Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

Majdanek

 

        Dnia 29 kwietnia o godzinie 850  trzecie klasy gimnazjum wybrały się do Państwowego Muzeum na Majdanku. Klasami opiekowali się nauczyciele i poszczególni wychowawcy. Około godziny 940 dotarliśmy na miejsce i czekaliśmy na przewodnika .

       

       Trasę zwiedzania zaczęliśmy od obejrzenia Pomnika Walki i Męczeństwa oraz murowanego budynku zwanego „białym domkiem”. Następnie przeszliśmy na ekspozycję, gdzie rozciągał się dawny obóz więźniarski. Zatrzymaliśmy się na placu zwanym „Rosengarten” na nim właśnie odbywały się selekcje Żydów do komór gazowych. Nasza przewodniczka przeczytała nam wtedy jedno ze wspomnień osoby, która przeżyła Majdanek. Potem udaliśmy się do baraków z łaźniami a później na stałą wystawę historyczną w barakach nr 43 i 44 . Przedstawiono tam dzieje obozu, jego komendantów i wiele reliktów obozowych. Byliśmy również w budynku nr 45, znajduje się tam ogromna makieta ilustrująca topografię Majdanka. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy i które wywołało na naszym ciele ciarki był barak eksponujący tysiące butów należących w większości do ofiar zagłady tzw.”Aktion Reinhardt”. Potem poszliśmy do budynków, w których żyli więźniowie. W pobliżu wyjścia z III pola (baraki mieszkalne) widać Kolumnę Trzech Orłów wykonaną przez obozowiczów w czasie funkcjonowania Majdanka. Jednym z ostatnich, a zarazem najstraszniejszym miejscem, którym zobaczyliśmy było krematorium. Tam właśnie znajdował się stół sekcyjny, sarkofag, używane do palenia ciał podwozie samochodu i piece krematoryjne. To tutaj spalono miliony ludzi, zabito ostatnie nadzieje. W pobliżu budynku ciągną się rowy egzekucyjne, w których dokonano jednej z największych masakr II wojny światowej. Jednej nocy zabito ponad 19 tysięcy ludzkich istnień. Ostatnim miejscem, do którego się udaliśmy było Mauzoleum. Pod jego kopułą złożono prochy pomordowanych a na fryzie wyryto przesłanie „Los nasz dla was przestrogą”. Pamięć o zmarłych uczciliśmy minutą ciszy  kwiatami oraz palącymi się zniczami zawierającymi nasz przemyślenia i szacunek dla ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla nas.

         

        Pełni powagi i zadumy powróciliśmy do autokaru, a potem do naszych domów. Wielu z nas tragedię Majdanka i jego dzieje zapamięta na zawsze. Zachowa je zarówno w pamięci jak i sercu, bo o historii i tak straszliwej śmierci nie wolno nam zapomnieć.

 

alt
Majdanek

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim  

 

  awarded etwinning school label       Cyberauci logo for light

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

     szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

   dobra szkola logo kolor     http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo