ZHP

HAL BERDO 2021

Harcerska Akcja Letnia Berdo 2021 już za nami! W tym roku po miesiącach spędzonych przed ekranem komputera na nauczaniu zdalnym, postawiliśmy na ruch, sport i aktywną turystykę.

 Na organizację obozu pozyskaliśmy środki z Gminy Bełżyce w ramach oferty zadania publicznego - Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.

Tegoroczny obóz spędziliśmy w Ośrodku „BERDO” w Bieszczadach, pięknie położonej bazie na skraju dużego kompleksu leśnego, na stokach góry Berdo. Dobre wyposażenie i położenie bazy dało nam możliwość uprawiania sportów wodnych, organizowania wycieczek i spacerów po okolicznych szczytach i lasach. Odwiedziliśmy też kompleks basenów w Sanoku, miejscowy skansen, park linowy w Polańczyku i Ogród Biblijny w Myczkowcach. Odbyliśmy pieszą wędrówkę na zaporę w Solinie i do Uherców Mineralnych skąd wyruszyliśmy w trasę drezynami rowerowymi. Nie zabrakło też porannych zapraw i sportowej rywalizacji podczas wyścigów rzędów czy turniejów piłki nożnej czy siatkowej. Oczywiście nie zapomnieliśmy przy tym o obrzędowości i typowo harcerskich technikach – były zajęcia z pionierki i puszczaństwa, śpiewogranie przy ognisku, niezapomniane nocne warty, rozpalanie ogniska krzesiwem, gotowanie na ognisku, ciasto Bi – Pi, herbatki z lipy, sosny i pokrzywy itp. Sporym przeżyciem dla uczestników był też chrzest obozowy i ślubowanie Duchowi Sanu… obóz ten na długo pozostanie w naszej pamięci, a nowo zawarte przyjaźnie, kto wie może i na całe życie….

 „Kto raz przyjaźni poznał moc,              

Nie będzie trwonić słów.              

Przy innym ogniu, w inną noc               

Do zobaczenia znów.”              

HAL - ważne informacje!

 

Wyjazd na Harcerską Akcję Letnią

3 lipca 2021

godz. 6.45

zbiórka pod szkołą w Bełżycach

 

Przypominam o konieczności oddania w dniu wyjazdu podpisanej przez obydwoje  rodziców kartki z oświadczeniem o stanie zdrowia

Ze względu na ograniczenia OVID 19 nia ma możliwości odwiedzenia uczestników obozu w ośrodku.

Proszę o rozważne pakowanie plecaków - zabieramy tylko niezbędne rzeczy!

Wykaz niezbędnego wyposażenia uczestnika

Czytaj więcej: HAL - ważne informacje!

Rocznica rozstrzelania

 

 

9 czerwca obchodziliśmy rocznicę rozstrzelania na rynku mieszkańców Bełżyc i Podola. Oddaliśmy hołd zamordowanym składając kwiaty na ich mogile na miejscowym cmentarzu a także uczestnicząc we mszy świętej odprawionej w ich intencji. Całości dopełnił program artystyczy w wykonaniu uczniów naszej szkoły (w tym harcerzy ;-)

Po harcersku żyję...

8 czerwca 2021 roku na długo zapisze się w pamięci 11 biszkoptów z naszej drużyny - tego dnia złożyli przyrzeczenie harcerskie i dostali długo wyczekiwane krzyże.  Był to też dzień kiedy wszyscy przypomnieli sobie jak to jest żyć po harcersku... zaczęło się od pieszego rajdu. Szliśmy polnymi drogami, w palącym słońcu i kurzu, nikt jednak nie narzekał. Następnie podgrzaliśmy i tak gorącą już atmosferę rozpalając ognisko - najpierw obrzędowe. Był apel drużyny, hymn harcerski, rozkazy, nadanie sprawności i stopni, przyrzeczenie...Potem podsumowaliśmy projekt współfinansowany przez Gminę Bełżyce "Po harcersku żyję, nie palę, nie biorę nie piję" i pokazaliśmy wszystkim jak się bawić bez używek! Miło i efektywnie spędziliśmy czas w naszej harcerskiej rodzinie, po czym zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

Podsumowanie konkursu na plakat

 

Na zbiórce drużyny 24 maja odbyło się otwarcie wystawy oraz podsumowanie Drużynowego Konkursu Plastyczno – Profilaktycznego „Po harcersku żyję, nie palę, nie biorę nie piję” zrealizowanego ze środków Gminy Bełżyce w ramach zadania publicznego Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

Komisja konkursowa, w której skład weszła Pani pedagog Anna Dyguś oraz drużynowa Edyta Rząd wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Kaja Stępień

II miejsce – Zuzanna Paśnik

III miejsce – ex aequo Iga Zawadzka i Wojciech Maciejewski

Wyróżnienia:

Czytaj więcej: Podsumowanie konkursu na plakat

Majowe Święta

 

"Witaj majowa jutrzenko,

Świeć naszej polskiej krainie,

Uczcimy ciebie piosenką,

Która w całej Polsce słynie.

 Witaj maj, trzeci maj,

 Dla Polaków błogi raj.

 Nierząd braci naszych cisnął,

 Gnuśność w ręku króla spała,

A wtem trzeci maj zabłysnął

 I cała Polska powstała.

Witaj maj, trzeci maj,

Dla Polaków błogi kraj.

W piersiach rozpacz uwięziona

W listopadzie wstrząsła serce,

Wstaje Polska z grobów łona,

Pierzchają dumni morderce.

Błysnął znów trzeci maj

 I już wolny błogi kraj!"

Początek maja to czas patriotyzmu - Dzień Flagi, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to dni kiedy w całej Polsce powiewają tysiące biało czerwonych flag, płyną nuty Mazurka Dąbrowskiego... Harcerze z naszej drużyny mimo okrojonego składu spowodowanego pandemicznymi obostrzeniami, zamanifestowali swój patriotyzm uczestnicząc we mszy świętej w intencji Ojczyzny, pełniąc służbę wartowniczą pod Kopcem Kościuszki oraz składając bukiet biało czerwonych kwiatów pod pomnikiem. Na ich balkonach powiewają flagi Polskki....

Uwaga konkurs!

 

Zapraszamy do udziału w Drużynowym Konkursie Plastyczno-Profilaktycznym zorganizowanym  przez Chorągiew Lubelską ZHP ze środków Gminy Bełżyce w ramach zadania publicznego Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym

Konkurs na plakat  pod hasłem:

„PO HARCERSKU ŻYJĘ, NIE BIORĘ, NIE PALĘ NIE PIJĘ”

 

Czytaj więcej: Uwaga konkurs!

Po harcersku żyję nie palę, nie biorę nie piję

Rozpoczęliśmy realizację cyklu zbiórek pod tytułem " Po harcersku żyję nie palę, nie biorę nie piję", na który dostaliśmy dotację z Gminy Bełżyce w ramach zadania publicznego "Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym"

Chcemy podnieść świadomość młodzieży, a przez to i ich rodziców oraz propagować wolny od nałogów styl życia, zgodny z prawem harcerskim, ze szczególnym uwzględnieniem 10 punktu prawa  „Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów.”'

Pierwszym krokiem było rozpoznanie poziomu świadomości, oraz wiedzy na temat uzależnień poprzez ankietę. Następnie zorganizowaliśmy grę terenową "Na tropie uzależnień" Na kolejnych punktach czekały na nas zadania dotyczące używek i ich wpływu na organizm człowieka, za poprawne rozwiązania były przyznawane punkty, które na koniec zostały podliczone i w ten sposób wyłonieni zostali zwycięzcy. Na każdym punkcie gry  dostawaliśmy też ulotki informacyjne dotyczące uzależnień. Patrolem który najlepiej wytropił nałogi okazał się patrol drugi, w którego skład wchodziły druhny Kaja i Iga. Gratulujemy zwycięstwa i zachęcamy do udziału w kolejnym spotkaniu!

Terenoznastwo

 Jedną z technik harcerskich jest terenoznastwo. To jego tajniki zgłębialiśmy, krążąc po terenie naszego miasteczka. Wyznaczanie azymutów, posługiwanie się mapą i kompasem mamy już za sobą. Tym razem przyszła kolej na znaki patrolowe i wyznaczanie kierunków bez użycia kompasu. Już wiemy że mogą nam w tym pomóc słońce i cień, drzewa, mrowiska, słoneczniki, stare kościoły a nawet anteny satelitarne! Robiliśmy też kompas w kałuży z listka i namagnesowanej igły ;-) 

Odnaleźliśmy wszystkie ukryte wiadomości, i wróciliśmy na miejsce startu, więc trochę orientujemy się w terenie!

Wyścigi zastępów

 

Czuwaj! Wszyscy mówią, że w czasie pandemi za dużo czasu spędzamy przed komputerami, a za mało się ruszamy....  więc się ruszyliśmy! Na kolejnych zbiórkach zorganizowaliśmy wyścigi zastępów. Liczył się czas i precyzja, były też zadania wymagające ruszenia głową ;-) oraz współpracy i dobrej komunikacji. Poćwiczyliśmy więc nie tylko sprawność fizyczną, ale też różne przydatne umiejętności, a przede wszystkim dobrze się bawiliśmy!

Podkategorie