SU

Dzień Kobiet

,,Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów.”

                                                Pierre de Brantome

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet - na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. W ten wyjątkowy dzień dziewczynki i wszystkie panie naszej szkoły zostały powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami, a w klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę. W tym roku nie było tradycyjnej akademii. Zastąpiono ją audycją w szkolnym radiowęźle, do którego chłopcy zaprosili Panią dyrektor Lucynę Sobczak. Podczas rozmowy były wspomnienia ze szkolnych lat i pytania dotyczące pracy na stanowisku dyrektora szkoły. Po raz pierwszy słuchowiska wysłuchali uczniowie młodszych klas, którzy z zaciekawieniem słuchali głosów rozbrzmiewających na szkolnych korytarzach. Na zakończenie audycji chłopcy zaśpiewali wszystkim paniom gromkie „Sto lat”.

Dużym powodzeniem cieszyła się fotobudka, przygotowana przez Samorząd Uczniowski, w której były wykonywane zdjęcia. Będą one  radosną pamiątką dzisiejszego świętowania. Uśmiech na twarzach naszych pań wywołały także odznaki: „Najlepsza szycha w mieście”, „Niezła z Ciebie szprycha”, „Fajna z Ciebie babka”, ,, Jedyna w swoim rodzaju”, „Dziewczyna jak malina”, „Anioł nie kobieta”, które zostały wręczone przez męską cześć społeczności szkolnej.

W ramach części artystycznej  został wyświetlony  film - niespodzianka, w którym wystąpili uczniowie, nauczyciele i sympatycy naszej szkoły. Radości nie było końca.

Podczas nagrywania i montowania filmu oraz audycji w radiowęźle został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

Wszystkim dziewczynkom i paniom życzymy, aby każdego dnia roku czuły się wyjątkowe, kochane i doceniane

Zdjęcia>>

#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszłości

ROZTAŃCZONA JEDYNKA- MIKOŁAJKOWA BELGIJKA

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na niego czekają,
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każde dziecko z prezentów się cieszy
.

6 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach  miał wyjątkowy charakter. Od wielu lat jest dniem, w którym podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana na szkolnych korytarzach i w klasach  można było zobaczyć dzieci  i nauczycieli ubranych na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapeczkach. Nie mogło też zabraknąć samego Świętego Mikołaja i jego Śnieżynek.

Samorząd Uczniowski zadbał o oprawę muzyczną i ze szkolnego radiowęzła popłynęła mikołajkowo-świąteczna muzyka. Na cześć Świętego Mikołaja uczniowie i nauczyciele zatańczyli belgijkę. Radość była ogromna, a emocje niesamowite.

            Miły, świąteczny nastrój udzielił się wszystkim. Wszak i dorośli kiedyś byli dziećmi. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji i krótkiego filmiku

Zdjęcia>>

Samorząd Uczniowski

Obchody „Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień”

W dniach od 22 do 24  listopada 2023 r. obchodziliśmy po raz kolejny Szkolny Tydzień Życzliwości i Pozdrowień. Natomiast 21 listopada obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień, bo Dzień Życzliwości i Pozdrowień. O tej porze na szkolnym korytarzu pojawiły się Drzewka Szczęścia, na których można było umieścić życzenia, bądź pozdrowienia dla przyjaciół, znajomych lub nauczycieli na specjalnie przygotowanych karteczkach w kształcie jabłek.

Celem tej inicjatywy oprócz dobrej zabawy, było również zwrócenie uwagi na to, abyśmy byli dla siebie życzliwi, mili, pomocni oraz częściej się uśmiechali.

Zdjęcia>>

Anna Dyguś, Samorząd Uczniowski

Zapalili znicze – Tym, którzy żyją w pamięci…

Uczniowie naszej szkoły z opiekunami odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny i zapalili znicze pamięci w miejscach, gdzie spoczywają bohaterowie naszej małej ojczyzny. Są wśród nich – właściciele naszego miasta – Brzezińscy. Przy głównej alejce znajduje się mogiła weterana powstania 1863 roku. Są mogiły żołnierzy, którzy walczyli o wolność Polski. Swoją mogiłę zbiorową mają więźniowie obozu – Majdanka, którzy w czasie II wojny światowej zmarli z głodu i wycieńczenia. Jest wiele grobów, przy których  można zatrzymać się i odmówić modlitwę. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły pamiętają i będą pamiętać o Tych, którzy zapisali swoje imiona na kartach bełżyckiej historii.

Zdjęcia>>

Marsz Pamięci z historią po regionie…

Uczniowie naszej szkoły brali udział w jesiennym rajdzie po szlakach walk o wolną Polskę. Szli, aby uczcić 84. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, które powstało w okupowanej Polsce w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy. Utworzono wtedy podziemne struktury administracyjne i wojskowe Polski. Podlegały one Rządowi RP na uchodźstwie. Była to władza państwowa działająca w imieniu Rzeczypospolitej w czasie okupowania terytorium państwa polskiego przez III Rzeszę i ZSRS. Młodzi historycy oddali hołd Bohaterom tamtych dni i dali dowód tego, że pamiętają swoje narodowe dzieje.

Zdjęcia>>

Tam, gdzie stanie pomnik „Zapory”

  Uczniowie naszej szkoły w dniu 17.09.2023 roku uczestniczyli w ważnym historycznym wydarzeniu naszego miasta. Reprezentowali ze sztandarem społeczność naszej placówki, uczestnicząc w patriotycznej Mszy Świętej i wmurowaniu aktu erekcyjnego w miejscu, gdzie stanie pomnik „Zapory”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach wystawili już pomnik Bohaterowi – Hieronimowi Dekutowskiemu, gdyż od dziesięciu lat uczestniczą we wszystkich rajdach Jego Imienia i maszerują szlakami walk o wolność, w których brali udział patrioci tamtych czasów – II wojny światowej i powojennej dekady.

Zdjęcia>>

Cześć Ich Pamięci – za walkę i odwagę, za służbę Ojczyźnie…

W niedzielę 05.03.2023 r. społeczność naszej szkoły oddała hołd Bohaterom trudnych i krwawych dni walki o Polskę w drugiej konspiracji, przeciwko sowietyzacji naszego kraju.

74 lata temu, 7 marca 1949 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na mjr. Hieronimie Dekutowskim ps. „Zapora” – żołnierzu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnym, legendarnym dowódcy oddziałów partyzanckich AK i WiN. Tego samego dnia straceni zostali również jego podkomendni: kpt. Stanisław Łukasik „Ryś”, ppor. Roman Groński „Żbik”, ppor. Jerzy Miatkowski „Zawada”, ppor. Edmund Tudruj „Mundek”, Tadeusz Pelak „Junak” i Arkadiusz Wasilewski „Biały”. Jako jedyny ze skazanych przeżył Władysław Siła-Nowicki, któremu karę śmierci zamieniono na dożywocie (więzienie opuścił w grudniu 1956 r.). Hieronim Dekutowski odznaczony był m.in. Krzyżem Walecznych (1945) oraz pośmiertnie na obczyźnie Krzyżem Orderu Virtuti Militari (1964). Wyrok wydany na niego przez władze komunistyczne został unieważniony w maju 1994 r. decyzją Sądu Wojewódzkiego w Warszawie. W 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie majora  Dekutowskiego „Zaporę” i jego sześciu żołnierzy straconych wraz z nim Orderami Odrodzenia Polski.

Zdjęcia>>

STOŁY DO GRY W PIŁKARZYKI

Z inicjatywy przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego  - Antoniego Zielińskiego na szkolnych korytarzach pojawiły się dwa stoły do gry w piłkarzyki. Środki na ich zakup pozyskał sam przewodniczący, który podczas prezentacji swojej kandydatury na to stanowisko już we wrześniu obiecywał, że postara się znaleźć sponsorów. Dzięki wysiłkom chłopca, udało się!

 Bardzo serdecznie dziękujemy za zrozumienie i wsparcie finansowe następującym firmom i ich Właścicielom, dzięki którym marzenia uczniów zostały spełnione.

 

M.S Group Łukasz Zieliński – Warszawa

Smart-Bud  Andrzej Król – Radawiec Duży

Termoplast Bogdan Tarka – Podole

Zdjęcia>>