,,Legenda o Lechu ,Czechu i Rusie” – teatrzyk kamishibai w I d

W ramach obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniów klasy I d  odwiedziła nasza bibliotekarka p. Agnieszka Piłat, która przeprowadzała bardzo ciekawe zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.

Na początku uczniowie poznali rodowód tego niezwykłego teatru. Dowiedzieli się, że kamishibai to papierowy teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji, który wywodzi się z dalekiej Japonii. Jest to technika opowiadania oraz czytania historii, wykorzystuje plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai) – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

Następnie prowadząca, używając magicznego teatrzyku, opowiedziała uczniom ,,Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”. Pani Agnieszka modelując głosem i przesuwając kolejne karty, przeniosła nas w świat bohaterów występujących w utworze. Dalsza część zajęć to historia dziejów Polski, postać Józefa Piłsudskiego, dzięki któremu jesteśmy od 103 lat wolnym państwem.

Taka niezwykła lekcja historii - pokazana w formie teatrzyku kamishibai - na pewno zostanie w pamięci dzieci.

Anna Ambrożkiewicz