ZHP

Majowe Święta

 

"Witaj majowa jutrzenko,

Świeć naszej polskiej krainie,

Uczcimy ciebie piosenką,

Która w całej Polsce słynie.

 Witaj maj, trzeci maj,

 Dla Polaków błogi raj.

 Nierząd braci naszych cisnął,

 Gnuśność w ręku króla spała,

A wtem trzeci maj zabłysnął

 I cała Polska powstała.

Witaj maj, trzeci maj,

Dla Polaków błogi kraj.

W piersiach rozpacz uwięziona

W listopadzie wstrząsła serce,

Wstaje Polska z grobów łona,

Pierzchają dumni morderce.

Błysnął znów trzeci maj

 I już wolny błogi kraj!"

Początek maja to czas patriotyzmu - Dzień Flagi, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to dni kiedy w całej Polsce powiewają tysiące biało czerwonych flag, płyną nuty Mazurka Dąbrowskiego... Harcerze z naszej drużyny mimo okrojonego składu spowodowanego pandemicznymi obostrzeniami, zamanifestowali swój patriotyzm uczestnicząc we mszy świętej w intencji Ojczyzny, pełniąc służbę wartowniczą pod Kopcem Kościuszki oraz składając bukiet biało czerwonych kwiatów pod pomnikiem. Na ich balkonach powiewają flagi Polskki....

Uwaga konkurs!

 

Zapraszamy do udziału w Drużynowym Konkursie Plastyczno-Profilaktycznym zorganizowanym  przez Chorągiew Lubelską ZHP ze środków Gminy Bełżyce w ramach zadania publicznego Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym

Konkurs na plakat  pod hasłem:

„PO HARCERSKU ŻYJĘ, NIE BIORĘ, NIE PALĘ NIE PIJĘ”

 

Czytaj więcej: Uwaga konkurs!

Po harcersku żyję nie palę, nie biorę nie piję

Rozpoczęliśmy realizację cyklu zbiórek pod tytułem " Po harcersku żyję nie palę, nie biorę nie piję", na który dostaliśmy dotację z Gminy Bełżyce w ramach zadania publicznego "Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym"

Chcemy podnieść świadomość młodzieży, a przez to i ich rodziców oraz propagować wolny od nałogów styl życia, zgodny z prawem harcerskim, ze szczególnym uwzględnieniem 10 punktu prawa  „Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów.”'

Pierwszym krokiem było rozpoznanie poziomu świadomości, oraz wiedzy na temat uzależnień poprzez ankietę. Następnie zorganizowaliśmy grę terenową "Na tropie uzależnień" Na kolejnych punktach czekały na nas zadania dotyczące używek i ich wpływu na organizm człowieka, za poprawne rozwiązania były przyznawane punkty, które na koniec zostały podliczone i w ten sposób wyłonieni zostali zwycięzcy. Na każdym punkcie gry  dostawaliśmy też ulotki informacyjne dotyczące uzależnień. Patrolem który najlepiej wytropił nałogi okazał się patrol drugi, w którego skład wchodziły druhny Kaja i Iga. Gratulujemy zwycięstwa i zachęcamy do udziału w kolejnym spotkaniu!

Terenoznastwo

 Jedną z technik harcerskich jest terenoznastwo. To jego tajniki zgłębialiśmy, krążąc po terenie naszego miasteczka. Wyznaczanie azymutów, posługiwanie się mapą i kompasem mamy już za sobą. Tym razem przyszła kolej na znaki patrolowe i wyznaczanie kierunków bez użycia kompasu. Już wiemy że mogą nam w tym pomóc słońce i cień, drzewa, mrowiska, słoneczniki, stare kościoły a nawet anteny satelitarne! Robiliśmy też kompas w kałuży z listka i namagnesowanej igły ;-) 

Odnaleźliśmy wszystkie ukryte wiadomości, i wróciliśmy na miejsce startu, więc trochę orientujemy się w terenie!

Wyścigi zastępów

 

Czuwaj! Wszyscy mówią, że w czasie pandemi za dużo czasu spędzamy przed komputerami, a za mało się ruszamy....  więc się ruszyliśmy! Na kolejnych zbiórkach zorganizowaliśmy wyścigi zastępów. Liczył się czas i precyzja, były też zadania wymagające ruszenia głową ;-) oraz współpracy i dobrej komunikacji. Poćwiczyliśmy więc nie tylko sprawność fizyczną, ale też różne przydatne umiejętności, a przede wszystkim dobrze się bawiliśmy!

Pamiętamy o Wyklętych!

 

W niedzielę 7 marca przedstawiciele naszej drużyny uczcili pamięć Hieronima Dekutowskiego pseudonim Zapora i jego sześciu podkomendnych, uczestnicząc we mszy świętej odprawionej w ich intencji.

Uroczystość ta wpisała się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Gra z okazji DMB

“22 lutego 1907. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy nad książką “Scouting for Boys”   sir Baden Powell przybywa do Bełżyc na upragnione wakacje.  Z okazji swoich urodzin wciela wymarzony plan wychowania młodzieży w życie i organizuje wyjątkową grę dla miejskich dzieciaków.   Jako jubileuszowy prezent oczekuje jedynie pomocy w wypromowaniu jego ruchu…  ” tej pomocy udzielaliśmy mu uczestnicząc w grze. Aplikacja prowadziła nas do kolejnych punktów na mapie naszego miasteczka, a kiedy już je odnaleźliśmy mieliśmy do wykonania zadania - było szyfrowanie, wyznaczanie azymutu, zwiad i rysowanie mapy. Udało się! dotarliśmy do mety i wspólnie obroniliśmy Mafeking! 

Urodziny sir Roberta

 22 lutego wypadają urodziny naszego dobrego znajomego  sir Roberta Baden Powellla. Z tej okazji skonstrułowaliśmy( to nie pomyłka ;-) tort, na którym zapłonęły świeczki - 146! Bo tyle lat miałby dziś założyciel skautingu! Nie jest to jednak tylko jego święto i nie chodzi też o to że w tym samym dniu urodziny obchodziła również jego żona Olave Baden Powell... Tego dnia świętują skauci na całym świecie - obchodzimy Dzień Myśli Braterskiej. Z tej okazji życzę wszystkim druhnom i druhom z mojej drużyny wszystkiego harcerskiego! Dużo radości i wytrwałości w zmienianiu świata na lepszy i niezapomnianych przyjaźni zawartych w harcerskiej drużynie. Czuwaj! 

phm. Edyta Rząd

Quest

"Ta wędrówka to jest… quest!

Zapraszamy w podróż z kartką

Oraz akcją bardzo wartką

Zbierz przyjaciół, weź długopis

Oraz trasy krótkiej opis

Wpisuj hasła i patrz w koło

No i bawcie się wesoło!"

Tak zaczęły się dwie ostatnie zbiórki zastępów! Kolejne rymowanki prowadziły nas do różnych miejsc w naszej miejscowości. w ten sposób dotarliśmy do miejsc, w których nie wszyscy jeszcze byli, dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy o Bełżyacach, a przy okazji zgłębiliśmy dwa prawa harcerskie - "harcerz miłuje przyrodę i stara się ja poznać oraz harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim".  Wymagało to od nas trochę wysiłku fizycznego - zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do ostatniego punktu i rozwiązaliśmy hasło:

"Już zaznałeś trochę ruchu.

Teraz głowę wytęż druhu

Odgadłeś zagadki? Wpisz hasło ukryte

Kto tu grasuje zostanie odkryte!"

a w miejscu, które odwiedziliśmy grasowały... bobry, widzieliśmy ślady ich działalności.do zobaczenia na kolejnej zbiórce. Czuwaj!

 

Bałwany i bałwanki

 

 

Harcerz potrafi zrobić bałwana wtedy gdy śniegu jest pod dostatkiem, ale też wtedy gdy go nie ma wcale...

Zapraszamy do podziwiania naszych bałwanów 

a my chyba możemy zaczynać sprawność mistrz robótek ręcznych!

Podkategorie