ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO „KARTKA Z ŻYCZENIAMI DLA BIBLIOTEKARZA”

W dniu 29.04.2023 r. w bibliotece szkolnej w obecności Pani Dyrektor Szkoły – Lucyny Sobczak odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu bibliotecznego „Kartka z życzeniami dla bibliotekarza”. Celem przedsięwzięcia było: rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych, promocja czytelnictwa oraz rozwijanie zdolności literackich. W konkursie wzięło udział 25 prac uczniów z klas 0-III. Został on zorganizowany z Okazji 8 Maja – Święta Bibliotekarza i Bibliotek.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce – Elena Łuka kl. 0 „c”

II miejsce – Alicja Jośko kl. I „a”

III miejsce – Oliwia Wieczerzak kl. I „a”

Wyróżnienia otrzymali:

Igor Serdycki kl. 0 „c”

Aleksandra Banach I „a”

Natalia Oszust kl. II „b”

Beata Szuster kl. II „b”

Dawid Zając II „b”

Gratulujemy zwycięzcom i jednocześnie dziękujemy za piękne życzenia.

Niech się spełniają.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat

ŚWIĘTA WIELKANOCNE SĄ JUŻ TUŻ, TUŻ…

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. Obchodzone są na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkanoc to jedno z najbardziej barwnych, radosnych i rodzinnych Świąt w roku. Istnieje kilka tradycji wielkanocnych, które są chętnie kultywowane: wiosenne porządki, Środa Popielcowa, Niedziela Palmowa, ozdabianie jajek, poświęcanie pokarmów, koszyczek wielkanocny, Lany Poniedziałek, Wielkanocny Zajączek oraz wysyłanie wielkanocnych życzeń. Regionalne tradycje w Polsce: Kaszubski Śmigus, Kujawskie kraszanki, Łowickie kotki, Małopolskie pucherloki, Podkarpackie Turki, Podlaskie bitki na jajka i Śląskie „kulanie jajec z górki”. Biblioteka szkolna także podtrzymuje tradycje wielkanocne, przystrajając naszą czytelnię w elementy dekoracji o tematyce wielkanocnej, organizując warsztaty świąteczne we współpracy z Zespołem Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach dla uczniów klasy II „a” oraz teatr profilaktyczny „Misja Pisanka” dla uczniów klas 0-III, przygotowując stroiki i inne ozdoby na kiermasz wielkanocny, wysyłając kartki świąteczne na Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Wesołego Alleluja”, przeprowadzając Gminny Konkurs Plastyczny na Bajeczny Wianek wielkanocny na etapie szkolnym, a także przygotowując wraz z uczniami z klasy I „b” kartki świąteczne dla uczestników Klubu Seniora w Bełżycach. Ponadto, przeprowadzamy kilka świątecznych Akcji Charytatywnych: zbiórka żywności oraz artykułów chemicznych dla podopiecznych ze Środowiskowego Ośrodka Wsparcia w Poniatowej, Szkolna Akcja na „Zajączka wielkanocnego” – zbiórka zajączków dla Podopiecznych z DPS w Matczynie. Byliśmy również szkolnymi koordynatorami świątecznej akcji „Świece okopowe dla Żołnierzy z Ukrainy”.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak
Agnieszka Piłat
Wychowawcy klas 0-III

BIBLIOTEKA PAMIĘTA…

3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarza, ustanowiony w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie pisarzy. W związku z tym biblioteka szkolna postanowiła upamiętnić ten szczególny dzień, przygotowując prezentację o znanych pisarzach związanych z Lubelszczyzną. Działanie to ma na celu promowanie czytelnictwa oraz poszerzanie wiedzy o znanych i lubianych pisarzach.

Prezentacja>>

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

Społeczność szkolna uczestniczyła w kiermaszu książek organizowanym przez bibliotekę szkolną i Księgarnię Tuliszków.

Za uzyskany rabat otrzymaliśmy książki, które wzbogacą nasz księgozbiór.

Zdjęcia>>

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

„Kot jest magicznym stworzeniem…

Im więcej go głaszczesz,

Tym dłużej oboje żyjecie.”

Lokiandari

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. W tym dniu uczniowie klasy II „a” wzięli udział w tematycznych zajęciach bibliotecznych. Drugoklasiści wzorowo przygotowali się do spotkania i już wcześniej wykonali opaski na głowę z „kotkiem”. W sali lekcyjnej została przygotowana dekoracja oraz biblioteczna wystawka książek związana z kotkami. W czasie zajęć uczniowie obejrzeli filmik edukacyjny pt.: „Kamlotki”, na podstawie którego poznali ciekawe rasy kotów, historię kota domowego oraz kocie zmysły. Słuchali także brzmienia słowa „kot” w kilku językach obcych oraz dowiedzieli się, jak prawidłowo opiekować się pupilami. Oprócz tego wzięli udział w ćwiczeniach czytelniczych - czytając fragmenty książki pt.: „Kotki z płotka”. Najciekawszą jednak częścią zajęć okazała się zabawa, polegająca na odgadnięciu na podstawie węchu, z zasłoniętymi oczami, nazw napojów lub potraw, które lubią kotki pić i jeść. Uczniowie pracowali również w grupach: jedni układali „kocie” puzzle, inni zaś wykonywali pracę plastyczną z papierowego talerzyka – wycinanie elementów ciała kota oraz przyklejenie ich we właściwych miejscach.

Podsumowaniem zajęć bibliotecznych było wręczenie uczniom za aktywność zakładek do książek oraz Karty Czytelnika, która promuje czytelnictwo poprzez codzienne czytanie przez miesiąc dowolnej książki i pokolorowanie jednego kotka z obrazka. Wykonane zadanie domowe ma potwierdzić rodzic swoim podpisem. Panie bibliotekarki czekają na uczniów klasy II „a” z uzupełnionymi Kartami Czytelnika.

Ponadto, dzieci z młodszych klas: 0 „a”, 0 „b”, 0 „c”, I „b”, I „c”, I „d” , II „a” oraz II „b” mieli niebywałą okazję wykonać pamiątkowe zdjęcie w bibliotecznej „kociej” fotobudce.  

Dzień 17 lutego był dla uczniów bardzo radosny, ponieważ wszyscy jednomyślnie są zgodni z tym, że koty są ich ulubieńcami.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak
Anna Marcewicz
Wychowawcy klas 0-II

ROK 2023 – ROKIEM ALEKSANDRA FREDRY

Aleksander Fredro urodził się w Surochowie 20 czerwca 1793 roku. Zmarł we Lwowie 15 lipca 1876 roku. Dziedziczył po swych przodkach tytuł hrabiowski (herbu Bończa), ponadto jednak jako polski komediopisarz był twórcą oświeceniowym, twórcą pamiętników, poezji, działaczem wolnomularskim. Był twórcą komedii o charakterze obyczajowym, punktował w swych utworach głównie przywary życia szlachty, zwłaszcza tej prowincjonalnej. Był również twórcą wziętych aforyzmów, poematów i wierszy. Nie był bynajmniej romantykiem, choć epoka, w której przyszło mu żyć, była wśród innych artystów natchniona właśnie romantyzmem. Aż osiemnaście kolejnych lat Fredro pisał do szuflady. Dało się wówczas odczuć wpływ filozofii oświecenia, jaki to przejawiał, będąc poza tym zdecydowanie bliższym twórczości Laurence’a Sterne’a. Jego utwory komediowe odznaczały się zdecydowanym mistrzostwem kreowania profilu osadzanych w akcji bohaterów. Do klasyki i niezbitego kanonu polskiej literatury weszły takie utwory Aleksandra Fredry jak chociażby bajki, z których to łatwo wymienić kilka, jak na przykład utwór pt. „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”, czy „Zupa na gwoździu”. Rzecz jasna nie samą satyrą Fredro żył, oprócz tego zdążył stworzyć utwory o poważniejszej tematyce, do jakich to należy komedia „Pan Geldhab”, czy też jego pamiętnikarskie wspomnienia zatytułowane „Trzy po trzy”. Zmarł we Lwowie 15 lipca 1876 roku.

Ciekawostki o Aleksandrze Fredro:

Czytaj więcej: ROK 2023 – ROKIEM ALEKSANDRA FREDRY

AKTYWNA BIBLIOTEKA W I PÓLROCZU

W I półroczu bieżącego roku szkolnego biblioteka szkolna przeprowadziła mnóstwo działań promujących zarówno szkołę, jak i bibliotekę szkolną.

We wrześniu odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. Zorganizowaliśmy także wspólnie z klasą II „b” wyjście do Muzeum Bełżyckiej Izby Pożarniczej w Bełżycach oraz do MDK na wystawę malarską prac Pana Bogusława Winiarskiego. We wrześniu także gościliśmy w klasie I „d” dietetyka ze SP nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach - Panią Justynę Ślusarską, która przeprowadziła zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia. Wraz ze świetlicą uczestniczyliśmy w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki. 23.09.2022 r. zorganizowaliśmy pokazy fizyczno-chemiczne dla klas 0-III. Byliśmy również pomysłodawcami wyjścia na Komendę Policji w Bełżycach wraz z klasą II „a”. Pod koniec września gościliśmy w naszej bibliotece Pisarza - Pana Zbigniewa Dmitrocę ze swoją małżonką - ilustratorką. W tym czasie zorganizowaliśmy także wycieczkę do Muzeum Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego w Nałęczowie z uczniami klasy V „d”. Podsumowaniem działań wrześniowych było wyjście do MGBP w Bełżycach na rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego dla osób niepełnosprawnych „Tropami Krasnoludków i sierotki Marysi”.

W październiku rozpoczęliśmy wraz z uczniami klasy 0 „c” całoroczny Projekt Edukacyjny „Europa i Ja”. 10.10.2022 r. zaprosiliśmy do klasy II „b” bibliotekarkę z MGBP w Bełżycach - Panią Paulinę Pietrzak, która poprowadziła warsztaty plastyczne. Następnego dnia zwiedziliśmy Urząd Pocztowy w Bełżycach z okazji Dnia Poczty Polskiej. Ponadto, na zajęciach świetlicowych z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki gościliśmy chór szkolny „Gaudium” pod dyrygenturą Pani Małgorzaty Goc. W październiku do uczniów z klas młodszych przybyło na nasze zaproszenie Multikino „Magic Globe”, prezentujące film przyrodniczy. Wzięliśmy również udział w Ogólnopolskiej Ministerialnej Akcji „Szkoła Pamięta” odwiedzając wyjścia na Cmentarz Parafialny na Groby Nieznanego Żołnierza wraz z uczniami klas: III „d” oraz VI „c”. Oprócz tego zorganizowaliśmy wyjście do Urzędu Miejskiego w Bełżycach z klasą 0 „c”. W październiku odbył się też Szkolny Kiermasz Książek we współpracy z Księgarnią Tuliszków. Ponadto, biblioteka wzięła udział w „Jesiennym Przedstawieniu” wraz z klasą II „a” oraz ogłosiła Konkurs na Najlepiej Czytającą Klasę w Październiku.

02.11.2022 r. odwiedzili naszą szkołę wolontariusze ze SP nr 2 w Bełżycach wraz z opiekunem - Panią Magdaleną Nowak w celu przeprowadzenia patriotycznej lekcji historii z okazji 11 Listopada. 7 listopada do naszej szkoły przybyła na zaproszenie bibliotekarzy - bibliotekarka szkolna z ZS im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach - Pani Marta Iwaniak wraz z uczniami, przedstawiając bajkę „Czerwony Kapturek” z Okazji Dnia Postaci z Bajek. Wzięliśmy także udział w pogadance przeprowadzonej przez P. Annę Pietrzak ze SP nr 2 w Bełżycach z Okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 10 listopada zorganizowaliśmy pogadankę z Panią pielęgniarką szkolną na temat zdrowego odżywiania. Ponadto, wzięliśmy udział w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczo-Plastycznym „Biblioteka moich marzeń”, w którym laureatami zostali uczniowie z naszej szkoły. Wzięliśmy także udział w Mikołajkowej Akcji Zbiórka darów na rzecz Świętego Brata Alberta, w Ogólnopolskiej Akcji „Kredki dla Afryki”, w Świątecznej Akcji na rzecz Uczniów z ZS Specjalnych w Matczynie oraz współpracowaliśmy z Fundacją  Kasisi, wykonując świąteczny łańcuch dobroci. Ponadto 14.11.2022 r.zorganizoaliśmy przedstawienie pt.: „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Seniorów z MDK w Bełżycach dla uczniów klas: I „b” i I „c”. W listopadzie odbyło się także „Pasowanie na Czytelnika” uczniów klas pierwszych. Wraz ze świetlicą odwiedziliśmy Kącik Historyczny mieszczący się na zapleczu  pracowni historycznej na zaproszenie historyka - Pani Ewy Pietrzyk z okazji 11 Listopada. W tym półroczu we współpracy z MGBP w Bełżycach zorganizowaliśmy również Bibliotekę Mobilną dla zerowiaków. Ponadto w listopadzie odbyła się w bibliotece Gra Biblioteczna dla uczniów z klasy II „b”. Byliśmy pomysłodawcami  Konkursu Szkolnego „Sowa biblioteczna” dla klas 0-III, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Współpracowaliśmy także ze Stowarzyszeniem „Babinianki” - organizując warsztaty bożonarodzeniowe w klasie II „a”, które przeprowadziła Pani Małgorzata Walczak. Ponadto, wzięliśmy udział w czterech Konkursach Ogólnopolskich: „Mój wymarzony lizak”, „Pałac moich marzeń”, „Moja wymarzona złota rybka”, „Zmiana diety dla planety” oraz w Konkursie Międzynarodowym „MY FAIRY - TALE FRIEND” - MÓJ BAJKOWY PRZYJACIEL” (uczniowie z kl. II „a”, 0 „a”, 0 „c” i I „d”). Wzięliśmy udział w II Edycji Konkursu Plastycznego „Szopka w Stylu Rodzinnym - etap szkolny zorganizowanym przez Burmistrza Bełżyc i SP nr 2 w Bełżycach. Powołaliśmy także Aktyw Biblioteczny wśród uczniów z klas V-VI. W I półroczu wykonaliśmy kilka dekoracji: „Patron Szkoły”, „Narodowe Czytanie Ballad i Romansów Adama Mickiewicza”, „Spotkanie autorskie z P. Zbigniewem Dmitrocą”, „Europa i Ja”, „11 Listopada”, Oprawa plastyczna do Mikołajkowego Kiermaszu Bibliotecznego”, „Święta Bożego Narodzenia w bibliotece szkolnej”. Przez całe półrocze uczestniczyliśmy w Innowacji Przyrodniczej „Badam. Eksperymentuję. Doświadczam.” z uczniami z klasy I „d”. Napisaliśmy również artykuł do „Gazety Bełżyckiej” - „Niecodzienny gość w bibliotece szkolnej” - sierpień-grudzień 2022 r. Podsumowaniem działań bibliotecznych było zaproszenie „Cyrku O’Bimbolando” do naszej szkoły dla uczniów klas 0-III.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat

PODSUMOWANIE ŚWIĄTECZNEJ ZBIÓRKI DARÓW

W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy Aktyw Biblioteczny wraz z opiekunami zorganizował świąteczną zbiórkę darów dla Uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Matczynie. Do udziału w Akcji włączyła się cala społeczność szkolna dostarczając prezenty świąteczne w postaci puzzli i gier planszowych. Jesteśmy bardzo wdzięczni za liczny udział w Akcji, jednocześnie dziękujemy z całego serca wszystkim darczyńcom. Dary zostaną dostarczone przed Świętami Bożego Narodzenia do Szkoły Specjalnej w Matczynie i mamy nadzieję, iż wywołają radość w oczach naszych przyjaciół.

Życzymy Wszystkim Zdrowych i Spokojnych Świąt Narodzenia Pańskiego!

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Święta Bożego Narodzenia są już tuż, tuż…

W bibliotece szkolnej trwają także przygotowania do Świąt. Wraz z uczniami przystroiliśmy biblioteczną choinkę, na drzwiach, oknach i regałach biblioteki królują różne ozdoby świąteczne: Aniołki, bałwanki, choinki, Mikołajki, renifery oraz gwiazdki. Wszystkim Czytelnikom życzymy Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat

ZWYCIĘŻYLI W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „BIBLIOTEKA MOICH MARZEŃ”

Organizatorem Konkursu była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie. Do konkursu wpłynęło 72 prace plastyczne.  

Z przyjemnością chcemy wszystkich poinformować, iż z naszej szkoły mamy trzech laureatów z klas 0-III:

W I grupie wiekowej (kl. I ):

I miejsce zajęła Anastazja Winiarska z kl. I „d”

III miejsce – Natan Łopion z kl. 0 „c”

W II grupie wiekowej (kl. II):

I miejsce zdobyła Blanka Łopion z kl. II „a”

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 20 grudnia 2022 r. o godz. 10.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie. Prace laureatów zostaną wyeksponowane na wystawie w siedzibie biblioteki.

Autorom nagrodzonych prac bardzo mocno gratulujemy!

Dorota Nowak i Agnieszka Piłat