Świetlica

Śpiewać i tańczyć każdy może

Podczas pobytu w świetlicy szkolnej dzieci mogą rozwijać swoje pasje i talenty. Również te muzyczne. Uczennice klasy 3b: Weronika, Ania, Maja, Alicja i Olga samodzielnie przygotowały układy choreograficzne do wybranych piosenek, a efekty ich pracy można obejrzeć poniżej. Może niebawem któraś z nich pojawi się w programie „Mam talent” lub „The Voice Kids”. Jedno jest pewne, dziewczynki czują się przed kamerą, jak ryba w wodzie.

Agata Skurska

Bezpiecznie na wsi mamy…

Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat biorą udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - „Bezpiecznie na wsi mamy…”. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa wiejskiego. Dwoje uczniów z oddziałów przedszkolnych: Maja Lewandowska i Piotr Boruch otrzymało pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe za udział w tegorocznej, XII już edycji konkursu zatytułowanej „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”.

Zanim uczniowie przystąpili do rysowania prac na konkurs, podczas zajęć świetlicowych zapoznali się ze sposobami zapobiegania upadkom osób w trakcie pracy i przebywania w gospodarstwie rolnym. W tym celu obejrzeli m.in. film edukacyjny.

Zdjęcia>>

Agata Skurska

Dzień Dziecka w świetlicy szkolnej

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Jest to jakże wyczekiwane święto wszystkich dzieci. Świetlica szkolna włączyła się w obchody tego wyjątkowego dnia. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej chętnie brali udział w zawodach balonowych, a także zabawach z bańkami mydlanymi. Malowanie twarzy i zmywalne tatuaże cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci. Świetliczaki wykonały ordery uśmiechu, które później przyczepiały sobie do bluzek. Na koniec dzieci mogły zrelaksować się w „minikinie szkolnym”. Tu na dużym ekranie obejrzeli wzruszający film pt. „O psie, który wrócił do domu”.

Wszystkim Dzieciom, tym starszym i młodszym z całego serca życzymy spełnienia marzeń, uśmiechu oraz niezawodnego zdrowia, które pozwoli Wam przejść przez okres dorastania w radości i szczęściu. Życzymy Wam także spokoju oraz nieustającego pasma sukcesów i fascynujących wyzwań, a także umiejętności sprostania wszystkim stawianym Wam wymaganiom.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska
Anna Mazurek
Joanna Wapińska
Andrzej Mazurek
Andrzej Pietraś

Maj w świetlicy

Miesiąc maj to dla świetliczków okres intensywnej zabawy i ciekawych zajęć.

W ramach projektu „Akademia Przyszłości” - świetlica otrzymała zestaw korbo-klocków, które są dla naszych podopiecznych nie tylko wspaniałą zabawą, ale też rozwijają ich wyobraźnię i umiejętności, a także wiedzę na temat podstawowych praw mechaniki, dają niesamowitą możliwość konstruowania „maszyn”, które faktycznie się ruszają. Zabawy tymi klockami są stałym elementem pobytu na świetlicy. W maju powstawały nie tylko klockowe mega-konstrukcje. Wspólnymi siłami świetliczaki przygotowały elementy wystawki z okazji 1, 2 oraz 3 maja. Pięknie wykonane kwiaty ozdobiły naszą Flagę Narodową, biało-czerwone kotyliony i godło Państwa dopełniły całości. W klasie 1 „a” dziewczynki co tydzień uczestniczyły w „spotkaniach z Legendą Polską”. Pani Agnieszka Piłat z naszej szkolnej biblioteki, przedstawiła legendy o najsłynniejszych smokach: „Legendę o Smoku Wawelskim” - teatrzyk Kamishibai, „Legendę o Bazyliszku” oraz „Legendę o Żmiju” – ta ostatnia najmniej znana, dotyczy naszego lubelskiego regionu. Na koniec spotkań dziewczynki wykonały tematyczne prace plastyczne.

Kiedy uczniowie mieli dość klocków i prac plastycznych przychodził czas na rekreację przy muzyce – taniec to mocna strona naszych świetliczaków. Ci, którzy woleli bardziej twórczo spędzać czas, relaksowali się przy tablicy interaktywnej, dzięki temu powstawały interaktywne prace plastyczne.

W maju nie można zapomnieć o Dniu Matki i Rodziny – z tej okazji uczniowie wykonywali laurki i ordery dla swoich mam a przy okazji również dla tatusiów, powstały też portrety najdroższych na świecie osób.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek, Joanna Wapińska, Urszula Widelska

TAJEMNICZY GOŚĆ Z NIEZWYKŁĄ MISJĄ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W miesiącu maju biblioteka szkolna wraz ze świetlicą zorganizowała dla młodszych uczniów ze świetlicy (z klas 0  i II ) spotkanie z logopedą Samorządowego Publicznego Przedszkola im. Janusza Korczaka w Bełżycach - Panią Anną Boruch. Nasz gość przybył do świetliczków w przebraniu mima. Podczas zajęć Pani Ania zapoznała uczniów z „Historią z 5 palców wyssaną…” Następnie, zachęciła do grupowego układania puzzli związanych z różnymi typami ręki. Świetliczaki odpowiadały na pytania: „Jaka jest ręka?”, „Co można robić rękami?”, „Co robią ręce?”. Niezwykłą atrakcją zajęć były kalambury, podczas których dzieci „odczytywały” intencjonalność poszczególnych gestów rąk. Ponadto, została odczytana edukacyjna historyjka: „Ciasto na dwie lewe ręce” oraz bajka „Królewna ciężka ręka”. Na podsumowanie spotkania stworzono pracę plastyczną na temat: „Mamy dobre serce i przepraszamy”. Punktem kulminacyjnym zajęć było wykonanie pamiątkowego zdjęcia z gościem.

Przeprowadzone zajęcia przyczyniły się do lepszego rozwinięcia motoryki małej, koncentracji uwagi, rozwoju słownictwa i mowy opowieściowej, logicznego myślenia, koordynacji wzrokowo-ruchowej i pamięci słuchowej.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Annie Boruch za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły i przeprowadzenie niezwykle interesujących zajęć edukacyjnych dla młodszych świetliczków.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Anna Mazurek

Zawody wielobojowe w świetlicy

20220512 105432W VII edycji zawodów wielobojowych, które w II semestrze zorganizowane zostały wśród wychowanków świetlicy szkolnej wzięło udział 20 uczniów i uczennic z klas trzecich.

Celem zawodów było krzewienie zdrowego stylu życia, sprawdzenie swojej sprawności fizycznej, a także propagowanie zdrowej rywalizacji sportowej i współzawodnictwa. Uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami w 10 konkurencjach: w sprincie, w trójskoku, w pchnięciu piłką lekarską, w kozłowaniu, w klaskaniu pod kolanami, w biegu z przeszkodami, w drążku, biegu z kozłowaniem piłki oraz w pływaniu. Z każdej konkurencji wyłaniano zwycięzców i każdemu z uczestników przydzielano określoną ilość punktów. Na zakończenie jako 10 konkurencję przeprowadzono test wytrzymałości „Beeptest”.

Wszyscy uczestnicy wykazali się niesamowitym zacięciem w rywalizacji oraz ogromnym sercem i zaangażowaniem. Warto zaznaczyć, że konkurencje były trudne i wymagały dużych umiejętności oraz odporności na stres i zmęczenie.

Zwycięzcą a przez to najbardziej wszechstronnym sportowcem został uczeń  klasy IIIa Stanisław Czapla. Na drugim miejscu podium stanął Filip Zaborski z klasy IIIc,  a trzecie miejsce uzyskała Weronika Gołaś (IIIb).

Młodzi sportowcy w podziękowaniu za ogromny trud na koniec zawodów otrzymali pamiątkowe puchary, medale oraz drobne upominki

Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje i ogromne podziękowania!

 

Andrzej Mazurek
Anna Mazurek
Andrzej Pietraś

Klockowe szaleństwo

W ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła otrzymała różne zestawy klocków, które dzieci od razu pokochały. Wśród nich znalazły się też klocki Korbo EDU. Są one kolorowe, posiadają różnorodne kształty, a dzięki elementom takim jak koła zębate, dzieci mogą konstruować maszyny, które naprawdę się ruszają. Klocki te rozwijają logiczne myślenie, ćwiczą motorykę małą oraz koordynację wzrokowo-ruchową, ale także uczą pracy w zespole. Budowanie i konstruowanie sprawia dzieciom dużo radości!

Zdjęcia>>

Agata Skurska

TYDZIEŃ GIER PLANSZOWYCH W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Biblioteka szkolna we współpracy ze świetlicą, w miesiącu maju zorganizowała Tydzień Gier Planszowych. Gry zostały wypożyczone przez bibliotekę ze Stowarzyszenia „RAZEM DLA BEŁŻYC”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV-VII (kl. IV a, V b, VII b) oraz dzieci ze świetlicy szkolnej z klas I-III. Uczestnicy zajęć mieli okazję zagrać w swoje ulubione planszówki, a także poznać ciekawe gry karciane. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły gry, takie jak: „Pantomima”, „Dobble”, „Taboo”, „E-motionz”, „Rach ciach!”, „Obserwujesz i znajdujesz” oraz zwykłe „Warcaby” lub „Szachy”. Nie zabrakło też wśród młodszych uczniów miłośników gry i zabawy ruchowej „Twister”. Trzeba podkreślić, iż planszówki są wspaniałą alternatywą dla komputerów oraz telefonów komórkowych. Ponadto  rozwijają u uczniów wyobraźnię, logikę i współzawodnictwo. Uczą cierpliwości oraz współpracy w grupie. Zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie stresów oraz pozwalają się wczuć w nieznane dotychczas role. Przynoszą także korzyści dzieciom  w rozwijaniu języka, uczą przewidywania oraz rozwijają kreatywność. 

Tydzień gier planszowych był doskonałą okazją do integracji i odbudowania koleżeńskich relacji po długich miesiącach nauki zdalnej. Uczniom bardzo podobał się tak spędzony czas, który był nie tylko zabawą, ale również i nauką.

Zachęcamy uczniów do częstego sięgania po gry planszowe, w domu i w szkole oraz podczas spotkań w gronie rodziny i znajomych. Sami się przekonacie, że naprawdę warto.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Dominikowi Wójtowiczowi – członkowi Stowarzyszenia „Razem dla Bełżyc” za pomoc w zorganizowaniu Tygodnia Gier Planszowych.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat, Anna Mazurek, Beata Jęczeń

W hołdzie dzielnym strażakom

4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jest to zawód, który cieszy się największym zaufaniem społecznym. Bycie strażakiem to bardzo odpowiedzialne zajęcie, wymagające niesamowitej odwagi. Strażacy działają według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Niosą pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych, ratują zwierzęta i mienie, usuwają skutki powodzi czy wichur.

Aby wyrazić wdzięczność strażakom za ich ciężką pracę, świetliczaki z klas 3 ułożyły dla nich wiersz, który został wydrukowany, oprawiony i zaniesiony do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Bełżycach. Wizyta w remizie dała dzieciom możliwość poznania sprzętu, który wspomaga pracę strażaków, zwiedzenia wnętrza wozu strażackiego czy spróbowania swoich sił w praktyce 😉.

Zdjęcia>>

Agata Skurska