Świetlica
Dzień Pluszowego Misia
W związku z przypadającym 25 listopada Dniem Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty czytelniczo-plastyczne we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Bełżycach. Klasy III „a” i III „b” wysłuchały opowiadania przeczytanego przez naszego gościa Panią Agnieszkę Zasadę pt. „Kto przytuli misia Tulisia?”. Po przeczytaniu książki dzieci wzięły udział w zabawie „Misiowe tulenie”. Dostarczyła ona dużo wrażeń i śmiechu. Podsumowaniem zajęć było wykonanie przez uczniów „misiowego pudełeczka”, które można powiesić np. na lodówce.
Anna Mazurek
Lekcja historii
W listopadzie uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej z kl. III „a”, III „b” oraz II „b” brali udział w nietypowych zajęciach. Lekcja o historii naszej Ojczyzny, a także historii miasta Bełżyce została poprowadzona przez starsze uczennice z kl. V i VI wraz z nauczycielem historii panią Ewą Pietrzyk. Dzieci zostały zapoznane z najważniejszymi polskimi legendami i historią naszej Ojczyzny. Podsumowaniem zajęć był test wiedzy ogólnej. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli w nim udział. Za każdą dobrą odpowiedź dzieci zostały nagrodzone drobnym upominkiem.
Anna Mazurek
Ewa Pietrzyk
Andrzej Mazurek
Jesienne aktywności świetliczaków
Jesień to bardzo barwna pora roku. Różnorodność kolorów jakie jej towarzyszą, znalazła odzwierciedlenie w pracach plastycznych dzieci. Kalendarz świąt nietypowych jesienią obfituje w liczne wydarzenia, stąd świętowaliśmy: Dzień Kropki, Dzień Grzyba, Dzień Jabłka, Dzień Chłopaka, Światowy Dzień Zwierząt, Dzień Nauczyciela, Dzień Patrona naszej szkoły – Jana Pawła II, Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Postaci z Bajek, Dzień Jeża, Święto Niepodległości, Dzień Pluszowego Misia i Andrzejki. Pogoda nie zawsze dopisywała, więc dzieci spędzały aktywnie czas w małej sali gimnastycznej lub w dużej hali sportowej. Były też zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, z kodowania, ćwiczenia interaktywne, zagadki, czytanki, układanie puzzli.
Agata Skurska
Tydzień zdrowia w świetlicy szkolnej
W ramach „tygodnia zdrowia” trwającego od 12 do 19 listopada świetliczaki z klasy III „c” i III „d” brały udział w różnych aktywnościach promujących zdrowy styl życia. O zdrowie musimy dbać już od najmłodszych lat, aby móc się nim cieszyć do późnej starości. Odbyły się liczne pogadanki, dzieci oglądały filmy edukacyjne związane z tematyką zajęć, m.in. „Po co jemy”, przypomniały sobie piramidę żywienia i aktywności fizycznej oraz uzupełniały szereg kart pracy związanych ze zdrowiem. Były też zabawy sportowe w sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu. Odbyło się również ważenie plecaków, które miało na celu uświadomienie dzieciom, że konstrukcja kręgosłupa łatwo ulega zmianom i plecak należy nosić na obydwu ramionach, aby równomiernie obciążyć kręgosłup i uniknąć jego skrzywienia. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie zdrowego koktajlu z bananów, mleka i kakao.
Agata Skurska
Narodowe Święto Niepodległości
Listopad jest to wyjątkowy miesiąc w polskiej tradycji – miesiąc zadumy i skupienia oraz pamięci narodowej. W związku z przypadającym 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej z kl. III „b” wykonali prace plastyczne z motywem patriotycznym. Dzieci poznały nasze tradycje i symbole narodowe. Ponadto kl. III „a” i III „b” oraz kl. II „b” uczestniczyły w zajęciach czytelniczych o tematyce patriotycznej. Panie z biblioteki szkolnej przedstawiły utwór „Niepodległa” w teatrzyku kamishibai. Uczniowie poznali bliżej historię naszego kraju, obejrzeli edukacyjny film o tematyce patriotycznej pt. „Kasztanka”. Były rozmowy tematyczne, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Podsumowaniem było rozwiązanie quizu wiedzy ogólnej o Ojczyźnie.
Anna Mazurek
Agnieszka Piłat
Dorota Nowak
Andrzej Mazurek
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚĆI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w świetlicy szkolnej w grupie I „d” 07.11.2024 r. odbyły się warsztaty literacko- plastyczne, które poprowadziła Pani Agnieszka Zasada z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Nasz gość korzystając z Teatrzyka Kamishibei zapoznał świetliczaki z „Legendą o Lechu, Czechu i Rusie”, następnie dzieci utrwaliły, jakie mamy barwy i symbole narodowe oraz wykonały rozety, które towarzyszyły im następnego dnia podczas akcji „Szkoła do hymnu”.
Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce za ciekawe warsztaty!
Uczniowie klas pierwszych wspólnie wykonali także piękny plakat narodowy, który zdobi wystawę na szkolnym korytarzu, śpiewali narodowe piosenki, rozwiązywali Quizzy dotyczące naszego kraju.
Urszula Widelska
ZAJĘCIA W ŚWIETLICY
Głównym tematem zajęć świetlicowych podczas ostatnich dni października było przygotowanie do Dnia Wszystkich Świętych. Wspominaliśmy naszych drogich zmarłych, każde dziecko malowało znicz dla kogoś bliskiego i choć były to tylko kolorowanki, świadczyły jak najlepiej o ich wykonawcach. Kilka takich obrazków możemy obejrzeć na wystawie świetlicowej.
Koniec października to także doskonały moment, aby docenić walory pysznego jesiennego warzywa, jakim jest dynia. To właśnie 30 października obchodzimy Dzień Dyni, z tej okazji uczniowie opowiadali, w jaki sposób wykorzystuje się w ich domach dynię, jakie potrawy można z niej zrobić. Dzieci wykonały także wspólny plakat z całą „stertą” tych pięknych dojrzałych warzyw.
Urszula Widelska
Zajęcia z wykorzystaniem okularów VR
Podczas zajęć świetlicowych uczniowie uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach oraz cyklach spotkań tematycznych. Ostatnio kl. II „b” oraz klasy trzecie korzystały z Gogle VR – nowoczesnych okularów, które ukazują dzieciom świat nauki, oddziałując bezpośrednio na kilka zmysłów. Okulary VR stwarzają doskonałe warunki do nauki i treningu. Wirtualne kursy i symulacje pozwalają zdobywać nowe umiejętności w kontrolowanym środowisku. Można uczyć się języków, programowania czy nawet prowadzenia samolotu. To idealna opcja dla osób, które lubią uczyć się praktycznie i interaktywnie. Nauka w wirtualnej rzeczywistości to nowe doznania, które ułatwiają zapamiętywanie. Sprzęt wykorzystany przez uczniów został zakupiony w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia dostarczyły dzieciom dużo emocji i udanej zabawy.
Anna Mazurek
Piotr Ćwikliński
Andrzej Mazurek
DZIEŃ ORIGAMI
24 października obchodzony jest Dzień Origami. Z tej okazji, w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie klas pierwszych i trzecich poznali kilka sposobów składania papieru, tak aby stworzyć z niego coś kreatywnego, pięknego, a jednocześnie sprawić sobie radość z tworzenia. Na warsztatach powstały piękne kolorowe drzewa, które potem ozdobiły szkolną wystawkę, kolorowe liście, pomarańczowo-rude liski i zakładki do książek w kształcie ulubionych zwierzątek. Zabawa w składanie papieru trwała prawie przez tydzień i myślę, że maluchy będą jeszcze wiele razy powracały do tej formy spędzania czasu.
Urszula Widelska