We wtorek, 2 marca, nasze pierwszaki uczestniczyły w prelekcji prowadzonej przez pracownika Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w Lublinie. Zajęcia realizowane były w ramach programu „Moje dziecko idzie do szkoły” . Miały na celu utrwalić u dzieci dobre nawyki w zakresie higieny osobistej, prawidłowego odżywiania, aktywnego wypoczynku oraz uświadomienia im negatywnego wpływu biernego palenia na zdrowie. Z satysfakcją obserwowaliśmy aktywność naszych uczniów w czasie prelekcji.

Bożena Watras - pedagog szkolny

Program edukacyjny „Moje dziecko idzie do szkoły” realizowany jest w Szkole Podstawowej nr 1 w Bełżycach od listopada wśród uczniów klas pierwszych, oddziałów przedszkolnych, ich rodziców i opiekunów.
Dobry start szkolny ma ogromne znaczenie dla dalszej edukacji. Dziecko pozytywnie nastawione do nauki chętniej będzie uczyło się i cieszyło z każdej nowej informacji. Rozpoczęcie nauki w szkole to przełomowy moment w życiu dziecka, a także jego rodziny. Kolejne lata nauki są okresem bardzo ważnym nie tylko z powodu zdobywanej przez dziecko wiedzy, ale także czasem istotnym dla jego zdrowia. W wieku szkolnym może rozwinąć się szereg problemów zdrowotnych, takich jak wady postawy, zaburzenia wzroku czy otyłość. W tym wieku kształtuje się wiele nawyków, utrwalają się zachowania, które będą umacniać zdrowie lub jemu szkodzić. Rozpoczęcie nauki w szkole jest dla dziecka i jego rodziców momentem niezmiernie ważnym i trudnym, stąd też nasza obecność w tym programie.

Cel główny programu
•    Ukształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności prozdrowotnych u dzieci
rozpoczynających naukę w szkole, ich rodziców i opiekunów.
Cele szczegółowe
•    Podniesienie poziomu wiedzy rodziców na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia.
•    Uświadomienie rodzicom ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych dzieci.
•    Przekonanie rodziców o słuszności działań profilaktycznych podejmowanych w szkole i w domu.
Treści programowe
•    Higiena osobista,
•    I i II śniadanie,
•    Bezpieczeństwo na drodze, w domu i w szkole,
•    Ruch na świeżym powietrzu,
•    Unikanie dymu tytoniowego i inne zagadnienia, w miarę potrzeb

Bożena Watras – pedagog szkolny

Agnieszka Kamińska– wychowawca kl. 0 a

Beata Król– wychowawca kl. 0 b

Dorota Niewczas – wychowawca kl. I a

Janina Widelska– wychowawca kl. I b

Anna Marcewicz– wychowawca kl. I c

Katarzyna Toruń– wychowawca kl. I d

Termin uroczystości: Ostatnie zebranie rodziców w pierwszym  semestrze.

Prezentacja osiągnięć dzieci jest dla rodziców bardzo atrakcyjna. Szczególnie gdy wiąże się z początkiem kariery szkolnej dziecka rozpoczynającego naukę w klasie I. Występ dziecka umożliwia rodzicom rozeznanie w treściach programowych, możliwościach innych dzieci i poziomie klasy. Rola w przedstawieniu daje dziecku ogromną satysfakcję i wzmacnia jego związek ze szkołą. Dlatego pamiętałam o udziale wszystkich dzieci, gdyż każde z nich miało swój udział w osiągnięciach klasy. Jestem wdzięczna Rodzicom, którzy włączają się we wszystkie uroczystości klasowe, to dzięki zdjęciom również i od Nich  mogłam opracować prezentację w programie PowerPoint przedstawiającą kronikę osiągnięć uczniów.

Czytaj więcej:  „Moje dziecko idzie do szkoły”- realizacja programu oraz podsumowanie I półrocza w klasie Ia