Regionalizm

Żądni przygód pojechali do Janowa

Miłośnicy zabawy, niespodzianek i wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu pojechali na niebywałą wycieczkę do lasu w Janowie.

Na miejscu odbyła się przejażdżka samochodami terenowymi po leśnych drogach – emocji nie brakowało… Następnie uczniowie rozwiązywali zagadkę dotyczącą śmierci wilka. Uczestniczyli też w różnych formach zajęć sprawnościowych.

Miło spędzili czas podczas biesiadowania przy ognisku, gdzie piekli kiełbaski, chleb oraz słodkie pianki. Zimny i mokry dzień nie ostudził gorących serc naszych uczniów.

Zdjęcia>>

232 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych w 232 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych, delegacji kombatanckich i harcerzy oraz strażaków. Następnie wszyscy przeszli z flagą Polski pod pomnik Tadeusza Kościuszki i do parku miejskiego, gdzie odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz tańczenie poloneza.

Zdjęcia>>

RAJD ZAPORY MOIMI OCZAMI

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie „RAJD ZAPORY MOIMI OCZAMI”, który był organizowany przez Burmistrza Bełżyc, Miejski Dom Kultury w Bełżycach, Grupę Rekonstrukcyjno Historyczną im. cc mjr H. Dekutowskiego ps. „Zapora” oraz Zgrupowanie „Radosław”. W kategorii literackiej dla klas IV-VI pierwsze miejsce otrzymał Marceli Musiej z klasy VI „c” naszej szkoły, trzecie miejsce w tej kategorii zajęła Julia Czępińska z klasy VI „b”. Oficjalne wręczenie nagród nastąpiło w Miejskim Domu Kultury 23 kwietnia 2023 r.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia>>

Konferencja „Zbrodnia katyńska w świetle historii”

25.04.2023 r. w naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkanie. Młodzież z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika zawitała gościnnie w progach naszej szkoły i wspólnie z naszymi  uczniami zaprezentowane zostały cenne fakty dotyczące losów jeńców zamordowanych na nieludzkiej ziemi – w ZSRS. Śpiewem, słowem oraz  prezentacjami multimedialnymi  przybliżone zostały dzieje zbrodni katyńskiej. Pamięć o tamtych wydarzeniach pozostanie wśród nas.

Zdjęcia>>

X Rajd Zapory

Uczniowie naszej szkoły uczcili bohaterów walczących o wolną Polskę i uczestniczyli w pieszym rajdzie ku Ich czci. Trasa marszu prowadziła z Bełżyc do Wałów Kępskich. W wydarzeniu uczestniczyło wielu patriotów, którzy przybyli z różnych miejscowości. Wśród maszerujących panowała miła atmosfera uświetniona pogadankami o lokalnej historii. Chwała Bohaterom!

Zdjęcia>>

„KOWBOJ JAK NIGDY SIĘ NIE PODDAĆ”

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu – spotkaniu, gdzie odbyła się promocja książki pt. „Kowboj. Jak nigdy się nie poddać". Autorem dzieła jest pan Rafał Dobrowolski – komendant rajdów „Zapory”. Książka oddaje hołd żołnierzowi niezłomnemu – panu Zbigniewowi Matysiakowi. Serdecznie gratulujemy autorowi – Rafałowi i zachęcamy wszystkich do czytania lektury. Dziękujemy za zaproszenie.

Zdjęcia>>

Wyróżnienie w II Konkursie Poetyckim dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie o bohaterach walczących o wolną Polskę. Wyróżnienie za napisanie własnego wiersza otrzymał Bartosz Jędrej z klasy 6 „c”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Otrzymaliśmy również nagrody, które zostały przekazane bibliotece.

Zdjęcia>>

Audycja przez radiowęzeł

Z głośników zabrzmiał głos i wszyscy poznali historię z dnia 7 marca 1949 roku, która miała miejsce w Warszawie…

Właśnie tego dnia, kilka minut przed godziną dziewiętnastą w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej mjr. Hieronim Dekutowski „Zapora” został wyprowadzony z celi na śmierć. Zabito Go strzałem w tył głowy.

W pięciominutowych odstępach zamordowano jego sześciu podkomendnych i przyjaciół:

- kpt. Stanisław Łukasik „Ryś” – 19:05

- por. Roman Groński „Żbik” – 19:10

- por. Edmund Tudruj „Mundek” – 19:15

- por. Tadeusz Pelak „Junak” – 19:20

- por. Arkadiusz Wasilewski „Biały” – 19:25

- por. Jerzy Miatkowski „Zawada” – 19:30

Cześć i Chwała Bohaterom!

Przez radiowęzeł społeczność szkolna mogła poznać wydarzenia tamtych tragicznych dni, gdy zabijano Tych, którzy walczyli o Niepodległą. Bohaterów uczcimy też dzięki udziałowi w X Rajdzie Zapory. To już 10 lat… od pierwszego rajdu w 2013 roku…

Cześć Ich Pamięci – za walkę i odwagę, za służbę Ojczyźnie…

W niedzielę 05.03.2023 r. społeczność naszej szkoły oddała hołd Bohaterom trudnych i krwawych dni walki o Polskę w drugiej konspiracji, przeciwko sowietyzacji naszego kraju.

74 lata temu, 7 marca 1949 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na mjr. Hieronimie Dekutowskim ps. „Zapora” – żołnierzu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnym, legendarnym dowódcy oddziałów partyzanckich AK i WiN. Tego samego dnia straceni zostali również jego podkomendni: kpt. Stanisław Łukasik „Ryś”, ppor. Roman Groński „Żbik”, ppor. Jerzy Miatkowski „Zawada”, ppor. Edmund Tudruj „Mundek”, Tadeusz Pelak „Junak” i Arkadiusz Wasilewski „Biały”. Jako jedyny ze skazanych przeżył Władysław Siła-Nowicki, któremu karę śmierci zamieniono na dożywocie (więzienie opuścił w grudniu 1956 r.). Hieronim Dekutowski odznaczony był m.in. Krzyżem Walecznych (1945) oraz pośmiertnie na obczyźnie Krzyżem Orderu Virtuti Militari (1964). Wyrok wydany na niego przez władze komunistyczne został unieważniony w maju 1994 r. decyzją Sądu Wojewódzkiego w Warszawie. W 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie majora  Dekutowskiego „Zaporę” i jego sześciu żołnierzy straconych wraz z nim Orderami Odrodzenia Polski.

Zdjęcia>>

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

1marca1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się władzy komunistycznej. Żołnierze Wyklęci byli przedstawicielami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Stawiali opór sowietyzacji Polski.

Oto historia – Inki  – „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba” – to były ostatnie pożegnalne słowa siedemnastoletniej Danuty Siedzikówny, ps. „Inka” zamordowanej przez komunistycznych oprawców w sierpniu 1946 roku w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej 12. Po blisko sześćdziesięciu latach Polacy poznali prawdę o tej pięknej dziewczynie.

  Pozostała „do końca” wierna Ojczyźnie, honorowi i przysiędze, nie załamała się w śledztwie, zachowała się, jak trzeba. Jej nieskazitelna postać ma szczególną moc jednoczącą wielu Polaków.

Śmieszny kołnierzyk przy sukience.

Jeszcze bawiła się przed chwilką,

Włosy spinała tak naprędce.

A tu przysięga słowa wielkie!

I ona przy nich całkiem tycia:

„W obliczu Boga walczyć będzie

 Aż do ofiary swego życia”.

Niezłomna postawa i heroizm dają Jej wieczne miejsce w Panteonie Narodowych Bohaterów.