SU

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO (2)

27 września 2024 r. w naszej szkole odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Wzięło w nich udział 339 uczniów i 23 nauczycieli. Przez cały tydzień kandydaci prezentowali się przez szkolny radiowęzeł, a na korytarzu można było zobaczyć plakaty z pomysłami na działalność w samorządzie.

Komisja wyborcza przeprowadziła wybory w klasach IV-VIII. Po przeliczeniu głosów ustalono, że przewodniczącą SU została uczennica kl. VII a – Maja Jóźwik, a jej zastępca uczennica kl. VIII c – Irmina Smoleń.

Każda klasa ma swojego przedstawiciela w SU:

  1. Zuzanna Karbowniczek kl. IV a
  2. Dawid Zając kl. IV b
  3. Kaja Garach kl. IV c
  4. Szymon Winiarski kl. IV d
  5. Zofia Lalak kl. V a
  6. Filip Kawa kl. V b
  7. Tadeusz Rakuś kl. V c
  8. Filip Stepień kl. V d
  9. Antoni Wójtowicz kl. VI a
  10. Aleksander Madejczyk kl. VI b
  11. Mikołaj Kalicki kl. VI c
  12. Szymon Pietraś kl. VII b
  13. Bruno Petlic kl. VII c
  14. Wiktoria Adamczyk kl. VII d
  15. Adam Ciciak kl. VIII a
  16. Piotr Pijajko kl. VIII b

Wszystkim kandydatom serdecznie dziękujemy za aktywny udział w kampanii wyborczej, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy pomyślnej realizacji planów i zamierzeń w Samorządzie Szkolnym.

Ewelina Gajowiak
Anna Wójtowicz

Warszawo - pamiętamy… Pamiętać będziemy…

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w ogólnopolskich obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zwiedzili miejsca pamięci związane z walką Polaków o wolność stolicy. Przeszli też alejkami Powązek i spotkali tam weteranów walk o Warszawę w 1944 roku. Wieczorem śpiewali patriotyczne pieśni powstańcze. To historyczne wydarzenie pozostanie na długo w pamięci wszystkich jego uczestników, którzy byli w miejscach uświęconych krwią Bohaterów. Część Ich pamięci!

Zdjęcia>>

Dzień Kobiet

,,Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów.”

                                                Pierre de Brantome

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet - na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. W ten wyjątkowy dzień dziewczynki i wszystkie panie naszej szkoły zostały powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami, a w klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę. W tym roku nie było tradycyjnej akademii. Zastąpiono ją audycją w szkolnym radiowęźle, do którego chłopcy zaprosili Panią dyrektor Lucynę Sobczak. Podczas rozmowy były wspomnienia ze szkolnych lat i pytania dotyczące pracy na stanowisku dyrektora szkoły. Po raz pierwszy słuchowiska wysłuchali uczniowie młodszych klas, którzy z zaciekawieniem słuchali głosów rozbrzmiewających na szkolnych korytarzach. Na zakończenie audycji chłopcy zaśpiewali wszystkim paniom gromkie „Sto lat”.

Dużym powodzeniem cieszyła się fotobudka, przygotowana przez Samorząd Uczniowski, w której były wykonywane zdjęcia. Będą one  radosną pamiątką dzisiejszego świętowania. Uśmiech na twarzach naszych pań wywołały także odznaki: „Najlepsza szycha w mieście”, „Niezła z Ciebie szprycha”, „Fajna z Ciebie babka”, ,, Jedyna w swoim rodzaju”, „Dziewczyna jak malina”, „Anioł nie kobieta”, które zostały wręczone przez męską cześć społeczności szkolnej.

W ramach części artystycznej  został wyświetlony  film - niespodzianka, w którym wystąpili uczniowie, nauczyciele i sympatycy naszej szkoły. Radości nie było końca.

Podczas nagrywania i montowania filmu oraz audycji w radiowęźle został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

Wszystkim dziewczynkom i paniom życzymy, aby każdego dnia roku czuły się wyjątkowe, kochane i doceniane

Zdjęcia>>

#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszłości

ROZTAŃCZONA JEDYNKA- MIKOŁAJKOWA BELGIJKA

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na niego czekają,
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każde dziecko z prezentów się cieszy
.

6 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach  miał wyjątkowy charakter. Od wielu lat jest dniem, w którym podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana na szkolnych korytarzach i w klasach  można było zobaczyć dzieci  i nauczycieli ubranych na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapeczkach. Nie mogło też zabraknąć samego Świętego Mikołaja i jego Śnieżynek.

Samorząd Uczniowski zadbał o oprawę muzyczną i ze szkolnego radiowęzła popłynęła mikołajkowo-świąteczna muzyka. Na cześć Świętego Mikołaja uczniowie i nauczyciele zatańczyli belgijkę. Radość była ogromna, a emocje niesamowite.

            Miły, świąteczny nastrój udzielił się wszystkim. Wszak i dorośli kiedyś byli dziećmi. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji i krótkiego filmiku

Zdjęcia>>

Samorząd Uczniowski

Obchody „Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień”

W dniach od 22 do 24  listopada 2023 r. obchodziliśmy po raz kolejny Szkolny Tydzień Życzliwości i Pozdrowień. Natomiast 21 listopada obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień, bo Dzień Życzliwości i Pozdrowień. O tej porze na szkolnym korytarzu pojawiły się Drzewka Szczęścia, na których można było umieścić życzenia, bądź pozdrowienia dla przyjaciół, znajomych lub nauczycieli na specjalnie przygotowanych karteczkach w kształcie jabłek.

Celem tej inicjatywy oprócz dobrej zabawy, było również zwrócenie uwagi na to, abyśmy byli dla siebie życzliwi, mili, pomocni oraz częściej się uśmiechali.

Zdjęcia>>

Anna Dyguś, Samorząd Uczniowski

Zapalili znicze – Tym, którzy żyją w pamięci…

Uczniowie naszej szkoły z opiekunami odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny i zapalili znicze pamięci w miejscach, gdzie spoczywają bohaterowie naszej małej ojczyzny. Są wśród nich – właściciele naszego miasta – Brzezińscy. Przy głównej alejce znajduje się mogiła weterana powstania 1863 roku. Są mogiły żołnierzy, którzy walczyli o wolność Polski. Swoją mogiłę zbiorową mają więźniowie obozu – Majdanka, którzy w czasie II wojny światowej zmarli z głodu i wycieńczenia. Jest wiele grobów, przy których  można zatrzymać się i odmówić modlitwę. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły pamiętają i będą pamiętać o Tych, którzy zapisali swoje imiona na kartach bełżyckiej historii.

Zdjęcia>>

Marsz Pamięci z historią po regionie…

Uczniowie naszej szkoły brali udział w jesiennym rajdzie po szlakach walk o wolną Polskę. Szli, aby uczcić 84. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, które powstało w okupowanej Polsce w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy. Utworzono wtedy podziemne struktury administracyjne i wojskowe Polski. Podlegały one Rządowi RP na uchodźstwie. Była to władza państwowa działająca w imieniu Rzeczypospolitej w czasie okupowania terytorium państwa polskiego przez III Rzeszę i ZSRS. Młodzi historycy oddali hołd Bohaterom tamtych dni i dali dowód tego, że pamiętają swoje narodowe dzieje.

Zdjęcia>>

Tam, gdzie stanie pomnik „Zapory”

  Uczniowie naszej szkoły w dniu 17.09.2023 roku uczestniczyli w ważnym historycznym wydarzeniu naszego miasta. Reprezentowali ze sztandarem społeczność naszej placówki, uczestnicząc w patriotycznej Mszy Świętej i wmurowaniu aktu erekcyjnego w miejscu, gdzie stanie pomnik „Zapory”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach wystawili już pomnik Bohaterowi – Hieronimowi Dekutowskiemu, gdyż od dziesięciu lat uczestniczą we wszystkich rajdach Jego Imienia i maszerują szlakami walk o wolność, w których brali udział patrioci tamtych czasów – II wojny światowej i powojennej dekady.

Zdjęcia>>

Cześć Ich Pamięci – za walkę i odwagę, za służbę Ojczyźnie…

W niedzielę 05.03.2023 r. społeczność naszej szkoły oddała hołd Bohaterom trudnych i krwawych dni walki o Polskę w drugiej konspiracji, przeciwko sowietyzacji naszego kraju.

74 lata temu, 7 marca 1949 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na mjr. Hieronimie Dekutowskim ps. „Zapora” – żołnierzu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnym, legendarnym dowódcy oddziałów partyzanckich AK i WiN. Tego samego dnia straceni zostali również jego podkomendni: kpt. Stanisław Łukasik „Ryś”, ppor. Roman Groński „Żbik”, ppor. Jerzy Miatkowski „Zawada”, ppor. Edmund Tudruj „Mundek”, Tadeusz Pelak „Junak” i Arkadiusz Wasilewski „Biały”. Jako jedyny ze skazanych przeżył Władysław Siła-Nowicki, któremu karę śmierci zamieniono na dożywocie (więzienie opuścił w grudniu 1956 r.). Hieronim Dekutowski odznaczony był m.in. Krzyżem Walecznych (1945) oraz pośmiertnie na obczyźnie Krzyżem Orderu Virtuti Militari (1964). Wyrok wydany na niego przez władze komunistyczne został unieważniony w maju 1994 r. decyzją Sądu Wojewódzkiego w Warszawie. W 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie majora  Dekutowskiego „Zaporę” i jego sześciu żołnierzy straconych wraz z nim Orderami Odrodzenia Polski.

Zdjęcia>>