Świetlica

„Mój wymarzony lizak”

W ostatnich miesiącach licznie napływały prace uczniów na ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Mój wymarzony lizak”. Dzieci z kl. I-III, uczęszczające na zajęcia w świetlicy szkolnej, wykonując prace, mogły zastanowić się nad swoimi marzeniami, a także rozwijać wyobraźnię plastyczną.

W tym konkursie są sami wygrani, gdyż każdy uczestnik został nagrodzony dyplomem oraz biletem wstępu do Muzeum Lizaka w Jaśle. Serdeczne gratulacje!

Zdjęcia>>

Anna Mazurek

Akcja „Kartka wielkanocna” i projekt „Wymiana dobrych życzeń”

Przed świętami uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej z kl. III „a” i  III „b” włączyli się w akcję pt. „Kartka wielkanocna” oraz w projekt pt. „Wymiana dobrych życzeń”.

Akcja jest inicjatywą realizowaną we współpracy z Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Lublinie. Dzieci wykonały kartki z życzeniami świątecznymi dla podopiecznych Centrum. Nastąpiła wymiana pomiędzy dwiema placówkami. Świetliczaki dowiedziały się przy okazji jakie trudności napotykają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Projekt „Wymiana dobrych życzeń” to działanie realizowane we współpracy z Przedszkolem Integracyjnym nr 39 w Lublinie. Uczniowie wykonali laurki i kartki z pozdrowieniami i życzeniami świątecznymi, w zamian otrzymali również życzenia wielkanocne.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek

„Tydzień dla zdrowia”

Kwiecień to miesiąc, w którym choć na chwilę staramy się zwrócić uwagę na nasze zdrowie. W „Tygodniu dla zdrowia” uczniowie świetlicowi z klas pierwszych skupili się na zdrowej diecie – każda grupa poświęciła przynajmniej jedne zajęcia na przygotowanie zdrowych posiłków. Na szkolnych ławkach pojawiły się pyszne kanapki, sałatki owocowe i warzywne oraz szaszłyki. Tego dnia wszystkie dzieci jadły zdrowo i kolorowo, pamiętając oczywiście o zasadach higieny. A posiłki przygotowane samodzielnie smakowały wyjątkowo. Dzieci zapoznały się również z piramidą żywienia oraz wykonały „portret marchewki” z okazji „Dnia Marchewki”, który przypada 04 kwietnia.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska

„Mój wymarzony pałac”

Jak co roku, uczniowie z kl. I-III uczęszczający na świetlicę szkolną wzięli udział w ogólnopolskim konkursie pt. „Mój wymarzony pałac”. Celem konkursu były: rozwój wyobraźni plastycznej, ćwiczenie sprawności manualnej, a także edukacja artystyczna. Dzieci z niecierpliwością czekały na rozstrzygnięcie. Każdy uczestnik został nagrodzony dyplomem, a także biletem wstępu do Historycznego Parku Rozrywki w Gorlicach. Dziękujemy za zaangażowanie.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Urszula Widelska

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W marcu, w świetlicy szkolnej, klasy III „a”, III ”b” oraz II ”b” uczestniczyły w cyklicznym projekcie pt. „Spotkania z historią”.  Zajęcia były przeprowadzone przez Panią Ewę Pietrzyk oraz uczennice z kl. VI „b”. Tematem spotkania były losy Żołnierzy Wyklętych - bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. 1-go marca obchodzone jest ich święto.

Uczniowie wysłuchali pogadanki, obejrzeli przygotowaną prezentację, a następnie wzięli udział w wielkim teście wiedzy ogólnej.

Zdjęcia>>

Ewa Pietrzyk
Anna Mazurek
Andrzej Mazurek

Wizyta Policjanta

W ostatni piątek marca (28.03.25r.) świetliczaki z klasy Ic odwiedził niezwykły gość z Posterunku Policji w Bełżycach, Starszy Aspirant, Pan Wojciech Sito. Uczniowie uzyskali wiele ciekawych informacji dotyczących pracy w policji. Utrwalili zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zachowania bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, np. gdy zaczepia ktoś nieznajomy, gdy atakuje nas obcy pies, itp. Powtórzyli numery alarmowe. Odbyła się sesja pytań, na które Pan Wojciech cierpliwie udzielał szczegółowych odpowiedzi. Dzieci miały okazję pooglądać i przymierzyć policyjne kajdanki oraz wejść do radiowozu. Na koniec, każdy uczestnik spotkania mógł skorzystać z krótkiej przejażdżki policyjnym autem.

Serdecznie dziękujemy Panu Wojciechowi Sito za spotkanie pełne wrażeń i emocji!

Zdjęcia>>

Urszula Widelska

Kartki urodzinowe dla małej wojowniczki

Świetliczaki z klasy 3c i 3d wykazały się niezwykłą wrażliwością i solidarnością, biorąc udział w akcji charytatywnej organizowanej przez szkolny wolontariat. Celem akcji było wykonanie urodzinowych kartek dla małej wojowniczki – Zuzanny Gawinek z Mrozów, która walczy z białaczką. Dzieci stworzyły piękne, kolorowe kartki i napisały życzenia pełne nadziei i wsparcia dla małej bohaterki. Mamy nadzieję, że ten drobny gest wywoła uśmiech na twarzy Zuzi i wesprze ją w trudnym okresie leczenia.

Zdjęcia>>

Agata Skurska

„Wzajemne dokuczanie – jak sobie radzić ?”

W ramach zajęć świetlicowych gościliśmy szkolną pedagog – panią Annę Dyguś. Nasz gość poprowadził warsztaty „Wzajemne dokuczanie – jak sobie radzić?”. Uczniowie z kl. II i III wysłuchali informacji na temat problemu wzajemnego dokuczania, jego konsekwencji oraz sposobów radzenia sobie z tym szkodliwym zjawiskiem. Dzieci obejrzały film tematyczny, który zainspirował ich do zadawania pytań, pracowały w grupach, trwała dyskusja, miały miejsce tzw. „scenki”.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Anna Dyguś

Bajki – Pomagajki w marcu

„Przygody żółwia Huberta” to kolejna bajka terapeutyczna, poznana przez uczniów klas pierwszych na zajęciach świetlicowych w ramach innowacji pedagogicznej „Bajki-Pomagajki”.

Bohaterem bajki był żółw, który bał się gryzoni. Po przeczytaniu jego historii opowiedzieliśmy sobie o swoich lękach przed różnymi zwierzętami, staraliśmy się wymyślić różne sposoby na oswojenie tych lęków.

Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczne.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska

DZIEŃ MOTYLA W ŚWIETLICY

14 marca obchodzimy Dzień Motyla. Z tej okazji świetliczaki miały okazję poznać bliżej te niezwykłe owady. Motyle bowiem odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, zaraz po pszczołach.

Dzieci zapoznawały się z różnymi gatunkami motyli (Paź królowej, Modraszek Ikar, Rusałka pawik, Listkowiec cytrynek, Rusałka admirał, Bielinek kapustnik) podziwiając plakaty przygotowane przez starszych kolegów z klas szóstych. Główną częścią zajęć było oglądanie przez lupę motyla Caligo Memnon, nazywanego sową ze względu na charakterystyczny wzór jego skrzydeł przypominających sowie oczy. Obserwowały też jaja tego motyla i stadium poczwarki, z której to wylęga się już piękny, dorosły osobnik.

Zajęcia okazały się bardzo interesujące, dzieci chętnie w nich uczestniczyły i słuchały ciekawostek na temat tych niezwykłych owadów.

Zdjęcia>>

Aneta Żydek