Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży w aspekcie przemocy i agresji - również wirtualnej, to temat prelekcji dla uczniów kl. IV – VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Bełżycach. Życiowe wybory i decyzje generują konsekwencje prawne, moralne i życiowe - to im poświęciła wiele miejsca w czasie spotkania z uczniami p. Jolanta Wąsowska – psycholog Wydziału Prewencji Komendy Policji Miejskiej w Lublinie. Spotkanie odbyło się 20. 01. 2015 r. W omawianej tematyce nie zabrakło przykładów zachowań niosących odpowiedzialność  niezależnie od tego czy  dotyczy realnego świata czy tzw. cyberprzestrzeni. Prowadząca spotkanie nie recytowała kodeksowych zapisów, ale pokazywała jak  zmienia się życie młodego człowieka, gdy wejdzie w konflikt z prawem.

W tym samym dniu pani psycholog spotkała się również z uczniami kl. 0 – III. Z tą grupą uczniów bardzo wnikliwie omówiła bezpieczeństwo w różnych aspektach: w drodze do i ze szkoły, w kontaktach z nieznajomymi, ze zwierzętami, ze starszymi uczniami, w sytuacji samodzielnego przebywania dziecka w domu bez opieki dorosłych.

Ze wszystkimi uczniami omówiła również bezpieczne zachowania podczas ferii zimowych.

Zajęcia zorganizowano zgodnie z założeniami Programu Wychowawczo – Profilaktycznego Szkoły Podstawowej nr 1 w Bełżycach, a także Programu Rządowego na lata 2014 - 2016 „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła”.

Bożena Watras – pedagog szkolny