ZHP

Biwak ZDZL z historią w tle

 W dniach 23-24 września wzięliśmy udział w biwaku Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej, a że biwak był pod namiotami dzień rozpoczęliśmy pionierką. Rozstawianie namiotów, kanadyjek noszenie materacy itp. to dosyć ciężka praca, ale nikt nie narzekał. Obiad też zrobiliśmy sami na kuchni polowej! Potem było trochę zabaw, pląsów śpiewanek a najważniejsze spotkania z przyjaciółmi! Trochę popadało, jednak deszczowa aura nie wystraszyła nikogo i chociaż mieliśmy alternatywę nocowania w szkole nikt z niej nie skorzystał. W niedzielę wzięliśmy udział w uroczystościach upamiętniających 160 rocznicę Potyczki pod Nowym Stawem. Po blisko dziesięciokilometrowej wędrówce dotarliśmy do miejsca docelowego, gdzie czekały na nas grillowane kiełbaski. Następnie uczestniczyliśmy w polowej mszy świętej przy mogile Powstańców Styczniowych w Nowym Stawie, a później oglądaliśmy rekonstrukcję historyczną upamiętniającą bitwę powstańczą. Mieliśmy też okazję zamienić kilka słów z rekonstruktorami, zobaczyć z bliska broń i zapytać o piękne stroje z epoki. To był biwak pełen wrażeń i ciekawa lekcja historii.

Zbiórka naborowa

 

Zbiórka naborowa za nami! Kandydaci na harcerzy wzięli udział w grze terenowej podczas której zbierali informacje na temat tego czego mogą spodziewać się na zbiórkach, co robimy w harcerstwie i w jaki sposób. Poznali już pierwsze zwyczaje panujące w drużynie i dowiedzieli się że są Biszkoptami! Żeby dobrze zapamiętali tą nazwę dostali na koniec... biszkopty! Mamy nadzieję, że im się spodobało i przyjdą na kolejne zbiórki. Do zobaczenia - Czuwaj! 

Godzina W. Pamiętamy!

 

We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17.00 określonej kryptonimem „W”, jak Wolność, wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii miasta.

W tym roku przypada 79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godz. 17.00 pod pomnikiem na Placu Powstańców Warszawy w Bełżycach wraz z mieszkańcami miasta uczciliśmy minutą ciszy pamięć Bohaterów Walczącej Warszawy.

Harcerska Akcja Letnia 2023

Harcerska Akcja Letnia – Lato Leśnych Ludzi dobiegła końca. Był to czas niesamowitej przygody, zabawy a także doskonalenia umiejętności w zakresie pionierki, terenoznastwa oraz obozownictwa.

Były wędrówki… i to dość długie, kajaki, park wodny, jaskinia, park linowy, budowanie szałasów, nocleg w lesie ( w czasie deszczu!!!) zbieranie darów lasu i przygotowanie posiłków na ognisku rozpalonym bez pomocy zapałek, zajęcia z samarytanki i podstaw musztry. Nie zapomnieliśmy także o rozwoju duchowym – uczestniczyliśmy w mszach świętych. Obóz harcerski to też szkoła życia 😉 szycie, pranie i sprzątanie! Pokonaliśmy swoje lęki pełniąc nocne warty i uczestnicząc w chrzcie obozowym. Kilka osób zamknęło próby na stopnie, wszyscy zdobyli nowe sprawności. Wróciliśmy do domów naładowani pozytywną energią, gotowi na nowe wyzwania

Do zobaczenia na harcerskim szlaku!

Jak spakować się na obóz?

Proszę o rozważne pakowanie plecaków - zabieramy tylko niezbędne rzeczy! Nie nowe bo potem ich nie rozpoznajecie…i nie za dużo bo sami wszystko nosicie!

Rzeczy zajmujące dużo miejsca w plecaku wkładamy na siebie – np. treki – sandałki zajmą mniej miejsca w plecaku…

Wykaz niezbędnego wyposażenia uczestnika

OGÓLNE:

- Duży plecak turystyczny do zapakowania ekwipunku obozowego (bagaż trzeba będzie samodzielnie przenieść na odległość około 1 km, w namiocie nie ma miejsca na korzystanie z walizki)

- Mały plecak - do pakowania rzeczy np. na całodzienną wędrówkę. Powinien być to plecak usztywniany na oba ramiona.

- Śpiwór, Poduszka (niekoniecznie) ciepła odzież do spania – przyda się bawełniana cienka czapka

- Karimata lub inny element wyposażenia do siedzenia przy ognisku na trawie lub innym podłożu

- Pełne umundurowanie: bluza mundurowa, pas, chusta drużyny, beret, spodnie/spódnica, buty odpowiednie do munduru w kolorze czarnym np. trampki (nie klapki ani baleriny) nie bierzemy czarnej chusty związkowej! Tylko zielone

Czytaj więcej: Jak spakować się na obóz?

Ognisko

Rok harcerski powoli dobiega końca... czas na podsumowania.

Dziś mieliśmy dzień pełen wrażeń - wędrówka w pięknych okolicznościach przyrody, chwila zadumy na cmentarzu wojennym, ognisko, apel, rozkaz, nowe stopnie, tropy i sprawności i duuuuużo dobrej zabawy!

Dziękuję rodzicom, bez których nie byłoby tak słodko ;-) Podziękowania dla Pani Katarzyny, Małgorzaty i Renaty oraz występującej w podwójnej roli Jagody!

Teraz odliczamy ostatnie dni do Harcerskiej Akcji Letniej - do zobaczenia w Białym Brzegu! Czuwaj!

Rocznica Egzekucji na Rynku w Bełżycach

6 czerwca spotkaliśmy się pod pomnikiem Matki Boskiej Partyzanckiej, aby oddać hołd mieszkańcom naszej gminy, którzy żyli w okupowanej Polsce i poświęcili swoje życie, służąc Ojczyźnie poprzez współpracę z oddziałami partyzanckimi. Ludzie ci stali się ofiarami niemieckiej polityki odwetowej i zostali rozstrzelani w centrum Bełżyc. Niemcy zabrali 16-u mieszkańców Podola z ustalonej przez konfidentów listy podejrzanych o przynależność do partyzantki, do gmachu Gestapo w Lublinie. Stamtąd trafili oni do więźnia na lubelskim zamku. Byli bici i torturowani. Po 2 tygodniach zapadł rozkaz, aby rozstrzelać ich wspólnie z aresztowanymi mieszkańcami Bełżyc. Egzekucja miała się odbyć w sposób pokazowy, na oczach mieszkańców naszego miasta, tak, aby to krwawe i brutalne wydarzenie było przestrogą dla innych. 9 czerwca z Lublina do Bełżyc wyruszyła ciężarówka z 24 skazańcami i eskortą. Na bełżyckim rynku, w miejscu, gdzie dziś stoi pomnik – Matki Bożej Partyzanckiej, wykonana została egzekucja.

Kurs ukończony!

 

Nasza przyboczna druhna Jagoda ukończyła niedawno Kurs Przewodnikowski Gwiazdozbiór.

B.R.A.W.O!

BRAWO BRAWO BRAWO!!!

Gratulujemy i życzymy samych sukcesów na harcerskim szlakuI

Gra terenowa

Na ostatniej zbiórce uczestniczyliśmy w grze terenowej, która była uzupełnieniem naszych prób na stopnie harcerskie. Znaleźliśmy też czas na rozmowę o realizacji i podsumowanie  tropów.

Sprawdziliśmy naszą spostrzegawczość w terenie, co nie było łatwym zadaniem! Nauczyliśmy się orientować mapę i iść po znakach patrolowych, rysować szkic terenu, wiązać węzły...

Na ostatnim punkcie czekały na  nas cukierki i lody, które były prezentem z okazji Dnia Dziecka.

Integracja w Lasach Janowskich

Czwartek 18 maja to według prognoz najzimniejszy dzień ostatniego tygodnia, w dodatku deszczowy… ale nie odstraszyło to naszych harcerzy! Zgodnie z planem wybraliśmy się w Lasy Janowskie. Atmosfera była gorąca. Swoją wyprawę rozpoczęliśmy od przejazdu samochodami terenowymi po leśnych bezdrożach. Następnie wcieliliśmy się w rolę detektywów mających do rozwiązania pewną zagadkę kryminalną. Mieliśmy do odnalezienia w terenie 25 ukrytych informacji związanych z śmiercią wilka. Aby zdobyć niektóre elementy historii musieliśmy stawiać czoła różnym wyzwaniom fizycznym, umysłowym a następnie na ich podstawie wytypować winnego. W nagrodę dostaliśmy kiełbaski na ognisko 😉Potem jeszcze zabawa na dmuchańcach i sprawdzenie sił na żyroskopie. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych bawiliśmy się doskonale!

Podkategorie