Ty także potrafisz udzielić pierwszej pomocy

          Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się wypadek lub inna sytuacja wymagająca natychmiastowej reakcji, dlatego nawet najmłodsze dzieci warto uczyć, jak zachować się w przypadku niebezpieczeństwa. Jeszcze do niedawna dziecięcy głos w słuchawce telefonu pogotowia ratunkowego, traktowany był jako żart, a uwaga rodziców skupiała się głównie na zabranianiu dzieciom korzystania z telefonów. Coraz częściej mówi się o potrzebie nauki dzieci zachowania w niebezpiecznych sytuacjach.

         Dlatego też do uczniów klasy 1d przyszli zawodowi ratownicy, którzy rozpoczęli cykl zajęć z zakresu pierwszej pomocy. Podczas spotkania pierwszoklasiści przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych, dowiedzieli się do kogo mogą zwrócić się o pomoc, gdy znajdą się w niebezpiecznej sytuacji oraz nauczyli się jak przeprowadzić rozmowę telefoniczną i wezwać pomoc do osoby poszkodowanej w wypadku.

      W trakcie ćwiczeń praktycznych uczyli się natomiast sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz układać ją w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej. Ćwiczyli też oddechy oraz uciski ratownicze na fantomach. Wszyscy zapamiętali, że należy wykonać 2 oddechy ratownicze i dokonać 30 ucisków klatki piersiowej.

          Dzieci zostały uświadomione, że pierwsza pomoc przedmedyczna, to często jedyna szansa dla osób poszkodowanych w wypadku, zanim dotrze do poszkodowanego zespół ratowników medycznych.  

Dlatego też, umówiliśmy się z gośćmi na kolejne spotkania z tego cyklu.

Zdjęcia>>

Anna Ambrożkiewicz