ZHP

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w niedzielę 5 marca uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej w intencji cichociemnego Hieronima Dekutowskiego pseudonim Zapora oraz jego 6 podkomendnych straconych  7 marca 1949 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

Ostatnie słowa Zapory brzmiały: „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!” Nie zginęła i nie zginie dopóki kolejne pokolenia Polaków z dumą śpiewają słowa Mazurka Dąbrowskiego…

Potęga żywiołów -biwak ZDZL

Matka Natura miała dzieci czworo.

Niech się w jednej krainie wszystkie szybko zbiorą.

I Ogień gorący, co tańczy z iskrami,

i Ziemia stateczna, co włada roślinami,

i Powietrze figlarne, co ciągle gdzieś gna,

i Woda wytrwała, co sięga mórz dna.

A jak się spotkają i usiądą w kole,

to na małe figle czasem im pozwolę”.

Potęga żywiołów to temat przewodni biwaku Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

Doszliśmy do wniosku, że z harcerzami jest trochę tak jak z żywiołami, każdy jest indywidualistą, ale do funkcjonowania potrzebuje innych, wzajemnie się dopełniają…

Podczas biwaku harcerze i zuchy podzieleni na drużyny wody, ognia, powietrza i ziemi zmagali się z zadaniami wiążącymi się z żywiołami. Sprawdzali ile świeczek są w stanie zgasić jednym podmuchem, jak z pomocą ognia odczytać ukrytą wiadomość, ile baniek w bańce mogą zrobić, co kryje w sobie ziemia, czy ciecz newtonowska to ciecz czy ciało stałe, jak nie podnosząc talerzyka z wodą jednocześnie zgasić świeczkę i nabrać wody do słoiczka, jak najszybciej przelać wodę nabierając ją słomką albo łyżeczką, jak zrobić rakietę z papieru i nie tylko. Był też wyścig gąsienic, par z balonami a dla odważnych chodzenie z wiaderkiem wody na głowie! Zuchy też były w swoim żywiole – wspólne zabawy, gry i eksperymenty związane żywiołami dały im wiele radości.

Były też chwile pełne powagi  - przy świeczowisku Biszkopty złożyły przyrzeczenie harcerskie i obietnicę zucha. Dwie druhny z naszej drużyny – Marysia i Jagoda otrzymały zielone sznury obejmując tym samym funkcję przybocznych – gratuluję i życzę powodzenia! Gratulacje należą się też zastępowemu Jaśkowi, który otrzymał list pochwalny komendanta Chorągwi!

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie biwaku – spisaliście się na medal!

DMB 2023

Z  Dniem Myśli Braterskiej wiąże się  dość zabawna historia. Pod koniec życia Roberta Baden – Powella jego organizacja liczyła już kilka milionów młodych ludzi. Większość z nich chciała złożyć swojemu wodzowi urodzinowe życzenia i wysyłała do Anglii pocztówkę. W 1926 tych pocztówek, zaadresowanych do Olave i Roberta zostało przysłanych aż 15 ton! Wtedy właśnie lord Robert,  wraz z żoną wpadł na ciekawy pomysł. Poprosił wszystkich skautów świata, żeby z okazji jego urodzin nie przysyłali życzeń do niego samego i jego żony, ale aby pocztówki te były wysyłane do wszystkich innych zaprzyjaźnionych skautów. Tym samym została zapoczątkowana tradycja wysyłania sobie życzeń na kartkach z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

Harcerze  z Parasola otrzymali od drużynowej zarówno wirtualną jak i sporych rozmiarów ręcznie zrobioną tzw. badenpowelkę – sami mieli okazję napisać coś miłego, przesłać pozdrowienia lub życzenia przyczepiając karteczki do harcerskiej tablicy ogłoszeń. 22 lutego spotkaliśmy się na apelu i zbiórce drużyny, podczas której zagraliśmy w wielkoformatową planszówkę. Pytania z wiedzy harcerskiej doprowadziły nas do ustawionego na mecie tajemniczego kuferka. Wygrał zastęp „Orły” – to oni otworzyli kuferek ze skarbem! Ukryte tam zostały najpiękniejsze cytaty o przyjaźni wszak Dzień Myśli  Braterskiej to święto przyjaźni.

„Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem.”

Z okazji Dnia myśli Braterskiej życzę Wam abyście na harcerskim szlaku spotkali samych prawdziwych przyjaciół, wciąż odkrywali nowe szlaki i niestrudzenie dążyli do wyznaczonych celów, a służba którą pełnicie dawała wam wiele szczęścia i satysfakcji

phm. Edyta Rząd

Warto pomagać

29 stycznia 2023 roku odbył się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem:

Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!

Do sztabu WOŚP w Bełżycach kolejny już raz dołączyła 43 DH Parasol. Nasi harcerze obsługiwali stoisko Fant-tastycznej zabawy, byli wśród zapaśników na pokazach, brali udział w grze miejskiej oraz czarowali publiczność! A wszystko robili z wielkim sercem!

 

Jak finansujemy nasze działania?

 

Aby efektywniej pracować w drużynie pozyskujemy środki z różnych programów i dotacji. W tym roku szkolnym korzystaliśmy min. z ROHIS Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych, oraz z dotacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

Aby wesprzeć naszą drużynę można też przekazć 1,5% podatku – wystarczy w formularzu PIT należy wprowadzić następujące dane:
- Numer KRS: 0000282152
Cel szczegółowy 1,5%:43 DH Parasol Hufiec Lublin

Z góry dziękujemy za wsparcie!

Wigilia harcerska 2022

Ostatnia zbiórka przed Świętami Bożego Narodzenia to tradycyjnie już spotkanie opłatkowe, kiedy to składamy sobie z serca płynące życzenia. A więc jeszcze raz:

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam spokojnego czasu spędzonego w gronie najbliższych.

Niech Betlejemskie Światło Pokoju, które zagości na wigilijnych stołach, przyniesie nadzieję, której tak bardzo wszyscy potrzebujemy. Dbajmy o nawzajem i bądźmy otwarci na pomoc drugiemu człowiekowi.

Życzę Wam Wszystkim prawdziwego braterstwa, przyjaciół na dobre i na złe, abyście i Wy umieli być takimi przyjaciółmi.
Życzę, dalszych sukcesów w pracy nad sobą, zapału i wytrwałości w nieustannym kształtowaniu i doskonaleniu własnej osobowości. Odwagi i gotowości w wymaganiu od siebie, nawet wtedy, gdy inni od Was nie wymagają.
Życzę Wam, aby nowy 2023 rok był pełen dobrych uczynków i wiary w harcerskie ideały, aby był pełen trzasku harcerskich ognisk, zapachu sosnowych lasów i niezapomnianych przygód na harcerskim szlaku.

Drużynowa 43 DH Parasol

phm. Edyta Rząd

Sztafeta Światła 2022 w Bełżycach

Betlejemska sztafeta dotarła do Bełżyc! 

      

 w instytucjach i urzędach                                                                 na Roratach

 

Przynieśliśmy Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku Betlejemska sztafeta obiega świat pod hasłem Płomień dla Ciebie – tak, to jest Płomień dla ciebie — Światło prawdy o Jezusie. A dzięki tobie ten płomień jest dla innych — dla każdego z kim się nim podzielisz, komu go dasz, gdzie go zaniesiesz. Ale najpierw musisz go mieć sam. 

Weź je odważnie w swoje ręce i podziel się nim z innymi. Tylko uważaj — łatwo jest utracić ten mały płomień. Silniejszy podmuch wiatru, rozkołysany nieuważnie lampion i… po płomyku. Zaopiekuj się zatem tym Światłem troskliwie. Bądź rozważny i ostrożny — tylko w ten sposób twoje Światło będzie mogło ciągle świecić. A jeśli w tym płomyku rozpoznajemy Jezusa, to tak samo musisz postępować ze swoją wiarą — pilnuj jej, nie zapomnij podsycać przez modlitwę, tak jak wymieniasz świeczkę, gdy się dopala. Osłaniaj od wiatru zła, który ją osłabia i może zgasić. To jest Światło dla ciebie, a dzięki tobie dla innych. Dziel się nim z drugim człowiekiem poprzez służbę tak, jak zapalasz płomień od płomienia. 

Dziś potrzeba jak nigdy odważnych i rozsądnych młodych ludzi, aby ogień wojny zastępowali Światłem Pokoju. To dla nas harcerzy wyjątkowa możliwość, aby poprzez służbę Bogu, Polsce i ludziom dawać innym nadzieję na pokój. Sami jednak musimy mieć pokój w sobie. Tak jak Światło: gdy je masz, możesz dać je innemu. Dlatego, ważne jest, żebyś miał Światło w sobie. Żebyś miał wiarę w Jezusa, który przynosi pokój i nadzieję rodząc się w Betlejem. Daj to Światło drugiemu człowiekowi, a sam zobaczysz, że tobie niczego nie ubędzie. Bo wartości takie jak wiara, nadzieja, miłość podobnie jak światło — gdy się nimi dzielisz, one się mnożą. 

Nieś w sobie Płomień, którego Betlejemskie Światło Pokoju jest znakiem, nieś nie tylko w grudniu i nie tylko od Święta.

Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj

43 DH Parasol

Betlejemski Zlot

W dniach 9 – 11 grudnia nasza drużyna uczestniczyła w Betlejemskim Zlocie w Zakopanem, w którym wzięło udział 2500 harcerzy i zuchów z całego kraju. Zmienili oni zimową stolicę Polski, w stolicę harcerstwa. Po drodze zwiedziliśmy dawną stolicę – Kraków i zrelaksowaliśmy się w Aqua Parku. Kolejny dzień upłynął nam na grze terenowej oraz koncercie uwielbienia. Niedziela niespodziewanie zakończyła się pieszą wędrówką przez zaśnieżone pola i lasy, gdyż warunki atmosferyczne uniemożliwiły dojazd autokaru na Głodówkę, gdzie miały się odbyć uroczystości przekazania Światła. Udało się ! Dotarliśmy na miejsce i przywieźliśmy Światło do Bełżyc, przekażemy je mieszkańcom podczas niedzielnych rorat.

Czekolada ze Światłem dla Ukrainy

Już niebawem kolejny raz przywieziemy do Polski i do naszych miast Betlejemskie Światło Pokoju. Z naszego kraju powędruje ono dalej, min. na wschód. Tegoroczne przekazanie na ogarniętą wojną Ukrainę będzie niosło szczególne przesłanie. Chcemy pokazać naszą solidarność z Narodem Ukraińskim. Chcemy ogień wojny zastąpić Światłem Pokoju.

W trakcie przygotowań do tego wydarzenia pojawiła się propozycja by razem ze Światłem Pokoju przekazać paczki z prezentami i życzeniami. Nasza drużyna pokazała już swoje wielkie serca i otwartość – zebrane przez nas czekolady wraz z życzeniami zostały przekazane do Chorągwi Lubelskiej, stamtąd trafią wraz z Betlejemskim Światłem na Ukrainę. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję.

Edyta Rząd

Podkategorie