Wszyscy mówili, że się nie da „tego” zrobić.

I wtedy przychodzi ten jeden, który nie wie,

że się „tego” nie da zrobić i właśnie „to” robi.

A. Einstein

Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Konopnicka i Maria
Skłodowska-Curie w naszym gimnazjum

28 listopada 2014r. w Gimnazjum nr 1 odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego „Różnorodność kultur, jedno brzmienie – wspomnienie polskich sławnych twórców kultury i nauki”. Spotkanie w języku angielskim przygotowały uczennice klas 2 b i 2c pod kierunkiem pani Izabeli Olszak. W pierwszej jego części zaprezentowano wywiady ze sławnymi Polakami: Mikołajem Kopernikiem (w tej roli Aleksandra Bartoszcze), Fryderykiem Chopinem (w tej roli Klaudia Sajnóg), Marią Konopnicką (w tej roli Jolanta Wójtowicz) i Marią Skłodowską-Curie (w tej roli Weronika Ciechańska). W dalszej części spotkania, które prowadziła Dominika Winiarska, nastąpiło przywitanie zaproszonych gości i wspólna dyskusja o ich dzieciństwie, domu rodzinnym, twórczości, stworzonych dziełach i działalności na rzecz polskiej kultury i nauki. Na zakończenie zebrani usłyszeli o tradycyjnych polskich zwyczajach, obrzędach i degustowali tradycyjne polskie potrawy.

Przedsięwzięcie edukacyjne zaprezentowano również podczas polsko-niemiecko-słowackiego projektu chóralnego realizowanego w Motyczu Leśnym w ramach spotkania 3 chórów – 3 kultur, „Different cultures – the same voice”.

Linki o filmów: