ZHP

Sztafeta Światła w Bełżycach

      

na roratach..                                        dla 38 DH...                                         w urzędach.... 

Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane z rąk do rąk przez skautów i harcerzy obiega kraje i kontynenty. Od poniedziałku wędruje również po Bełżycach niosąc nadzieję. 

Dotarło do nas Betlejemskie Światło Pokoju

 

           

                                                               źródło Kurier Lubelski                      źródło Polskie Radio Lublin

Historia zaczyna się w Betlejem gdzie  dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

W poniedziałek 13.12.2021 podczas mszy świętej w Archikatedrze Lubelskiej , której przewodniczył biskup Adam Bab światło zostało przekazane reprezentacjom hufców i mieszkańcom Lublina i regionu. W uroczystościach tych wzięła też udział liczna reprezentacja naszej drużyny.

Przekazując płomień Betlejemskiego Światła Pokoju, w kolejnych miesiącach trwania pandemii koronawirusa chcemy dać wszystkim „Światło Nadziei”. Nadziei  na lepszy świat i lepszego ja.

Czas pandemii życie niejednego z nas wywrócił „do góry nogami”. Betlejemski płomień przekazywany z rąk do rąk wyraża naszą nadzieję, że przyjdzie taki czas, iż będziemy mogli na nowo cieszyć się sobą, podawać sobie ręce, wymienić uściski i zacząć budować nową rzeczywistość świata po pandemii.

Niosąc innym „Światło Nadziei” pragniemy nieustannie się rozwijać i pracować nad sobą. To pragnienie, wraz ze Światłem, przekazujemy dalej, by każdy potrafił stawiać sobie wymagania, nawet jeśli inni od niego tego nie wymagają. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zmienić ten nasz świat, zostawić go odrobinę lepszym. 

W czwartek o świcie, na roratach przekażemy Światło mieszkańcom Bełżyc - zabierzcie je do domów wraz z nadzieją bo jak powiedział św. Jan Paweł II „Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują w naszych sercach”

Gra BŚP

Niebawem odbierzemy Betlejemskie Światło Pokoju - niestety zlot w Zakopanem, w którym mieliśmy wziąć udział, został odwołany ze względów epidemiologicznych. Nie oznacza to jednak że Światło z Betlejem  nie wędruje po całej Europie! Przygotowujemy się do jego przyjęcia, poznaliśmy już ideę i drogę Światła, a w sobotę uczestniczyliśmy w grze on-line z Zakopanego. Z daleka, ale dużym zapałem zdobywaliśmy odznakę tatrzańskiego przyrodnika. Rozwiązywaliśmy zadania z tzrech obszarów: góry, folklor i przyroda. 

W trakcie gry rozpoznawaliśmy tatrzańskie szczyty i doliny, poznawaliśmy górskie rośliny oraz tropy zwierząt. Wcieliliśmy się w postacie ratowników TOPR oraz zbłąkanych w górach turystów i z pomocą latarek nadawaliśmy i odczytywaliśmy wiadomośći przekazane morsem. Próbowaliśmy naszych sił w tańcach góralskich, gadaliśmy gwarą i tworzyliśmy lampiony. 

Mianowanie funkcyjnych

Czuwaj!

Na ostatniej zbiórce drużyny zostali mianowani nowi funkcyjni - chorąży drużyny, zastępowi i podzastępowi.

Chorążym drużyny został druh Wojtek. 

Brązowe sznury i funkcję zastępowych  otrzymały druhny: Agata, Gabrysia, Zuzia, Natalka i Ania oraz druhowie: Patryk i Jasiek

Szare sznury z brązowym suwakiem oznaczające funkcyjnych zastępu - w tym przypadku podzastępowych trafiły do druhen: Olgi, Marysi, Moniki Magdy oraz druchów Michała i Dawida.

Gratuluję wszystkim mianowanym i życzę powodzenia na funkcjach - to duże wyróżnienie, ale też odpowiedzialność!

#CzekoladaOdHarcerzy

 Od kilku tygodni na granicy polsko-białoruskiej służą polscy żołnierze, strażnicy graniczni oraz policjanci, którzy w dzień i w nocy dbają o bezpieczeństwo w naszej Ojczyźnie.

Każdy z nas nosi mundur harcerski – naszą chlubę i dumę. Ten mundur to także konkretne zobowiązanie do pełnienia służby Ojczyźnie i pomocy tym, którzy dla naszego bezpieczeństwa czuwając dzień i noc na granicy państwowej.

Wielu Polaków włącza się w akcje #MuremZaPolskimMundurem. My jako harcerze również okazaliśmy wsparcie i wdzięczność za ich trudną służbę przyłączając się do ogólnopolskiej akcji  #CzekoladaOdHarcerzy, Przekazując im symboliczną czekoladę wraz z podziękowaniami i życzeniami chcieliśmy  wyrazić  wdzięczność  dla konkretnego żołnierza, czy funkcjonariusza.

W ich imieniu dziękujemy wszystkim harcerzom oraz uczniom, którzy przyłączyli się do akcji

 

Świętujemy niepodległość!

11 listopada jest datą doskonale znaną każdemu Polakowi - to wtedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. To czas kiedy kiedy wspominamy z wdzięcznością tych, którzy nam tą niepodległość wywalczyli.

Harcerze z naszej drużyny stawili sie tego dnia na mszy świętej w intencji Ojczyzny, a następnie wraz ze zgromadzoną społecznością naszego miasta odśpiewali hymn państwowy i złożyli pod pomnikiem niepodległości biało - czerwony bukiet kwiatów.

#SzkołaPamięta - Moja Mała Ojczyzna

Nasza Mała Ojczyzna to Bełżyce i okolice, tu się urodziliśmy, tu mieszkamy, uczymy się i pracujemy…ale czy jej historię znamy?

W środę 27 października kilka patroli z naszej szkoły wzięło udział w grze miejskiej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Razem dla Bełżyc i naszą drużynową.  Poczas gry uczestnicy  przypomnieli sobie lub poznali  kilka ważnych wydarzeń i postaci związanych z Bełżycami. Ich zadaniem było odwiedzenie miejsc zaznaczonych na mapie i odszukanie ukrytych tam zadań. Rozwiązania zapisywali na karcie patrolu, którą musieli oddać na mecie. Podsumowanie gry odbyło się w siedzibie bełżyckiej OSP. Tu czekał na uczestników poczęstunek i gadżety od organizatora. Gra oprócz wiedzy historycznej dostarczyła uczestnikom wspaniałej zabawy w gronie rówieśników

Jesienny biwak z muzyką w tle

22 i 23 października spędziliśmy w Krasieninie. Zaczęliśmy od biwaku Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej – niestety w związku z sytuacją epidemiologiczną w mocno okrojonym składzie! Mimo tego, że ubolewaliśmy, iż nie spotkaliśmy się z dużą częścią przyjaciół z obozu, bawiliśmy się dobrze. Wylosowaliśmy obrazki związane z żeglowaniem, które przydzieliły nas do poszczególnych patroli, w których potem pracowaliśmy cały wieczór, aż do wieczornego koncertu szant. Potem , dla wielu naszych Biszkoptów nastąpiła pierwsza noc w śpiworze i na twardej karimacie… nikt jednak, nie narzekał…chyba że na to że już nastała cisza nocna i kadra zarządziła spanie!!! Ale że rano trzeba było wstać, nie było innego wyjścia! Drugi dzień to pełen emocji i nerwów czas Jesiennych Spotkań z Piosenką czyli Hufcowego Festiwali Piosenki Harcerskiej i Turystycznej, i choć nie stanęliśmy na podium to i tak możemy być z siebie dumni. Jeszcze gra, wspólne pląsy i …czas wracać do domu….do zobaczenia na kolejnej zbiórce.

By zdobyć szczyt ideałów...

„Idziemy naprzód i ciągle pniemy się wzwyż

By dobyć szczyt ideałów:

Świetlany harcerski krzyż”

Każda kolejna zbiórka przybliża nasze Biszkopty do momentu kiedy jak mówią słowa piosenki zdobędą szczyt ideałów – harcerski krzyż. Zanim to nastąpi muszą poznać harcerski styl życia, ideały, prawo harcerskie i symbolikę. Wiadomości te czerpią uczestnicząc w grach podczas zbiórek. Na ostatnim spotkaniu szukali ukrytych fragmentów krzyża, kolejne otrzymywali za prawidłowe rozwiązanie zadań i rozszyfrowanie wiadomości – ostatni element musieli dorysować. Kiedy krzyże poszczególnych patroli były kompletne Biszkopty poznały symbolikę poszczególnych elementów oraz historię krzyża harcerskiego.

Informacje o biwaku

Miejsce :

Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie

Krasienin Kolonia 39

21-025 Niemce

Plan biwaku:

PIĄTEK 22.10.2021

16.30 - 17.00 - przyjazd i zakwaterowanie

19.00 - 20.00 - Kolacja

20.30 - 21.00 - Gry sprawnościowe związane z żeglarstwem

21.15 - 22.30 - Szantowe świeczowisko

23.00 - 6.00 - Cisza nocna

07.30 - Pobudka

08.00 - Śniadanie

09.00 - Apel kończący biwak

Czytaj więcej: Informacje o biwaku

Podkategorie