ogólnopolska akcja „Czytamy Muminki” jest inicjatywą czytelniczą organizowaną w ramach 110 rocznicy urodzin Tove Jansson oraz 60 rocznicy pierwszego wydania książki „W Dolinie Muminków” w Polsce. Akcja organizowana jest w ramach programu Ratownicy Czytelnictwa. Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, promocja książek autorstwa Jove Jansson, ze szczególnym uwzględnieniem tytułów poświęconych Muminkom oraz integracja środowiska lokalnego.
Zapraszamy chętnych wychowawców klas 0 – III wraz z uczniami do biblioteki szkolnej w celu wzięcia udziału w zajęciach czytelniczych dotyczących Muminków oraz ich autorki, a także zachęcamy do tematycznego konkursu plastycznego.
Dorota Nowak
Agnieszka Piłat
Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek
„Wpadłam przed chwilą na pomysł, żeby napisać sobie jakąś książkę. Mam dzisiaj wolny wieczór, a nie mam nic do czytania”.
Maria Czubaszek
3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek, święto ustanowione w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy - PEN Club. PEN Club został założony w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott - angielską pisarkę, dramatopisarkę i poetkę.
Dla wszystkich, którzy kochają książki i dobrą literaturę, ten dzień to okazja do świętowania.
Zamieszczona prezentacja przygotowana przez czasopismo „Biblioteka w szkole” zawiera 21 ciekawych cytatów słynnych pisarzy o książkach. Polecamy!!!
Dorota Nowak
Agnieszka Piłat
II WOJEWÓDZKI KONKURS CZYTELNICZY DLA UCZNIÓW KLAS IV SZKÓŁ PODSTAWOWYCH „LEGENDARNY LUBLIN” – ETAP DRUGI
W dniu 7 lutego 2025 r. uczennice z naszej szkoły: Aniela Choduń i Wiktoria Pietras z klasy IV c przystąpiły do drugiego – finałowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego dla klas IV. Patronat honorowy nad konkursem objął Lubelski Kurator Oświaty – Tomasz Szabłowski oraz Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie. Celem konkursu była promocja miasta Lublin, zachęcenie dzieci do czytania lektur, doskonalenie umiejętności zaprezentowania własnej wiedzy oraz nawiązanie współpracy ze szkołami na terenie województwa lubelskiego.
Reprezentantki naszej szkoły dzielnie walczyły w międzyszkolnych rozgrywkach wykazując się wysokim poziomem wiedzy w zakresie poznanych legend. Aniela i Wiktoria zdobyły 22 punkty na 26 możliwych. Otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Dziękujemy serdecznie uczestniczkom za udział w konkursie oraz rodzicom za zaangażowanie. Zapraszamy także do udziału w kolejnych konkursach.
Bibliotekarki
Zajęcia czytelnicze w oddziałach przedszkolnych z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai pt. „Rękawiczka”
PATRONI 2025 ROKU
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2025 Rokiem Uhonorowanych Patronów: ks. Józefa Tischnera, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Władysława Reymonta, Wojciecha Hasa, Stefana Żeromskiego, Antoniego Słonimskiego, Olgi Boznańskiej, Kazimierza Sosnkowskiego, Franciszka Duszeńko, pierwszych królów Polski oraz bohaterów z Katynia, Charkowa i Miednoje.
Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do zapoznania się z prezentacją dotyczącą życia i twórczości wymienionych postaci.
Wyniki I etapu II Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego dla uczniów klas IV szkół podstawowych „Legendarny Lublin”
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki I etapu II Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego dla uczniów klas IV szkół podstawowych „Legendarny Lublin”.
W II etapie 7.02.2025 w SP nr 5 im Króla Władysława Łokietka w Lublinie , naszą szkołę będą reprezentowały uczennice Aniela Choduń i Wiktoria Pietras.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach.
Bibliotekarki
Bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im KEN w Lublinie z wizytą w naszej bibliotece
Narodowe Święto Niepodległości
Listopad jest to wyjątkowy miesiąc w polskiej tradycji – miesiąc zadumy i skupienia oraz pamięci narodowej. W związku z przypadającym 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej z kl. III „b” wykonali prace plastyczne z motywem patriotycznym. Dzieci poznały nasze tradycje i symbole narodowe. Ponadto kl. III „a” i III „b” oraz kl. II „b” uczestniczyły w zajęciach czytelniczych o tematyce patriotycznej. Panie z biblioteki szkolnej przedstawiły utwór „Niepodległa” w teatrzyku kamishibai. Uczniowie poznali bliżej historię naszego kraju, obejrzeli edukacyjny film o tematyce patriotycznej pt. „Kasztanka”. Były rozmowy tematyczne, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Podsumowaniem było rozwiązanie quizu wiedzy ogólnej o Ojczyźnie.
Anna Mazurek
Agnieszka Piłat
Dorota Nowak
Andrzej Mazurek