ZHP

Biwak ZDZL z okazji DMB

Gdzie? – Bełżyce ul. Wiczyńskiego 62

Co należy zabrać?

-regulaminowy mundur (łącznie z nakryciem głowy i chustą związkową – tą czarną!)

- buty na zmianę ale takie aby pasowały do munduru - raczej trampki, niż różowe futrzaki...

 - karimatę, śpiwór

- coś na ząb 😉 na śniadanie i kolację oraz przekąski

- menażkę lub nietłukący talerzyk, sztućce, kubek

- dobre maniery ( jesteśmy gośćmi w salach, w których śpimy) i sporą dawkę dobrego humoru

Czytaj więcej: Biwak ZDZL z okazji DMB

W zdrowym ciele zdrowy druh!

 

W ZHP dbamy o wszechstronny rozwój harcerzy - emocjonalny, intelektualny, społeczny i fizyczny. Dlatego też wybraliśmy się na kulig, aby odstresować się pod koniec półrocza w szkole, bardziej zintegrować zespół, zadbać o porcję ruchu na świeżym powietrzu, a przy okazji poznać walory turystyczne regionu!

Kurs zastępowych Runo

W miniony weekend - od piątku do niedzieli intensywnie pracowaliśmy na kursie zastępowych "Runo", i to zarówno 7 naszych zatępowych - jako kursanci jak i drużynowa - jako kadra kursu. Łatwo nie było, ale za to ciekawie. Kursanci zgłębili wiedzę w zakresie pracy systemem małych grup, obrzędowości zastępów, form pracy, instrumentów metodycznych, wizerunku zastępowego, systemu kar i nagród, bycia liderem, planowania pracy zastępu i pisania konspektów. To jeszcze nie koniec - w lutym spotkamy sie ponownie i wykorzystamy zdobytą wiedzę w praktyce przeprowadzając zbiórki na podstawie napisanych wcześniej konspektów. Dowiemy się też co oznaczają tajemnicze znaczki, które otrzymała część uczestników... 

Gmina i Szkoła Przyjazna Harcerstwu

 

Za wsparcie, życzliwość i pomoc we wszystkich działaniach 43 Drużyny Harcerskiej Parasol oraz tworzenie warunków dla rozwoju harcerstwa tytuły "Szkoła Przyjazna Harcerstwu" i „Gmina Przyjazna Harcerstwu” otrzymała Gmina Bełżyce oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach . To wyjątkowe wyróżnienie przekazał Pani Dyrektor Lucynie Sobczak i Panu Burmistrzowi Ireneuszowi Łucce zastępca Komendanta Chorągwi Lubelskiej ZHP hm. Edward Nakonieczny

Sztafeta Światła 2023 w Bełżycach

      

Bełżyce jaśnieją coraz większym blaskiem Betlejemskiego Światła Pokoju! Sztafetę Światła rozpoczęliśmy przekazując je mieszkańcom Bełżyc podczas mszy świętej w kościele parafialnym. W kolejnych dniach wraz z najlepszymi życzeniami przekazywaliśmy je zaprzyjaźnionym urzędom i instytucjom. Światło dotarło min. do Urzędu Miasta i Gminy, MDK, CUS, CKFiS, Biblioteki Miejskiej, na Posterunek Policji i do Straży pożarnej, do Ośrodka Wsparcia, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i w wiele innych miejsc. Nie zapomieliśmy również o Tych co odeszli na Wieczną Wartę...

Wigilia 2023

 

W  piątek późnym popołudniem cała drużyna zebrała się przy wigilijnym stole.

Tradycyjnie na stole obok opłatka płonęło Betlejemskie Światło Pokoju, przeczytaliśmy fragment ewangelii, złożyliśmy sobie życzenia, podzieliliśmy się opłatkiem. Nie zabrakło też prezentów, które sobie wylosowaliśmy. Kilka osób zamknęło tego dnia swoje próby na stopnie, sprawności i tropy.

Betlejemski Zlot 2023

 

W dniach 8 - 10.12.2023 Zakopane zamieniło się w stolicę Betlejemskiego Światła Pokoju. Spotkało się tu około 3000 harcerzy z całej Polski. Wśród nich nie mogło zabraknąć harcerzy z Parasola!

Wydarzenie rozpoczęło się w formie wspólnego piątkowego apelu, po którym odbyło się widowisko – pokaz malowania na piasku ukazujący tradycję Betlejemskiego Światła Pokoju. My korzystając z okazji odwiedziliśmy też Termy Bania, aby odpocząć i nabrać sił przed kolejnym dniem.

Drugi dzień zlotu to gra terenowa. Harcerze z naszej drużyny przemierzali trasę Architektura, zapoznając się ze stylem zakopiańskim. Podczas gry wymienialiśmy się wcześniej przygotowanymi kartkami z patrolami z całego kraju.

W niedzielę udaliśmy się do Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach na uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, które z rąk słowackich skautów odebrała naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka. Od druhny naczelniczki Światło odebrali druhna Łucja i druh Antek. Tak rozpoczęła się nasza sztafeta Światła. Przywieźliśmy je do Bełżyc, niebawem przekażemy je instytucjom oraz mieszkańcom, tak aby wraz z przesłaniem „Czyńmy Pokój” trafiło na stoły wigilijne jak największej liczby osób

BŚP harmonogram

8.12.2023 piątek

4.15 - Zbiórka - Lublin Plac Zamkowy

4.20 - 11.30 - Przejazd na trasie Lublin - Białka Tatrzańska

11.30 - 14.30 - AQUAPARK TERMY BANIA

15.00 - 16.00 - Przejazd do Zakopanego

16.00 - 19.00 - Spacer po Krupówkach; Udział w Apelu na rozpoczęcie zlotu na Równi Krupowej

19.30 - przejazd do miejsca noclegowego (Zakopane - Stachonie)

20.00 - obiadokolacja/ zakwaterowanie w pokojach

21.00 - 22.00 - Apel wieczorny

22.30 - 6.30 - Cisza nocna

Czytaj więcej: BŚP harmonogram

Wyjazd po BŚP informacje

W nanjbliższy piątek wyruszamy do Zakopanego na Betlejemski Zlot!

Pobudka o świcie!

Spotykamy się na Placu Zamkowym o godzinie 4.15

Co należy zabrać:

Do autokaru:

- podręczny plecak a w nim coś do jedzenia i picia na drogę - w piątek mamy dopiero obiadokolację

- woreczki na śmieci i na wszelki wypadek ;-) KONIECZNIE!

- kieszonkowe na drobne wydatki

- legitymacja szkolna

Czytaj więcej: Wyjazd po BŚP informacje

Nocka drużyny

 

Nocka drużyny to coś na co czekaliśmy od dawna... Nie było to jednak tylko spanie ( spania w sumie było niewiele!) Oprócz zabaw, wśród których najbardziej popularne okazały się zapałki i dentysta było trochę pracy.

Wykonywaliśmy zadanie przedzlotowe - kartki przedstawiające nasz miasto i region, którymi będziemy się wymieniać z patrolami z całej Polski na grze w Zakopanem. Był apel podczas którego zamknięte zostały próby: Antka na wywiadowcę , Julki i Łucji na ochotniczki. Oprócz pagonów wręczone zostały również sznury funkcyjne proporcowym zastępów.

Potem było świeczowisko ( na rozpalenie ogniska nie pozwoliła nam pogoda ;-( , na którym gościliśmy druhny Ewelinę i Amelkę,należące kiedyś do naszej drużyny. To one rozpaliły ogień, na który przyrzeczenie harcerskie złożył druh Adam. Do późna przy blasku świec śpiewaliśmy harcerskie piosenki

Następnego dnia biszkopty poznawały a harcerze przypominali sobie drogowskaz jakim jest prawo harcerskie, były szyfry, zabawy nawiążujące do poszczególnych punktów prawa, rebusy i scenki. Szczególnie zapadła wszystkim w pamięć ta dotycząca 5 prawa - harcerz postępuje po rycersku! Poczuliśmy się jak w teatrze - biszkopty naprawdę się postarały, narrator wprowadził nas w fabułę, były rekwizyty i stroje, a do tego wartka akcja! Brawo!

Potem małe co nieco w postaci pizzy, sprzątanie i .... porcjowanie ciasta przyniesionego przez rodziców na akcję zarobkową. Dziękujemy!

Podkategorie