Świetlica

Sukcesy naszych uczennic

W ogólnopolskim konkursie fotograficznym organizowanym przez świetlicę Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie, nasze dwie uczennice po raz kolejny odniosły sukces. Tegoroczna, trzecia już edycja nosiła nazwę „Życie rodzinne ujęte w fotografii”.

W kategorii „Moje pasje i hobby” pierwsze miejsce zajęła Agata Rumińska z kl. III „c”, zaś w kategorii „Rodzice z pasją – moi rodzice i ich zainteresowania” drugie miejsce zajęła Lena Dobrowolska z kl. II „c”.

Dziewczynkom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Zdjęcia>>

Agata Skurska

Upominki dla mam

Dzień Matki to bardzo ważne święto, na które każdy z nas przygotowuje coś miłego dla swojej mamy. Świetliczaki z klasy I „b” oprócz tradycyjnych kolorowanek, przygotowały wyjątkowy prezent. Na warsztatach techniczno-plastycznych wykonały makaronowe ramki, w których umieściły życzenia lub pięknie pokolorowane kwiaty. Upominki powędrowały do mam, natomiast część wykonanych kolorowanek ozdobiła wystawę świetlicową.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska

Dzień Matki w świetlicy szkolnej

„Jest na świecie piękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami – matka”

M. Ostrowski

26 maja przypada jedno z najpiękniejszych majowych świąt  - Dzień Matki. Z tej okazji chętni uczniowie z kl. I „a”, II „c” i II „d” podczas zajęć świetlicowych rysowali portrety swoich mam. Obrazki zostały oprawione w ramki i wręczone jako podziękowanie za miłość i trud włożony w wychowanie.

Zdjęcia>>

Agata Skurska

Spotkania z historią

Z cyklu spotkań z historią w ramach zajęć świetlicowych uczniowie z klas drugich i trzecich wzięli udział w dwóch lekcjach poprowadzonych przez Panią Ewę Pietrzyk oraz uczniów kl. V „b”. Zajęcia te mają na celu wprowadzenie dzieci w krąg wartości narodowych i kształtowanie postaw patriotycznych. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę o patriotyzmie,  przeszłości swojego kraju oraz kręgu cywilizacyjnym. Z zainteresowaniem obejrzeli legendę o „Lechu, Czechu i Rusie”. Wzięli udział w wielkim teście historycznym. Najbardziej aktywni zostali nagrodzeni książeczkami pt. „Nasi wojacy”. Podczas poprzedniego spotkania mogli zobaczyć z bliska, dotknąć, a nawet założyć eksponaty znajdujące się w kąciku historycznym. Na koniec warsztatów były zabawy integracyjne zaproponowane przez uczniów z klasy V „b” oraz tradycyjna iskierka na pożegnanie.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Ewa Pietrzyk
Andrzej Mazurek

Ogólnopolskie Konkursy Plastyczne

W ostatnich miesiącach intensywnie napływały prace wykonane przez uczniów z kl. I-III uczęszczających na świetlicę szkolną na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny. W maju ostatecznie został rozstrzygnięty konkurs pt. „Moja Wymarzona Złota Rybka”, natomiast miesiąc wcześniej „Mój Wymarzony Lizak”. Celem było rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej dzieci oraz stworzenie okazji do zastanowienia się nad swoimi marzeniami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaproszenia do Muzeum Złotej Rybki oraz Muzeum Lizaka. Serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Urszula Widelska

Koncert szkolnego chóru „Gaudium”

Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej z klas I-III, a także dzieci z oddziałów przedszkolnych miały możliwość wysłuchania koncertu szkolnego chóru „Gaudium”. Najmłodsi chórzyści pod dyrygenturą Pani Marzeny Goc z dużym zaangażowaniem wykonali kilka utworów muzycznych. Piosenkom towarzyszyła „żywa” gestykulacja wykonawców. Koncert pozwolił na odprężenie, relaks, a także uprzyjemnił popołudnie naszym uczniom. Na koniec występu publiczność podziękowała gromkimi brawami.

Dziękujemy serdecznie Pani Dyrygent Marzenie Goc oraz młodym wykonawcom za przyjęcie zaproszenia i piękny koncert.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Andrzej Mazurek

Narodowościowo na zajęciach w świetlicy

Święta majowe są doskonałą okazją do utrwalania i podkreślania znaczenia patriotyzmu. Dlatego świetliczaki z klas pierwszych wykonały flagi narodowe, które potem zabrały do domów, malowały godło, oglądały tematyczne filmy edukacyjne. Powstała też patriotyczna gazetka. Chętne osoby wzięły udział w konkursie „Młodzi Patrioci”.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska

WIOSNA W ŚWIETLICY

Wiosną w świetlicy dużo się działo. Dzieci wykonały prace plastyczne związane z tą porą roku, takie jak przebiśniegi czy kwitnące gałązki drzew. Robiły ozdoby wielkanocne – kurczaki, zajączki, koszyczki z pisankami, które zabrały jako dekorację do swoich domów. Świetliczaki obchodziły też święta nietypowe – Dzień Czekolady, Dzień Ziemi, Dzień Książki i Praw Autorskich. Nie zabrakło również aktywności ruchowych – w sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu.

Zdjęcia>>

Agata Skurska

Wizyta u strażaków

Z okazji Dnia Strażaka w ramach zajęć świetlicowych uczniowie klas II „a”, II „b”, III „b” i III „c” gościli w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Bełżycach.

Gospodarze przygotowali dzieciom wiele atrakcji i niespodzianek. Uczniowie poznali zasady postępowania w czasie alarmu pożarowego, mogli zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego oraz specjalistycznego ubioru strażaka – kombinezonu, maski gazowej czy hełmu. Na placu manewrowym odbyły się „zawody” w celowaniu strumieniem wody w wyznaczony punkt oraz przejażdżka w profesjonalnym koszu na wysięgniku wozu strażackiego.

Serdecznie dziękujemy dowódcy i wszystkim pracownikom Jednostki PSP w Bełżycach za bardzo ciekawe i atrakcyjne spotkanie.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Andrzej Mazurek

KOLEJNE ZADANIA PROJEKTOWE ZA NAMI

Zgodnie z założeniami projektu Bajki-Pomagajki, świetlicowe „Ptaszki” zapoznały się z bajkami terapeutycznymi. W marcu omawialiśmy problem lęku przed gryzoniami poruszony w bajce pt. „Przygody żółwia Huberta”, kwietniowa bajka „Przygody trzech sympatycznych skrzatów – Nomika, Drzewika i Drobika”, pomagała pokonać lęk przed pająkami. Dzieci opowiadały swoje przeżycia związane z tymi małymi stworzonkami, analizowały przygody bohaterów, na koniec wykonały piękne prace plastyczne związane z omawianymi tekstami.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska