Świetlica

JESIENNE ROZMAITOŚCI

Wkrótce koniec jesieni, już „pachnie” świętami. Najwyższa więc pora na podsumowanie zajęć świetlicowych. Świetliczaki nie miały czasu się nudzić J. Gdy pogoda była sprzyjająca, uczniowie przebywali na powietrzu, obserwując zmieniającą się przyrodę. Na sali gimnastycznej królowała piłka nożna wśród chłopców i gimnastyka u dziewczynek, popularne były materacowe konstrukcje i namioty z kolorowych chust. W salach świetlicowych malowaliśmy plakaty jesienne oraz najróżniejsze kolorowanki w zależności od zainteresowań. Dzieci wykonywały prace plastyczne związane z dniem Wszystkich Świętych, Narodowym Świętem Niepodległości oraz okresem Adwentu. Oprócz spotkań organizowanych dla wszystkich świetliczaków uczniowie przygotowywali magiczne lampiony. W połowie listopada odbył się konkurs kaligraficzny skierowany do uczniów klas II „a” i II „d”. Wzięło w nim udział 5 uczennic. Mistrzem kaligrafii została Daria Złocka z klasy II „a”. Pamiętaliśmy także o liście do św. Mikołaja. Tuż przed rozpoczęciem adwentu dzieci robiły wieńce adwentowe lub przepiękne świąteczne stroiki – w naszej świetlicy zapachniało Bożym Narodzeniem.  

Zdjęcia>>

Urszula Widelska

Nietuzinkowa lekcja historii dla młodszych świetliczków

W listopadzie młodsi uczniowie naszej świetlicy mieli niebywałą okazję zwiedzić kącik historyczny na zaproszenie nauczyciela historii – Pani Ewy Pietrzyk. Na początku zajęć Pani Ewa zaprezentowała dzieciom Pomnik Małego Powstańca z biało-czerwoną opaską na głowie oraz przypomniała wiadomości na temat naszych barw i symboli narodowych. Nasz Gość pokrótce przytoczył historię dzieci z miejscowości Września, a także treść obrazów znajdujących się na ścianach w sali historycznej. Pani historyk opowiedziała również, kiedy wynaleziono pierwsze pismo i skąd pochodzą najdawniejsze jego ślady. Dzieci miały okazję po raz pierwszy obejrzeć w kąciku historycznym sprzęt i wyposażenie żołnierskie: hełmy, czapki żołnierskie, menażki, maskę PEGAZ i wiele innych. Lekcja ta była uświadomieniem młodym Polakom, jak ważna jest dla nas historia Naszego Kraju, którą powinniśmy krzewić już od najmłodszych pokoleń.

Dziękujemy bardzo za zaproszenie!

Zdjęcia>>

Dorota Nowak
Anna Mazurek
Urszula Widelska

Do świetlicy przyszła jesień…

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej z radością powitały Panią Jesień, uczestnicząc w przygotowanych dla nich zajęciach inspirowanych tą kolorową porą roku. Uczniom szczególnie spodobały się obchody świąt nietypowych, których było całkiem sporo. Świętowaliśmy: Dzień Kropki, Międzynarodowy Dzień Jabłka, Dzień Chłopaka, Dzień Drzewa, Święto Dyni, Halloween, Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, Dzień Jeża, Narodowe Święto Niepodległości, Światowy Dzień Cukrzycy, Dzień Tolerancji, Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, Dzień Pluszowego Misia i Andrzejki.

Zdjęcia>>

Agata Skurska

Na sportowo w świetlicy

Po wyczerpujących zajęciach lekcyjnych dzieci najlepiej regenerują się psychicznie i fizycznie poprzez aktywność ruchową. Organizowane w świetlicy zawody, turnieje czy urozmaicone wyścigi rzędów cieszą się dużym zainteresowaniem. Dla uczniów klas młodszych ciekawostką jest fakt, że zajęcia pomagają zorganizować uczniowie z klas starszych. Ostatnio dziewczyny z klasy 8 „a” postanowiły pomóc wychowawcom świetlicy w przeprowadzeniu atrakcyjnych wyścigów rzędów. Było dużo frajdy, uśmiechu i zaciętej rywalizacji. 

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Aneta Żydek
Piotr Ćwikliński
Andrzej Mazurek

Dzień Zdrowego Śniadania

Dzień Zdrowego Śniadania, który obchodzimy 8 listopada, to okazja, by porozmawiać z uczniami o zdrowym odżywianiu a także wspólnie przygotować coś pysznego i zdrowego. To zadanie bardzo spodobało się świetliczakom z klasy II „a” i II „d”. O naszym zdrowiu powinniśmy pamiętać przez cały dzień i systematycznie dostarczać składników, które zagwarantują nam prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego na ten dzień zaplanowaliśmy przyrządzanie przeróżnych sałatek. Uczniowie przynieśli ze sobą wszystkie potrzebne produkty i akcesoria, aby je przyrządzić - według własnego pomysłu - owoce i warzywa, były nawet szaszłyki. Podczas zajęć dzieci wykazały się wiedzą na temat zdrowego odżywiania: zasad, o jakich powinniśmy zawsze pamiętać, dlaczego tak ważne jest ich przestrzeganie oraz jakie składniki i witaminy zawierają poszczególne warzywa i owoce. Na koniec przyszedł czas na konsumpcję – tego dnia wszyscy w 100% uzupełnili swoje zapotrzebowanie na witaminy, a do tego świetnie się bawili.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska

Warsztaty origami

Z okazji przypadającego w październiku Światowego Dnia Origami, świetlica szkolna we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Bełżycach, zorganizowała warsztaty plastyczne. Pani Agnieszka Zasada zaprezentowała nam kilka przykładów tworzenia prostych figur z papieru metodą origami. Pod kierunkiem naszego gościa dzieci wykonały kolorowe zwierzątka oraz pudełeczka i pojemniczki różnej wielkości. Zabawa w składanie papieru tak bardzo spodobała się uczniom, że nawet po zakończeniu warsztatów, dzieci chętnie tworzyły kolejne prace.

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Zasadzie za przygotowanie i przeprowadzenia tak kreatywnych zajęć.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Urszula Widelska
Beata Jęczeń

Nauka podstaw udzielania pierwszej pomocy

Umiejętności udzielania pierwszej pomocy należy uczyć już od najmłodszych lat. W świetlicy uczymy tych czynności w praktyczny sposób, a także w postaci gier i zabaw. Uczniowie mają możliwość poznania między innymi zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opatrywania ran oraz pomocy w czasie złamań. Te zajęcia na pewno przydadzą się wszystkim w późniejszym życiu.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Andrzej Mazurek

Podsumowanie świetlicowego konkursu pt. „Pocztówka z wakacji”

II edycja świetlicowego konkursu pt. „Pocztówka z wakacji” cieszyła się wielką popularnością uczniów z klas 0-III. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień i zainteresowań dzieci oraz przedstawienie ich oczami wspomnień związanych z tegorocznymi wakacjami.

I miejsce: Aleksandra Banach kl. I „a”  i Nela Michalak kl. I „d”

II miejsce: Miłosz Wieczorkiewicz kl. I „d”

III miejsce: Kornelia Plewik kl. I „b” i Lena Kowalczyk kl. III „c”

Kilkanaście osób otrzymało wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Zdjęcia>>

Beata Jęczeń
Urszula Widelska
Anna Mazurek
Andrzej Mazurek

Zwierzaki – cudaki z warzyw i owoców

Podczas realizacji zajęć poświęconych tematyce jesiennej, uczniowie ze świetlicy z klas pierwszych i drugich wykonali niezwykłe zwierzaki, ludziki i różnorodne stworki. Do ich przygotowania – oprócz skarbów, które przyniosła nam jesień – wykorzystali własną fantazję i kreatywność. Z kolorowych i pełnych witamin warzyw oraz owoców powstały śmieszne i piękne figurki, które prezentujemy w galerii.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Urszula Widelska
Beata Jęczeń

Spotkanie z pielęgniarką

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu  z pielęgniarką szkolną panią Anią.

Celem, zajęć w ramach profilaktyki zdrowia, było zapoznanie dzieci z podstawowymi przyrządami klinicznymi i przedstawieniem ich zastosowania.

Uczniowie mieli możliwość zobaczyć kroplówkę, a także dotknąć strzykawki. Pani pielęgniarka zakładała dzieciom wenflony zwane również motylkami. Pierwszaki dzięki temu miały możliwość oswojenia się ze stresującym zabiegiem iniekcji. Świetliczaki bardzo chętnie brały udział w mierzeniu ciśnienia. Oswajały się z nakładaniem opatrunków na oczy, głowę i ręce, a także nakładały maseczki do podawania tlenu.

Dzieci miały mnóstwo pytań do pani Ani, na które nasz gość cierpliwie odpowiadał.

Dziękujemy serdecznie za tak pouczające i ciekawe spotkanie.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Beata Jęczeń
Andrzej Mazurek