Powstanie za wolność , za godność, za wiarę – 1863

 

Powstanie styczniowe -  to zryw Polaków przeciwko Imperium Rosyjskiemu.  Naród wezwano do boju w wydanym przez Rząd Narodowy w Warszawie Manifeście  z dnia  22 stycznia 1863 roku. Polacy, którzy poszli do walki o wolność ukazali swoje poświęcenie dla Ojczyzny. Są wzorem bohaterów, którzy ukochali  Polskę i poświęcili dla niej swoje życie.

Wydarzenia lat 1863-1854  dotknęły też naszą okolicę  i nie ominęły innych miejsc  Lubelszczyzny. Głównym miejscem dowodzenia i koncentracji powstańców był Kazimierz. Mieszkańcami  Bełżyc dowodził kapitan Tomasz Wierzbicki  i wiemy ,że jego ludzie byli powiązani  z odziałem Leona Frankowskiego, który przejął dowództwo na Lubelszczyźnie . Wśród naszej społeczności  - Bełżyc i okolic „…odnotowano wielki, patriotyczny zapał do walki. Bicie dzwonów w miejscowych kościołach w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. obwieściło wybuch powstania. Bełżyckie społeczeństwo miało też swój udział w tym tragicznym dla narodu polskiego wydarzeniu. W walce o wolność wzięło udział wielu mieszkańców Bełżyc.

Powstańcy ponieśli klęskę, ale ich czyn zbrojny pozostał w pamięci narodu na wieki. To właśnie ofiara życia za Polskę i rozrzucone po kraju powstańcze mogiły i uczucia w sercach  Ich bliskich – utrwaliły wśród polskiego społeczeństwa tożsamość narodową, co pomagało przetrwać 123 lata niewoli – życia bez własnego państwa.

W naszej szkole uczniowie oddali hołd Bohaterom – tamtych dni. Byli na cmentarzu i odmówili modlitwę przy mogile Weterana 1863 r. – Pana Józefa Szfajgra. Miał on szczęście doczekać dni wolności Polski, za którą walczył. Inni uczniowie uczcili polskich powstańców, uczestnicząc w konkursie plastycznym związanym z Powstaniem Styczniowym oraz wykonali prezentację multimedialną o tej tematyce.  Prezentujemy zdjęcia i prace konkursowe.