ZHP
ZAGRAJ DLA WOŚP Z PARASOLEM BAW SIĘ PRZEZ POMAGANIE I ZDOBYWAJ NAGRODY!
Przyjdź w niedzielę 26 stycznia razem z przyjacielem, rodzeństwem lub rodzicami, pomiędzy 12 a 13.30 do CKFiS w Bełżycach (stadion), wrzuć co najmniej 10 zł do puszki wolontariuszy WOŚP, pobierz kartę patrolu i weź udział w grze. Rozwiązuj zagadki i pomagaj. Wśród patroli, które ukończą grę rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody!
1,5% podatku
Aby wesprzeć naszą drużynę mogą Pańswo przekazć 1,5% podatku – wystarczy w formularzu PIT należy wprowadzić następujące dane:
- Numer KRS: 0000282152
- Cel szczegółowy 1,5%:43 DH Parasol Hufiec Lublin
Z góry dziękujemy za wsparcie!
Sztafeta Światła
Rozpoczęliśmy sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju, które Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego w niedzielę 15 grudnia odebrali od słowackich skautów. Z uwagi na niebezpieczną sytuację w Ziemi Świętej płomień nie był zabrany z Groty Narodzenia w Betlejem tylko z Christkindl w Górnej Austrii - partnerskiego miasta Betlejem. Tu przez cały rok płonęło w kościele pielgrzymkowym Światło, które w ubiegłym roku odpalił w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem 12-letni chłopiec. Płomień jest teraz przekazywany przez skautów z kraju do kraju.
W tym roku przekazujemy Światło z przesłaniem „Kochaj czynem”, które zachęca nas wszystkich do tego, aby nawet małymi działaniami budować lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Żeby pomagać innym i być uważnym na to, co się dzieje wokół nas, aby miłość i troska o innych przejawiały się nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w codziennych czynach
Niech hasło "Kochaj czynem" będzie naszym przewodnikiem zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w wyjątkowych momentach, kiedy potrzebujemy się nawzajem. Niech nasze czyny staną się światłem nadziei i miłości dla tych, którzy ich potrzebują, budując lepszy świat pełen akceptacji, zrozumienia i wsparcia.
Chcemy, aby ten symbol pokoju, braterstwa i jedności, których tak często brakuje, trafił do jak największej liczby osób. Przekazaliśmy je do zaprzyjaźnionych urzędów i instytucji, zanieśliśmy je nauczycielom i pracownikom szkoły oraz seniorom. W niedzielę zostawiliśmy Światło w kościele, aby każdy mieszkaniec Bełżyc mógł je zabrać do siebie do domu i dzielić się nim z najbliższymi
Czuwaj!
Zlot Betlejemski
W ostatnich dniach Zakopane stało się stolicą Betlejemskiego Światła Pokoju. To tu ponad 3000 harcerzy spotkało się na zlocie aby wspólnie przygotować się na przyjęcie Światła, poznać kulturę Zakopanego i spędzić czas w gronie przyjaciół z całej Polski. Jak co roku wśród nich znaleźli się harcerze z Parasola. Uczestniczyliśmy w grze miejskiej, spędziliśmy czas w miasteczku zlotowym biorąc udział w różnych aktywnościach i konkursach, a na koniec intensywnego dnia wypoczęliśmy w termach. W niedzielę uczestniczyliśmy we mszy świętej z przekazaniem Światła na Głodówce. Druhny Gabrysia i Agata odebrały Betlejemskie Światło Pokoju z rąk naczelniczki ZHP. Przywieźliśmy je do Bełżyc i niebawem wystartujemy z betlejemską sztafetą, aby każdy mieszkaniec naszego miasta mógł zapalić betlejemski ogień na wigilijnym stole.
Betlejemskie Światło Pokoju - informacje.
Już niebawem wyruszamy do Zakopanego na Betlejemski Zlot. Przekazuję zatem garść informacji:
Spotykamy się w piątek 13 grudnia na Placu Zamkowym w Lublinie o godzinie 5.30
Co należy zabrać:
Do autokaru:
- podręczny plecak a w nim coś do jedzenia i picia na drogę - w piątek mamy dopiero obiadokolację
- woreczki na śmieci i na wszelki wypadek ;-) KONIECZNIE!
- kieszonkowe na drobne wydatki
- legitymacja szkolna
- Do bagażu głównego ( oby nie za duży!)
-regulaminowy mundur (łącznie z nakryciem głowy!)
- dziewczyny - czarne grube rajstopy do munduru
- chłopcy czarne bojówki lub ciemne jeansy
- ciepłe ubrania – nie polecam spodni narciarskich bo podczas gry musimy mieć swobodę ruchu, ale bielizna termiczna lub rajstopy pod spodniami lub dodatkowe skarpety mogą się przydać
Biwak na bezludnej wyspie
W piątek spotkaliśmy się na biwaku drużyny. Po apelu rozpoczęliśmy zajęcia. Dostaliśmy przesyłkę, którą należało w odpowiedni sposób rozpakować. Przekazywaliśmy ją sobie w kręgu z rąk do rąk, słuchając szant wprowadzających nas w klimat biwaku. Kiedy muzyka ucichła osoba trzymająca paczkę musiała zdjąć z niej jedną warstwę papieru, pod nią kryła się karteczka z zadaniem lub nagrodą. Było wesoło i emocjonująco, nigdy nie wiadomo było czy kolejna warstwa kryje nagrodę czy wyzwanie. Zadania były różne: należało powiedzieć poszczególne punkty prawa, skakać dookoła kręgu na jednej nodze, biegać, złapać się za kostki i przejść na drugą stronę kręgu, uściskać sąsiada, podać rękę wszystkim w kręgu itp. Były też nagrody: cukierek, żelki, rolki…papieru toaletowego czy uścisk dłoni drużynowej 😉Pod ostatnią warstwą znaleźliśmy bilet na rejs! Potem bawiliśmy się w burzę na morzu, wskutek której nasz statek zatonął. Jako że duża część naszych harcerzy ma sprawność pływaka daliśmy radę dopłynąć do brzegu. Ląd okazał się bezludną wyspą i trzeba było sobie jakoś radzić. Na początek każdy patrol zbudował schronienie wykupując rzeczy wyrzucone na brzeg. Potem trzeba było odszukać źródło słodkiej wody i pożywienie. Tak przygotowani przystąpiliśmy do opracowania planu wylosowanych wyzwań. Wszystkie grupy kreatywnie wykorzystując dostępne im materiały podołały zadaniom. Na drugi dzień morze wyrzuciło na brzeg skrzynię z listami. Pirat prosił o pomoc w odnalezieniu skarbu. Trzeba było trochę pogłówkować, skojarzyć fakty i wszystkim udało się dobrnąć do końca gry, najszybciej z zadaniem poradziły sobie Chytre Lisy i to one zdobyły kupon na pół metra dobroci! Potem każdy patrol ukrywał skarb pirata, wymyślał historię i wskazówki jak do niego dojść. Tak powstała gra dla innego patrolu. Na koniec na wyspę dotarła pomoc! Wszyscy zostali uratowani i bezpiecznie przetransportowani do domów!
Plan biwaku drużyny
Biwak 43 DH Parasol
22-23.11.2014
„ Na bezludnej wyspie”
Opis:
Miejsce zakwaterowania: budynek SP w Bełżycach
Bilet wstępu - dobre serce i czekolada
Świętujemy Niepodległość
106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. Harcerze z naszej drużyny oddali hołd twórcom Niepodległej uczestnicząc w lokalnych uroczystościach patriotycznych.