PATRONI ROKU 2024

patroni 2024Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rok 2024 Rokiem Czterech Literatów: Czesława Miłosza, Melchiora Wańkowicza, Witolda Gombrowicza i Marka Hłasko.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą życia i twórczości wymienionych pisarzy.

Prezentacja>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat

CZYTELNICZE PORADY NA 2024 ROK

Dlaczego czytanie dzieciom jest ważne?

Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenia czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi.

Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.

Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć. Co więcej, czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka. Książki kształtują pozytywny obraz siebie. Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Czytanie rozwija umysł!

Częsta lektura wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu, co za tym idzie, pozwala lepiej zapamiętywać. Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb.

Reasumując, stymulowanie mózgu poprzez czytanie ma ogromny wpływ na osoby w każdym wieku i jest jedną z najlepszych czynności, jakie powinniśmy codziennie „serwować” swojemu organizmowi.

Zapraszamy uczniów do korzystania z naszej biblioteki.

Zdjęcia>>

Dorota  Nowak
Agnieszka Piłat

Miejsce przyjazne dla czytelnika. Tu bije serce szkoły - BIBLIOTEKA

Nasz projekt uzyskał pozytywną opinię i otrzymaliśmy 18300 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupiliśmy nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży, dokupiliśmy regały, pufy i nowy komputer.

Dziękujemy serdecznie Pani Dyrektor za wsparcie naszych działań oraz Pani Edycie Rząd za piękną aranżację kącika czytelniczego.

Zdjęcia>>

Bibliotekarki

IV MIĘDZYNARODOWA EDYCJA „PRZERWY NA CZYTANIE”

Biblioteka szkolna dziękuje uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie  – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Celem akcji jest promocja czytelnictwa, integracja środowiska szkolnego, zachęcenie dzieci i młodzież do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Zdjęcia>>

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX wieku, kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października.

Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku IASL jako hasło przewodnie MMBS wybrało – „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

Nasza biblioteka także w październiku obchodzi Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Udało nam się już zrealizować niektóre działania:

* Ogólnopolską Akcję Czytelniczą – „Czytamy z Sercem”,

* Udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na „Model Przestrzenny Serca”,

* Szkolną Zbiórkę Charytatywną – „Makulatura na Misje” – budowa studni głębinowej w Afryce,

* Całoroczny Konkurs Czytelniczy na „Najlepszego Czytelnika Roku Szkolnego 2023/2024,

* Akcję Bookcrossingową dla uczniów klas 0-III,

* Tematyczną gazetkę na korytarzu.

Ponadto, w miesiącu październiku:

* Ogłosimy Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas 0-III „Mój ulubiony Bohater Bajkowy”,

* Zorganizujemy Ślubowanie na Czytelnika dla Zerówek,

* Zaprosimy Bibliotekę Mobilną,

* Zorganizujemy Pokaz Zumby dla klas starszych,

* W ramach Innowacji pedagogicznej zorganizujemy zajęcia z Dogoterapii dla uczniów z klasy II „d”

Zapraszamy do udziału w październikowych zajęciach i konkursach.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat

BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA CAŁOROCZNY KONKURS NA NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 „CZYTELNIK Z PASJĄ”

REGULAMIN KONKURSU:

1. Do udziału w konkursie zachęca się uczniów kl. 0-III.

2. Wymagane – systematyczne wypożyczanie i czytanie książek przez cały rok szkolny.

3.W czerwcu 2024 r. spośród uczniów, którzy będą najaktywniejsi zostanie wybrana PIERWSZA DZIESIĄTKA, a spośród niej – „NAJLEPSZY CZYTELNIK ROKU 2023/2024” z kl. 0-III.

4.Wybrani uczniowie otrzymają na koniec roku szkolnego nagrody książkowe i dyplomy.

5. Ocenie konkursowej podlega aktywności i kultura czytelnicza uczniów, której wyrazem jest:

a) liczba wypożyczonych książek,

b) terminowość oddawania książek przez czytelnika,

c) dbałość czytelnika o wypożyczone książki,

d) kultura zachowania ucznia na terenie biblioteki.

6. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w czerwcu 2024 r.

7. Zwycięzcy konkursu (z klas 0-III) otrzymają nagrody, pochwały do dziennika oraz dyplomy.

Zapraszamy uczniów do udziału w Konkursie.

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Nasz projekt uzyskał pozytywną opinię i otrzymaliśmy wsparcie finansowe w ramach Rządowego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Kwota dofinansowania dla naszej szkolnej biblioteki to 18125 zł.

Dokonaliśmy już pierwszych zakupów nowości i lektur , które poniżej prezentujemy.

Po książki zapraszamy już w nowym roku szkolnym.

Zdjęcia>>

AKCJA BOOKCROSSING W NASZEJ SZKOLE

Każdego roku 13 czerwca obchodzimy Dzień Uwalniania Książek czyli BookCrossing. Jest to Święto dla osób lubiących czytać. Uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania. Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

Przy wejściu głównym do szkoły oraz naprzeciwko pokoju nauczycielskiego znajdują się stoliki z wolnymi książkami – wystarczy wziąć jedną z nich, przeczytać, a następnie przekazać ją dalej. Osoby posiadające w domu książki, których już nie czytają, mogą przynieść je do biblioteki i zostawić na stolikach bookcrossingowych.

Weź, przeczytaj, podaj dalej!

Dziękujemy bardzo wychowawcom oraz rodzicom za pomoc w zorganizowaniu Akcji BookCrossingu w naszej szkole.

Zdjęcia>>

Agnieszka Piłat, Dorota Nowak

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ W II PÓŁROCZU

W drugim półroczu wzięliśmy udział w Gminnym Konkursie Plastycznym na „Bajeczny Wianek Wielkanocny” dla klas I-III pod honorowym patronatem Burmistrza Bełżyc – Pana Ireneusza Łucki – na etapie szkolnym i gminnym.

Ponadto, biblioteka szkolna razem ze świetlicą wzięła udział w Ogólnopolskim Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym: „Moje oczy widzą coś pięknego”, „Moje ulubione zwierzę”, „Makulatura to nie śmieć – Moczary” oraz „Oddaj krew – ratuj życie”.

Oprócz tego, uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Europa i Ja”, w Ogólnopolskiej Akcji „Wymiana pocztówkowa”, w Akcji czytelniczej „Uwalnianie książek” oraz w Projekcie Czytelniczym „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

We współpracy z Fundacją Asante z Bydgoszczy „Kredki dla Afryki” przeprowadziliśmy lekcję online dla uczniów – „Kolorowa szkoła w Kenii”.

Przez cały rok szkolny monitorowaliśmy poziom czytelnictwa wśród młodszych uczniów naszej szkoły organizując Całoroczny Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku Szkolnego 2022/2023 – „Czytelnik z pasją”.

Zorganizowaliśmy również Szkolny Konkurs Literacko – Plastyczny – „Kartka z życzeniami dla bibliotekarza”.

Oprócz tego, byliśmy pomysłodawcami bibliotecznych wystawek tematycznych oraz publikacji książkowych: „Rok 2023 – rokiem Aleksandra Fredry”, „Światowy Dzień Kota”, „Dzień Dinozaura”, ”Dzień Kobiet w bibliotece”, „Światowy Dzień Poezji”, „Wielkanoc”, „Rok 2023 – rokiem Mikołaja Kopernika”, „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”, „Polski Himalaista i Alpinista – Piotr Tomala”, Święta Majowe”, „Dzień bibliotekarza i bibliotek szkolnych”. Opublikowaliśmy prezentację na stronie Szkoły z Okazji Dnia Pisarza – „Pisarze związani z Lubelszczyzną”.

Ponadto, włączyliśmy się w „Światowy Dzień Kota” oraz „Dzień Dinozaura”, organizując tematyczne lekcje biblioteczne.

Wzięliśmy także udział w Akcjach Charytatywnych: „Świece okopowe dla Żołnierzy z Ukrainy”, „Szkolna Akcja dla Podopiecznych z Ośrodka Wsparcia „Pinokio” w Poniatowej.

Zorganizowaliśmy Ogólnopolską Akcję Czytelniczą – „Uwalnianie książek”.

Wraz z klasą II „a” wzięliśmy udział w bibliotecznych warsztatach wielkanocnych oraz z Okazji Dnia Matki we współpracy z Zespołem Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach, ze świetlicą w spotkaniu z fizykiem z Zespołu Szkół im. M. Kopernika, natomiast z klasą II „c” w warsztatach plastycznych z okazji Dnia Kobiet prowadzone przez Panią Urszulą Pioś.

Zorganizowaliśmy wycieczkę na warsztaty czytelnicze do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Lublinie.

W II półroczu współpracowaliśmy z kilkoma instytucjami: MGBiP w Bełżycach (Mobilna Biblioteka dla zerówek, konkursy), Stowarzyszenie „Razem dla Bełżyc” (Tydzień Gier Planszowych), z Fundacją Asante (lekcja online – „Kolorowa Szkoła w Kenii”, z Teatrem Profilaktyczno-Wychowawczym (Przedstawienie „Misja Pisanka”), z Parafią Rzymsko-Katolicką w Bełżycach, z DPS w Matczynie, ze Środowiskowym Ośrodkiem Wsparcia w Poniatowej (Akcje Charytatywne), z Zespołem Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach (zajęcia biblioteczne oraz świetlicowe), a także z Urzędem Miejskim, MDK i SP nr 2 w Bełżycach (konkursy gminne).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć podsumowujących nasze działania.  

Zdjęcia>>      

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat