Wolontariat

Przeszli śladami żołnierzy Hieronima Dekutowskiego-8 edycja Rajdu im. Zapory

Rajd ZaporyRajd Zapory kultywuje pamięć o cc. majorze Hieronimie Dekutowskim. Pomysłodawcą i organizatorem rajdu jest Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław. Wsparcia udzielają m. in.: Miasto i Gmina Bełżyce, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Fundacja Niepodległości, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych. Marsz jest okazją do poszerzenia wiedzy o historycznych miejscach okolicy, wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i wygrania atrakcyjnych nagród w konkursie. Dlatego też 25 września 2021 r. po półtorarocznej przerwie grupa 12 wolontariuszy uczestniczyła w 8. Rajdzie Zapory. Przeszliśmy polami do lasu krężnickiego, przez Krężnicę Okrągłą, Malinowszczyznę  do Zalesia. Ideą wydarzenia jest przywrócenie prawdziwej pamięci o „Zaporze” i jego żołnierzach. Na zakończenie zorganizowano konkurs historyczny, a całość podsumowało ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Trasa liczyła ok. 15 km. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę z wizerunkiem majora „Zapory”.

Zdjęcia>>

Anna Ambrożkiewicz

2 edycja akcji - "Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki"

plakatNasza szkoła bierze udział w 2 edycji ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”. W szkole zostały umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek komputerowych, do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców.
Celem akcji jest edukacja ekologiczna dzieci w zakresie segregacji tuszów do drukarek-tzw. kartridży.  Zbieramy tylko tusze atramentowe, nie zbieramy laserowych tonerów.
Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów, znajdujących  się w klasach edukacji wczesnoszkolnej i w holu przy wejściu do szkoły . Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu i zakupimy karmę dla bezdomnych zwierząt. Zadbajmy o mieszkańców  schronisk! Im więcej tuszów zbierzemy, tym więcej karmy trafi do misek!
Nad całą akcją czuwa Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Więcej informacji o akcji na stronie www.tuszdopaki.pl.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku:  https://drive.google.com/file/d/1T-4eNWGVJ3O9ZUwccWLNDUcE47u14zr-/view

Anna Ambrożkiewicz

Opiekun szkolnego wolontariatu

Wakacyjna zbiórka dla schroniska dla zwierząt

Jeśli lubisz zwierzęta to spraw, żeby i one miały w wakacje trochę przyjemności. Przyłącz się do akcji ,,Wakacje dla bezdomnych zwierząt” z zaprzyjaźnionego schroniska w Puławach.

Zbieramy:

  • karmy dla psów i kotów,
  • karmy specjalistyczne (dla szczeniaków, kociaków, karmy dla psów i kotów seniorów itp.),
  • miski, smycze, obroże,
  • koce, kołdry, prześcieradła, ręczniki,
  • legowiska dla zwierząt,
  • zabawki dla zwierząt,
  • drapaki dla kotów,
  • podkłady higieniczne, rękawiczki jednorazowe.

Wszystkie dary możecie przynosić do sali nr 15 w dniach 14-24 czerwca 2021 r.

W wakacje zostaną one zawiezione do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Puławach.

Dziękujemy za okazaną nawet drobny gest.

Wolontariat szkolny

Sprzątamy naszą Małą Ziemię!!!

W dniu 8 maja 2021r. z okazji Dnia Ziemi wspólnie z uczestnikami projektu ,,Równać Szanse Bełżyce: Żyj eko - żyj zdrowo” grupa wolontariuszy uczestniczyła w sprzątaniu najbardziej zanieczyszczonych i zabrudzonych miejsc gminie. Zostaliśmy podzieleni na grupy, a każda miała wyznaczony sektor do sprzątnięcia. Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy działać wspólnie z organizacjami na terenie naszej gminy. Cele akcji: budowanie świadomości ekologicznej, nauka selektywnej zbiórki odpadów, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska zostały zrealizowane w 100%.

Świata nie udało nam się posprzątać będziemy  jednak pamiętać, żeby  nie śmiecić!

Zdjęcia>>

A.Ambrożkiewicz

Wyróżnienie dla szkoły za aktywność i skuteczność w międzynarodowej akcji ekologicznej ,Sprzątanie świata 2020 –oddaj używany telefon komórkowy pomagając innym –pomagasz swojej szkole”

Z przyjemnością informujemy, iż w związku XV edycją międzynarodowej akcji ekologicznej pod hasłem „Oddaj używany telefon komórkowy”, nasza szkoła za wyróżniającą się aktywność i skuteczność uzyskała nagrodę w postaci kuponów firmy Sodexo.

Celem akcji było promowanie zachowań i postaw proekologicznych w społeczeństwie. Używane telefony komórkowe stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego, ponieważ zawierają metale ciężkie, takie jak: kadm czy ołów. Wyrzucony telefon komórkowy może zatem zatruć znaczne ilości wody i gleby.

Dziękuję za ekologiczną postawę

Opiekun wolontariatu:

A.Ambrożkiewicz

Zbieramy LEGO

Jeśli nie bawicie się już klockami LEGO lub znaleźliście podczas porządków niekompletny zestaw, którego już nie będziecie używać, nie wyrzucajcie go!

Przynieście klocki do sali 15 lub zostawcie w pudełku przy wejściu do szkoły. Przekażemy je podopiecznym Wioski Dziecięcej SOS w Kraśniku.

Akcja trwa do 25 marca.

                            Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc

Wolontariat szkolny

PODAJKOBAJKA

PODAJKOBAJKA,,Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

 który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł,

 a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie,

a życiu nadaje sens.”

    Kornel Makuszyński,

 

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Projekcie Czytelniczym ,,Podajkobajka”, ideą którego jest przesyłanie książek dla dzieci wybranym instytucjom lub osobom prywatnym. Książki zebrane w naszej szkole wyślemy dzieciom przebywającym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ostrowie Świętokrzyskim oraz Adamowi z Lubina.

Jeśli chcesz sprawić radość dzieciom w wieku 3-9 lat weź udział w zbiórce i przynieś nową książkę do sali 15 lub zostaw ją w pudełku przy wejściu do szkoły.

Akcja trwa do 25 marca.

                                  Serdecznie dziękujemy za udział w akcji

Wolontariat szkolny