ZHP

3 Maja

W tym roku przypada 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. 

Dzisiaj Konstytucja 3 maja jest uznawana za fundament tradycji ustrojowej państwa polskiego, stanowi dla Polaków świadectwo troski o dobro Ojczyzny w momencie zagrożenia naszej państwowości. Dzisiaj wszyscy dumnie obchodzimy „Trzeciego maja”, wywieszając flagi na naszych domach, instytucjach publicznych oraz placach, śpiewając polski hymn.

Jednocześnie w rocznicę uchwalenia Konstytucji obchodzone jest w Polsce święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W tym dniu modliliśmy się w intencjach naszej Ojczyzny, prosząc Maryję o łaski na lepszą przyszłość naszego państwa i Polaków. Następnie przeszliśmy niosąc kilkumetrową flagę pod Kopiec Kościuszki gdzie złożyliśmy symboliczne biało – czerwone kwiaty a nasi druhowie pełnili wartę honorową.

 

Zbiórka na strzelnicy

 

Dzisiejsza zbiórka przeprowadzona została we współpracy z LOK Bełżyce na stzrelnicy sportowej.

Zajęcia rozpoczęły się od szkolenia na temat bezpieczeństwa, zasad panujących na strzelnicy, rodzajów używanej broni, postawy strzeleckiej itp. Po części teoretycznej, przyszła kolej na praktykę! Próbowaliśmy sił z broni długiej i krótkiej. Są wśród nas tacy, którym już idzie całkiem nieźle.

Łatwo nie było, ale się nie poddajemy - będziemy ćwiczyć dalej! 

Drugi dzień rajdu

Niedziela 24 kwietnia to drugi dzień Rajdu Zapory. W tym dniu najwytrwalsi z nas uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji majora Dekutowskiego i jego podkomendnych. W ramach imprez towarzyszących rajdowi odbył się  się pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą, a w Miejskim Domu Kultury aktorzy scen lubelskich przestawili spektakl historyczny "Zapora. Nigdy się nie poddamy!"

Wszystkie to wydarzenia wpisały się w program Samorządu Województwa Lubelskiego "Warto być Polakiem", którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego.

IX Rajd Zapory

W sobotę 23 kwietnia po raz dziewiąty wyruszył z Bełżyc Rajd Zapory. Idąc śladami majora cichociemnego Hieronima Dekutowskiego “Zapory” uczciliśmy pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którzy najpierw walczyli z niemieckim okupantem a potem z powstającymi władzami komunistycznymi i Sowietami. Zgłębialiśmy tajniki historii heroicznej walki o niepodległość Polski toczonej z silniejszym wrogiem.

Tym razem pokonaliśmy trasę z Bełżyc przez Podole, Ignaców, Wojciechów do Nałęczowa. Tu w lesie, na ulicy harcerskiej przy pomniku uczestniczyliśmy we mszy święte w intencji poległych. Nasze zmagania z 21 kilometrową trasą zakończyło losowanie nagród w konkursie historycznym.

Zwalczaj smoka w sobie!

 

 

Święty Jerzy – patron harcerzy to hasło przewodnie naszej dzisiejszej zbiórki. Poznaliśmy legendę o świętym Jerzym, odszukaliśmy ukryte smoki i dowiedzieliśmy się jak możemy naśladować naszego patrona. Nazwaliśmy nasze słabości – zapisaliśmy na kartkach po czym usiłowaliśmy je ustrzelić z łuku jak na rycerzy przystało. Był też turniej rycerski, ale zanim zaczęły się zażarte walki między zastępami musieliśmy przygotować zbroję, miecz i hełm dla naszego rycerza oraz znaleźć mu odpowiedniego wierzchowca 😉 Walka trwała do pierwszej … jajecznicy! Za pokonanego uznawaliśmy rycerza, który jako pierwszy stracił swe „jajeczne serce”😊 Wszyscy walczyli z wielkim zaangażowaniem – jeśli tak gorliwie będziemy walczyć ze swoimi słabościami smok, którego mamy w sobie zostanie pokonany!

Biwak ZDZL

W dniach 25 – 26 marca, w Krzczonowie odbył się wiosenny biwak Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej. Po długim okresie izolacji w drużynach, w końcu mogliśmy się spotkać, razem popracować i pobawić się w większym gronie. Na biwaku spotkały się zuchy i harcerze z Bełżyc, Krzczonowa, Jakubowic, Krasienina i Poniatowej.

Na początku każdy wylosował przydział do patrolu zadaniowego, w którym pracował – dało to możliwość poznania nowych osób. Patrol losował kraj, wykonywał proporzec, wymyślał okrzyk i przy okazji poznawał fakty o danym kraju i działającym w nim ruchu skautowym. Na koniec nastąpiła prezentacja i wymiana doświadczeń.

Było nas tyle, że trudno było zmieścić się przy wieczornym ognisku… najlepsze miejsca otrzymali ci, którym drużynowi zamknęli próby i dopuścili ich do obietnicy zuchowej i przyrzeczenia harcerskiego. W przypadku naszej drużyny była to liczna grupa biszkoptów – druhny: Natalka, Magda, Milena, Nina, Oliwia i Lena oraz druhowie: Michał, Maciek, Antek, Szymon, Jasiek, Dawid, Bartek, Cypek, Mateusz, no i nasz rodzynek – jedyny w drużynie zuch Stasiek! Gratuluję wszystkim i zapamiętajcie słowa piosenki „A gdy spyta cię ktoś skąd ten krzyż na twej piersi, z dumą odpowiesz mu, taki mają najdzielniejsi…” Krzyż zobowiązuje - noście go z dumą i odpowiedzialnością!

Drugi dzień biwaku upłynął nam na grze terenowej – znowu wędrowaliśmy po różnych krajach świata wykonując różnorodne zadania – były szyfry, krzyżówki, zagadki, ukryte zadania, układanie piosenek, okrzyków, zadania zręcznościowe – a wszystko w pięknych okolicznościach przyrody! Do domów wróciliśmy może trochę zmęczeni i niewyspani po nocnych harcach, ale za to zadowoleni!

P.S. Szczególna pochwała dla druhen i druhów z Parasola za należyte traktowanie mundurów! B.R.A.W.O!!!

Biwakowe info

Biwak ZDZL

Gdzie? Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzczonowie

ul. Leśna 1, 23-110 Krzczonów, Lubelskie

Kiedy?  w dniach 25-26 marca 2022

Plan biwaku

25 marca

17.00-18.00 zakwaterowanie

18.00 apel rozpoczynający biwak

18.30 – 20.30 blok programowy

praca w biwakowych zastępach

20.30 – 21.00 kolacja

Czytaj więcej: Biwakowe info

43 DH dla Ukrainy

Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim. Harcerz jest oszczędny i ofiarny. Harcerz w każdym widzi bliźniego…To nasze prawo, dlatego też w obliczu wojny na Ukrainie druhny i druhowie z naszej drużyny chcieli pomóc uchodźcom. Nie mieli możliwości zrobić tego osobiście, postanowili zatem przyłączyć się do zbiórki darów organizowanej w naszej szkole, oraz zorganizować zbiórkę funduszy, które chcieli przeznaczyć na ten cel. Wspólnymi siłami udało nam się zgromadzić 1200 zł, które wpłaciliśmy na specjalny rachunek bankowy uruchomiony przez Chorągiew Lubelską ZHP. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli do niebiesko - żółtej puszki choć symboliczną złotówkę!

Fundusze na pomoc uchodźcom nadal można przekazywać na konto, do czego zachęcamy!

Numer rachunku: 28 1600 1462 1857 9205 2000 0050

Tytuł przelewu: „ZHP dla Ukrainy”

Właściciel rachunku: Chorągiew Lubelska ZHP

Pamięci Niezłomnych

 W niedzielę 6 marca harcerze z 43 DH Parasol wzięli udział w Uroczystej Mszy Świętej w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego podkomendnych w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Postanowiliśmy że w dniu kiedy czcimy pamięć Niezłomnych, którzy walczyli o wolną Polskę „powalczymy” o środki finansowe dla tych, którzy obecnie walczą o wolną Ukrainę – rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy, które przekażemy na rzecz Ukraińców. W najbliższych dniach będziemy kontynuować zbiórkę w szkole – zachęcamy do przyłączenia się do naszej akcji.

Służba dla WOŚP

 

Harcerze z 43 Drużyny Harcerskiej Parasol włączyli się do akcji i wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! Tegoroczna zbiórka poświęcona jest okulistyce dziecięcej.

Pogoda pokrzyżowała sztabowi plany – mieliśmy stać ze swoim stoiskiem w parku, ale zbyt mocno wiało i padało – nasi druhowie nie bacząc na pogodę zapraszali ludzi na kiermasz do MDK, a druhny sprzedawały losy – spieniężaliśmy wszystkie fanty, do ostatniej sztuki ( zakupionej przez druha Juliana 😉 dzięki) a tak pozyskana kwota trafi do potrzebujących dzieciaków! Dziękuję wszystkim wolontariuszom za piękną służbę.

Podkategorie